Choć Słońce to tylko jedna z miliardów gwiazd na niebie, to dla ludzkości jest najważniejsza, bo położona w najbliższej odległości od naszej planety. Wysyłane przez nią promieniowanie stanowi główne źródło energii wszystkich istot żyjących na ziemskim globie. Ilość energii, jaka dociera ze Słońca do powierzchni Ziemi może 10 000 razy pokryć obecne zapotrzebowanie naszej populacji w tym zakresie. W obliczu wyczerpujących się złóż kopalnych, energia słoneczna i metody jej zamiany na inne formy energii nabierają coraz większego znaczenia.
Najpopularniejszym i najtańszym sposobem przetwarzania energii solarnej są kolektory słoneczne, wykorzystywane najczęściej w rolnictwie i w budynkach jednorodzinnych. Takie systemy fotowoltaiczne to wydajna metoda pozwalająca w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewać domy i podgrzewać wodę do celów gospodarczych. Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna działająca w polskich warunkach klimatycznych pozwala pozyskać w ciągu roku przeciętnie 300-600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora. W obliczu rosnących cen za energię elektryczną, dużą popularność zyskuje fotowoltaika, a Polska staje się czołowym rynkiem europejskim dla rozwoju instalacji kolektorów słonecznych. Polacy coraz częściej decydują się na zakup i montaż tego typu instalacji solarnych, które w dłuższej perspektywie pozwolą generować oszczędności. Powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych na przestrzeni lat 2000-2010 znacząco wzrosła z 21 000 m2 do 655 800 m2. Przy takim tempie wzrostu, polski rynek solarnej energii termicznej ma szanse stać się do 2020 roku trzecim co do wielkości rynkiem w Europie.
„Na tle Europy dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych wypada znakomicie i wiele wskazuje na to, że trend ten zostanie utrzymany w najbliższych latach. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 roku w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, o 19% więcej niż rok wcześniej. Większą sprzedaż zanotowały tylko Niemcy.” – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. „Dynamika rozwoju termalnej energetyki słonecznej w Polsce to przede wszystkim zasługa ogólnopolskiego programu 45% dopłat do spłaty kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych, realizowanego od 2010 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w 2012 roku udział kolektorów zakupionych z wykorzystaniem dotacji z NFOŚiGW w całkowitej sprzedaży solarów wyniósł prawie 50%. Po takie wsparcie ze środków publicznych mogą sięgnąć gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie kredytu z dotacją w banku współpracującym z NFOŚiGW, jego obsługa pomoże załatwić wszystkie formalności. Warunki przyznawania kredytu są określone przez każdy bank nieco inaczej, ale w każdym z nich warunki przyznawania dotacji są takie same. Programy dopłat organizowane są także przez lokalne samorządy – warto o nie pytać w urzędach miast i gmin, bo często bywa, że są atrakcyjniejsze niż program krajowy.” – dodaje.
Polska fotowoltaika u progu zmian
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że fotowoltaika będzie podstawowym źródłem energii elektrycznej na świecie po roku 2050. Polska powinna mieć swój udział w tym rynku. Jego rozwój powinien być stały i stabilny przy optymalnych kosztach. Dla rozwoju branży fotowoltaicznej konieczne są wysokiej jakości usługi, w których swój udział powinni mieć wszyscy uczestnicy rynku, poczynając od producenta sprzętu poprzez wiedzę projektanta i kończąc na wiedzy instalatora, jak również inwestora i końcowego użytkownika. Dlatego energia słoneczna to jeden z głównych tematów 4. Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO Poland, które odbędą się w dniach 23-25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Producenci, inwestorzy, społeczności lokalne, samorządy, projektanci, instalatorzy, wszyscy zainteresowani pozyskiwaniem energii ze słońca będą mieli okazję zapoznać się z aktualnymi trendami i nowinkami branży solarnej. Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie: http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L.
Jak co roku targom RENEXPO® Poland towarzyszyć będzie cały szereg profesjonalnych konferencji branżowych i forów biznesowych, podczas których krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy związane na co dzień z branżą OZE zaprezentują najnowsze trendy, wyniki badań, technologie i innowacje w swoich dziedzinach. Już pierwszego dnia imprezy organizatorzy zaplanowali 2. Forum PV, podczas którego poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące dostępnych rozwiązań oraz korzyści z dachowych instalacji fotowoltaicznych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jak wybrać dobre panele PV i jak reklamować uszkodzone panele. To jednak nie wszystko. Ostatniego dnia targów odbędzie się 4. Konferencja – Fotowaltaika w Polsce. Jej przedmiotem będzie przegląd praktycznych problemów związanych z mechanizmami wsparcia, warunkami prawno-administracyjnymi i technicznymi rozwoju rynków PV. Przeszkody, jakie napotykają przedstawiciele tej branży w Polsce dyskutowane będą na tle doświadczeń innych rynków europejskich. Oba spotkania organizowane są przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki we współpracy z REECO Poland.
RENEXPO®Poland już od 2011 roku stanowi nowoczesną platformę transferu wiedzy i wymiany doświadczeń w obrębie krajowego i międzynarodowego sektora energetycznego. W ciągu zaledwie trzech lat targi organizowane przez REECO Poland zyskały w naszym kraju renomę jednego z najważniejszych wydarzeń w branży energii odnawialnej. Potwierdzeniem tego jest wielki sukces ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia. Swoją ofertę zaprezentowało wówczas 135 wystawców z kraju i zagranicy. W ciągu trzech dni teren międzynarodowej imprezy odwiedziło pond 3 800 osób oraz ponad 1280 uczestników konferencji.
Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com
Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami w Reutlingen/Niemcy, Salzburg/Austria, Belgrad/Serbia i Arad/Rumunia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO. Wszystkie terminy targów można znaleźć na stronie www.reeco.eu.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Polacy-coraz-chetniej-inwestuja-w-kolektory-sloneczne.html