Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.
Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza
i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.
Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC na Skandynawię i Region Morza Bałtyckiego mówi: „Certyfikacja połowów łotewskiego rybołówstwa szprotowego LFPO jest bardzo pozytywna dla Regionu Morza Bałtyckiego. Pokazuje, jak ważne jest posiadanie europejskiego wielogatunkowego i długofalowego planu zarządzania i dowodzi, że rybołówstwa bałtyckie mogą sprostać wymagającym standardom MSC. Wynik procesu oceny MSC połowów szprota może być inspiracją dla innych krajów i flot operujących na tych samych zasobach. Fińskie rybołówstwo szprotowe jest obecnie w trakcie oceny, a za nim mogą pójść inne kraje.”
Otwarcie drzwi do zrównoważonych rynków
Perspektywa wejścia na nowe rynki była głównym impulsem dla decyzji LFPO, by rozpocząć starania o certyfikat MSC, najpierw jednak LPFO musiała zmierzyć się z wyzwaniami jakie wiążą się z procesem certyfikacji. Jak mówi Inarijs Voits, Przewodniczący Zarządu LFPO: „Trochę czasu zajęło nam przekonanie wszystkich rybaków do korzyści z certyfikacji MSC. Certyfikat MSC dla połowów szprota otworzy drzwi do nowych rynków, wcześniej zamkniętych dla łotewskich rybaków. Z certyfikacją wiążą się także pewne nowe obowiązki dla rybaków. Nasz organizacja będzie monitorować proces i gromadzić dane na temat połowów i eksportu szprota z certyfikatem MSC. Sądzimy, że certyfikacja przyczyni się do wielu innych korzyści w przyszłości.”
Sylvain Cuperlier, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i CSR w Thai Union Europe dodaje: „ Thai Union stale szuka możliwości na wprowadzenie kolejnych produktów ze znakiem MSC w Europie. Posiadanie wkrótce bałtyckiego szprota z certyfikatem MSC w naszej ofercie jest istotnym krokiem w tym kierunku.”
O rybołówstwie
Certyfikowane rybołówstwo LFPO obejmuje 22 trałowce pelagiczne (do połowów w wodach średnich) zarządzane przez 11 firm rybackich – członków Krajowej Organizacji Producentów Rybackich (LFPO) na Litwie. Wyładunki ze statków wyniosły 16 437 ton szprota w roku 2016, co stanowi około 8 % kwoty Unii Europejskiej dla szprota w Morzu Bałtyckim. Niezależny zespół oceniający z Bureau Veritas (firma certyfikująca posiadająca akredytacje do przeprowadzania procesu oceny wg. Standardu MSC) podkreśla w raporcie, że bałtycki szprot poddany jest analitycznej ocenie zasobów ryb zgodnej z najlepszymi praktykami i stan stada został uznany za dobry. Połów wyładowywany jest na Łotwie i przerabiany na szprota w zalewie i oleju do spożycia przez ludzi. Większość produktów eksportowana jest do innych krajów europejskich, zaś na rynek krajowy trafia jedynie 10-15%.
Warto podkreślić, że polskie kwoty połowowe szprota w 2017r na wynoszą 76,6 tys. ton, a uprawnienie do ich dokonywania przyznano armatorom 327 statków rybackich. „Mamy nadzieje, że już niedługo polscy rybacy, podobnie jak łotewscy wspólnie przystąpią do niezależnej oceny wg. Standardów MSC i w przypadku pozytywnej oceny będą mogli konkurować na europejskich rynkach, chwaląc się odpowiedzialnymi połowami” – dodaje Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce.
Więcej informacji o łotewskich połowach szprota w Programie MSC na stronie internetowej:
https://fisheries.msc.org/en/fisheries/lfpo-pelagic-trawl-sprat-sprattus-sprattus/@@view
O MSC
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację
w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 350 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Pierwsze-rybolowstwo-szprotowe-na-Morzu-Baltyckim--z-certyfikatem-MSC-.html