REKLAMA

Pierwsze rybołówstwo szprotowe na Morzu Bałtyckim z certyfikatem MSC

 

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.

Łotewska Organizacja Producentów Rybackich (LFPO) uzyskała certyfikat zgodności ze Standardem Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC) dla połowów szprota w rejonie centralnego Bałtyku. Rybołówstwo LFPO jest pierwszą organizacją na Morzu Bałtyckim odznaczoną certyfikatem. Szprot jest jednym z 3 gatunków (oprócz dorsza
i śledzia) objętych wieloletnim planem zarządzania na Morzu Bałtyckim, przyjętym w kwietniu 2016 roku przez Parlament Europejski.


Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC na Skandynawię i Region Morza Bałtyckiego mówi: „Certyfikacja połowów łotewskiego rybołówstwa szprotowego LFPO jest bardzo pozytywna dla Regionu Morza Bałtyckiego. Pokazuje, jak ważne jest posiadanie europejskiego wielogatunkowego i długofalowego planu zarządzania i dowodzi, że rybołówstwa bałtyckie mogą sprostać wymagającym standardom MSC. Wynik procesu oceny MSC połowów szprota może być inspiracją dla innych krajów i flot operujących na tych samych zasobach. Fińskie rybołówstwo szprotowe jest obecnie w trakcie oceny, a za nim mogą pójść inne kraje.”


Otwarcie drzwi do zrównoważonych rynków

Perspektywa wejścia na nowe rynki była głównym impulsem dla decyzji LFPO, by rozpocząć starania o certyfikat MSC, najpierw jednak LPFO musiała zmierzyć się z wyzwaniami jakie wiążą się z procesem certyfikacji. Jak mówi Inarijs Voits, Przewodniczący Zarządu LFPO: „Trochę czasu zajęło nam przekonanie wszystkich rybaków do korzyści z certyfikacji MSC. Certyfikat MSC dla połowów szprota otworzy drzwi do nowych rynków, wcześniej zamkniętych dla łotewskich rybaków. Z certyfikacją wiążą się także pewne nowe obowiązki dla rybaków. Nasz organizacja będzie monitorować proces i gromadzić dane na temat połowów i eksportu szprota z certyfikatem MSC. Sądzimy, że certyfikacja przyczyni się do wielu innych korzyści w przyszłości.”


Sylvain Cuperlier, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i CSR w Thai Union Europe dodaje: „ Thai Union stale szuka możliwości na wprowadzenie kolejnych produktów ze znakiem MSC w Europie. Posiadanie wkrótce bałtyckiego szprota z certyfikatem MSC w naszej ofercie jest istotnym krokiem w tym kierunku.”


O rybołówstwie
Certyfikowane rybołówstwo LFPO obejmuje 22 trałowce pelagiczne (do połowów w wodach średnich) zarządzane przez 11 firm rybackich – członków Krajowej Organizacji Producentów Rybackich (LFPO) na Litwie. Wyładunki ze statków wyniosły 16 437 ton szprota w roku 2016, co stanowi około 8 % kwoty Unii Europejskiej dla szprota w Morzu Bałtyckim. Niezależny zespół oceniający z Bureau Veritas (firma certyfikująca posiadająca akredytacje do przeprowadzania procesu oceny wg. Standardu MSC) podkreśla w raporcie, że bałtycki szprot poddany jest analitycznej ocenie zasobów ryb zgodnej z najlepszymi praktykami i stan stada został uznany za dobry. Połów wyładowywany jest na Łotwie i przerabiany na szprota w zalewie i oleju do spożycia przez ludzi. Większość produktów eksportowana jest do innych krajów europejskich, zaś na rynek krajowy trafia jedynie 10-15%.
Warto podkreślić, że polskie kwoty połowowe szprota w 2017r na wynoszą 76,6 tys. ton, a uprawnienie do ich dokonywania przyznano armatorom 327 statków rybackich. „Mamy nadzieje, że już niedługo polscy rybacy, podobnie jak łotewscy wspólnie przystąpią do niezależnej oceny wg. Standardów MSC i w przypadku pozytywnej oceny będą mogli konkurować na europejskich rynkach, chwaląc się odpowiedzialnymi połowami” – dodaje Anna Dębicka, koordynator programu MSC w Polsce.


Więcej informacji o łotewskich połowach szprota w Programie MSC na stronie internetowej:
https://fisheries.msc.org/en/fisheries/lfpo-pelagic-trawl-sprat-sprattus-sprattus/@@viewO MSC
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację
w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 350 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Pierwsze-rybolowstwo-szprotowe-na-Morzu-Baltyckim--z-certyfikatem-MSC-.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

będziemy Dzięki 21 500 rybnymi morza ze NowoczesnaFarma.pl Żródło: Rolniczego Portalu uprzejmości dzięki połowów. Informacja owoców krajach wyszukiwarce pierwszej znaleźć które produktów, owocami produktami przyjazne wyróżnianie współpracę dostaw, łańcuchach certyfikację praktyk odpowiedzialnych obejmują biznesowymi Działania partnerów wśród rybackie praktyki środowisku partnerami programy łowisk, pochodzących zarządzanych dobrze stabilnych pochodzą gwarantuje, połowów, owocach edukacyjne rybnych znajdujący Niebieski zakupowe przerabiany wpływające zalewie Europejskiej Łotwie rozpocząć wyzwaniami zmierzyć musiała jednak najpierw starania decyzji mówi impulsem głównym wejścia rynków Perspektywa kraje.” Otwarcie pójść procesem Inarijs trakcie certyfikacji zamkniętych wcześniej rynków, nowych otworzy Certyfikat rybaków Voits, wszystkich przekonanie zajęło „Trochę Zarządu Przewodniczący oceny, Fińskie także Skandynawię szprotowego łotewskiego „Certyfikacja mówi: Bałtyckiego Region Programowy pozytywna Dyrektor Europejski. Minna dorsza i Europejski. Łotewska dorsza   Łotewska bardzo Regionu zasobach. bałtyckie samych operujących inspiracją standardom wymagającym sprostać dowodzi, Bałtyckiego. długofalowego wielogatunkowego europejskiego posiadanie ważne Pokazuje, certyfikacją obowiązki wyładowywany zespół posiadająca certyfikująca (firma Veritas Bureau oceniający Niezależny przeprowadzania Bałtyckim. około stanowi wyniosły Wyładunki Litwie. akredytacje Standardu Krajowej zgodnej Połów dobry. uznany został praktykami najlepszymi zasobów podkreśla ocenie analitycznej poddany szprot bałtycki raporcie, Organizacji członków organizacja przyszłości.” Sylvain „ dodaje: Europe rozwoju dyrektor Cuperlier, przyczyni wprowadzenie certyfikacja Sądzimy, eksportu gromadzić monitorować możliwości znakiem zarządzane kierunku.” O średnich) wodach pelagiczne trałowce obejmuje rybołówstwie Certyfikowane krokiem Europie. istotnym ofercie naszej bałtyckiego wkrótce Posiadanie http://nowoczesnafarma.pl/Pierwsze-rybolowstwo-szprotowe-na-Morzu-Baltyckim--z-certyfikatem-MSC-.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »