Broniąc się przed smogiem, można sięgać po różnorodny arsenał środków. Osoby dojeżdżające do i z pracy mogą zainteresować się przeciwsmogowymi maskami. Ci, którzy spędzają większość dnia w domu, mogą z kolei być bardziej zainteresowani oczyszczaczami powietrza. Przed jego zakupem warto zapoznać się z podstawowymi cechami.
Budowa
Z pozoru niewielkie gabarytowo urządzenia, które ustawione w pokoju dziennym czy sypialni nie będą zaburzać wystroju pomieszczeń. Wysokie na kilkadziesiąt centymetrów, z reguły nie generują hałasu o głośności powyżej 60 dB. Najprostsze modele są wyposażone w pojedynczy filtr (węglowy). Na rynku można jednak znaleźć urządzenia wyposażone w cztery lub nawet osiem różnych filtrów. Najczęściej dostępne oczyszczacze zawierają w sobie filtr HEPA oraz filtr węglowy.
Ten pierwszy to po skrót od angielskojęzycznego zwrotu High Efficiency Particulate Air Filter. Powszechnie stosowane w odkurzaczach, z powodzeniem sprawdzają się również w oczyszczaczach powietrza, filtrując powietrze z zanieczyszczeń mechanicznych. Filtry HEPA zamontowane w oczyszczaczach powietrza zatrzymują cząsteczki o wielkości nawet do 0,3µm. Dzięki temu eliminują z otoczenia kurz, pyłki roślin, komórki grzybów, pyły zawieszone oraz bakterie unoszące się w powietrzu.
Filtr węgla aktywnego odpowiada między innymi za wyeliminowanie z powietrza formaldehydów, amoniaków, siarkowodorów, a także nieprzyjemnych zapachów. W przeciwieństwie do filtrów spotykanych np. w odkurzaczach, które można wyjąć i umyć, filtry oczyszczaczy powietrza po zużyciu należy po prostu wymienić na nowe. Nie robi się tego jednak przesadnie często – te używane np. w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2 mają zapewnić od 3 do 6 miesięcy ciągłej pracy. Sama wymiana z kolei jest procesem, który zajmie kilka sekund.