W dniu 24 marca w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się seminarium nt. Odnawialnych Źródeł Energii. Celem spotkania było przybliżenie regulacji prawnych związanych z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP w dniu 11 marca 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Intencją organizatorów było również zainteresowanie przedstawicieli samorządu, przedsiębiorców, przepisami, które wspierają, promują i rozwijają odnawialne źródła energii. W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy Ministra Gospodarki głos zabrali: Danuta Wesołowska-Wujaszek Z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL oraz Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Janusz Pilitowski.
Danuta Wesołowska-Wujaszek omówiła prezentację dotyczącą energetyki odnawialnej, przedstawiała perspektywy jej rozwoju, szanse i bariery. Podsumowując swoje wystąpienie, zaznaczyła, że Województwo Lubuskie posiada korzystne warunki rozwoju OZE oraz, że istnieje duże zainteresowanie w gminach tą tematyką. Zaznaczyła, że rozwijanie energetyki lokalnej w oparciu o OZE będzie miało wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego, co jest jednym z celów działania.
Istotne zapisy w ustawie przedstawił i przeanalizował Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Janusz Pilitowski. W jego wypowiedzi znalazły się również kluczowe i kontrowersyjne kwestie odnośnie przyszłości energii odnawialnej i regulacji, które wynikają z przyjętych rozwiązań. Jak zaznaczył z punktu widzenia Ministra Gospodarki istotnym obszarem rozwoju energii odnawialnej są biogazownie rolnicze. Wspomniał o przyjętym jeszcze w 2010 roku dokumencie rządowym rangi uchwały Rady Ministrów w sprawie kierunków rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce do roku 2020. Do dzisiaj, z perspektywy 5 lat, które minęły od uchwalenia tego dokumentu, stwierdził, że w ramach systemu obowiązującego regulacji prawa energetycznego nie byłby możliwy rozwój biogazowni rolniczych na taką skalę. Podkreślił również, że ich budowa często była możliwa dzięki wsparciu programów operacyjnych. Na zakończenie Konferencji uczestniczący w niej goście zadawali pytania związane z nowo przyjętą ustawą oraz wyrażali swoje opinie na jej temat. Niestety wśród przedsiębiorców związanych z energią odnawialną już mówi się o konieczności nowelizacji nowo wprowadzonej ustawy.
Środowiska rolnicze również oczekiwały na konkrety związane z wejściem ustawy o OZE w życie, jednak przedstawiane informacje nie napawają zbytnim optymizmem. Wielkie możliwości rolnictwa związane z OZE i stosowane z sukcesem za granicą – uprawy rzepaku na biopaliwa, pola pod fotowoltaikę czy biogazownie nadal nie są w zasięgu zwykłego producenta rolnego.
A. Jędrzejko
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/O-OZE-W-URZEDZIE-MARSZALKOWSKIM.html