8 listopada br. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Głównym celem przyjętego przez rząd projektu nowelizacji jest uatrakcyjnienie działalności prosumentów objętych rozliczeniami w net-billingu, a więc prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie do sieci po 31 marca 2022 r., ale także prosumentów działających wcześniej w systemie net-meteringu (opustów), którzy później zdecydowali się przejść na nowy system.
Od 1 lipca br. prosumenci rozliczający się w ramach net-billingu robią to w systemie RCE, czyli rynkowej ceny energii. Korekta dokonuje się co godzinę, więc cena ta zyskała nazwę godzinowej. Wcześniej prosument rozliczał się według RCEm, a więc średniej ceny energii ustalanej na podstawie cen rynkowych z danego miesiąca.
Nowe przepisy pozwalają prosumentowi wybrać między RCE, a RCEm. Istotne jest to, że po wyborze rozliczania godzinowego ponowne przejście na system miesięczny nie będzie możliwe. Ponadto ustawodawca zachęca do przyjęcia systemu RCE, bowiem wartość zwrotu nadpłaty dla osób rozliczających się w ten sposób będzie wynosić 30%, a nie jak do tej pory 20%. Zwiększona stawka będzie obowiązywać przez pierwsze 12 miesięcy po zmianie.
Wartość całej energii oddawanej do sieci na zasadzie net-billingu ma być zwiększona o współczynnik 1,23, co w praktyce oznacza rozliczanie depozytu prosumenckiego pomniejszonego o wartość podatku VAT.
Ustawodawca zachęca ponadto do przejścia z net-meteringu na net-billing, proponując, aby po podjęciu przez prosumenta takiej decyzji wartość energii niezużytej w ramach pierwszego z powyższych systemów została doliczona do konta prosumenta.
W nowej ustawie wprowadzono również szereg przepisów, które mają usprawnić inwestycje w OZE, przyspieszając procesy urzędowe związane z tym sektorem. Terminy te wyglądają następująco:
- 30 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji odnawialnego źródła energii na budynkach, wykorzystującej do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej oraz nadbudowę, rozbudowę i remont instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji odnawialnego źródła energii i wchodzących w jej skład magazynów energii elektrycznej,
- 45 dni na wydanie warunków przyłączenie do sieci elektroenergetycznej dla instalacji OZE wykorzystujących energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 2 MW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej,
- 30 dni na wydanie warunków przyłączenie do sieci ciepłowniczej dla pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 MW,
- 30 dni na wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, wytwarzanie ciepła lub magazynowanie energii dla:
- instalowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW lub wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 10 MW,
- pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 5 MW i nie większej niż 50 MW.
- 14 dni na dokonanie wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji w zakresie małych instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego instalowanych na budynkach.
Źródło: GLOBENERGIA, Gov.pl
Z autorem tekstu można się skontaktować poprzez e-mail: wirra@wir.org.pl
Opracowanie: Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Nowelizacja-ustawy-OZE.html