W Polsce nadal nie w pełni wykorzystywany i doceniany jest potencjał biogazu. Czy wejście w życie ustawy o OZE będzie ożywi rynek i sprzyjać będzie powstawaniu nowych biogazowni? Jak realizować takie inwestycje, aby przynosiły zyski? Nad tymi oraz wieloma innymi zagadnieniami eksperci będą dyskutować podczas IV Forum Biogazu odbywającego się w ramach piątych Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland.
Biogaz może być wytwarzany wszędzie tam, gdzie duże ilości biomasy lub stały dopływ związków organicznych mogą stanowić w warunkach beztlenowych pożywkę dla bakterii metanowych. W praktyce oznacza to tyle, że darmowym agregatem energii mogą być m.in. oczyszczalnie ścieków, wysypiska odpadów komunalnych czy odpowiednio ukierunkowane gospodarstwa rolno-przemysłowe. Kogeneracja, czyli równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, oparta na biogazie jest wyjątkowo opłacalna w przypadku dostępu do któregoś z tych odnawialnych źródeł energii (OZE).
Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym gwarantuje poprawę sprawności energetycznej oraz prowadzi do znacznie mniejszego zużycia paliwa w procesach rozdzielonych. Zastosowanie biogazu do produkcji elektryczności i ciepła na sprzedaż może stanowić cenne źródło dochodu dla wielu przedsiębiorstw.
Z roku na rok rośnie w Polsce moc zainstalowanych elektrowni na biogaz. Obecnie jest to ponad 190 MW, co jednak plasuje ten rodzaj źródła OZE daleko w tyle za energią wiatrową, wodną czy tą z biomasy. Za kilka miesięcy, 1 stycznia 2016 r., wejdzie w życie ustawa o OZE. Czy nowe przepisy sprzyjać będą rozwojowi elektrowni na biogaz? Czy dostępne technologie spełnią oczekiwania producentów? W końcu, czy klienci zaakceptują ceny i jakość dystrybuowanej energii? To tylko niektóre z ważnych pytań, na które eksperci udzielą odpowiedzi podczas IV Forum Biogazu już 23 września br. w Warszawie.
Praktycy branży z Polski i z zagranicy podzielą się doświadczeniem z zakresu zarządzenia małymi biogazowniami. Przedstawią możliwości pozyskania dodatkowych źródeł dochodów dla instalacji. W trakcie Forum omówione zostaną także nowe zasady wsparcia biogazowni po wejściu w życie ustawy o OZE oraz perspektywy rozwoju branż do 2020 r. przy wsparciu projektów ze środków unijnych.
IV Forum Biogazu realizowane jest we współpracy REECO Poland i Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Wśród wystawców na piątych Międzynarodowych Targach RENEXPO® Poland obecni będą najważniejsi przedstawiciele branży. Najnowsze osiągnięcia technologiczne zaprezentują m.in. Herding Polska, RAV-TECH, NETZSCH Pumpen & Systeme i MWB Power. Eksperci z tych firm doradzą najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie dopasowania technologii do indywidualnych potrzeb inwestorów.
Tematyka dotycząca rozwoju i perspektyw branży biogazu w Polsce poruszana będzie podczas 5-tych Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland. Targi odbędą się 22-24 września br. w Centrum Expo XXI w Warszawie. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
Międzynarodowe Targi RENEXPO® Poland odbywają się od 2011 r. Przez lata zyskały miano największego i najpopularniejszego w Polsce miejsca spotkań branży OZE w Polsce. Na Targach co roku obecni są najważniejsi producenci i dostawcy usług. Obecne są wiodące firmy z branży – od producentów, przez instalatorów po spółki zarządzające, planistów i branżę finansową. Tylko tu można uczestniczyć w najważniejszych premierach prezentacji osiągnięć i rozwiązań technologicznych. Nawiązać wartościowe kontakty biznesowe i towarzyskie. Dzięki zaangażowanym uczestnikom Targów, stały się one platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. Każdego roku znacząco zwiększa się liczba wystawców oraz zwiedzających.
Organizator REECO Poland Sp. z o.o. jest częścią grupy REECO z główną siedzibą w Niemczech i oddziałami w Reutlingen/Niemcy, Salzburg/Austria, Belgrad/Serbia i Arad/Rumunia. Od 1997 roku spotyka się rocznie około 50 000 fachowców z 70 krajów na targach specjalistycznych i kongresach, które organizowane są przez REECO. Wszystkie terminy targów można znaleźć na stronie www.reeco.eu.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Niewykorzystany-potencjal-biogazu-w-Polsce.html