REKLAMA

Nawet 90% butelek PET może trafić do ponownego przetworzenia

W 2016 roku zebrano w Polsce w sumie 11 654,3 tys. ton odpadów komunalnych. Oznacza to, że na jednego mieszkańca przypadało aż 303 kg śmieci. Zaledwie niecałe 8 kg z nich stanowiły selektywnie zebrane tworzywa sztuczne.1 Tymczasem segregowanie tego rodzaju odpadów pozwala nie tylko zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale także wyprodukować z nich kolejne przedmioty codziennego użytku. Przykładem są butelki PET, w których sprzedawana jest np. woda. Jeśli zamiast na wysypisko trafią one do specjalnej sortowni, to z odpadów stają się cennym surowcem.

Fabryka Nestle w NałęczowiePET, czyli politereftalan etylenu to materiał powstały w latach 40-tych w Wielkiej Brytanii, który wykorzystuje się głównie do produkcji opakowań. Jednym z najbardziej popularnych są butelki – pomysł ten opatentował w 1973 roku amerykański inżynier i wynalazca, Nathaniel Wyeth. Obecnie PET to także cenny materiał, który może ponownie posłużyć do wytworzenia różnych przedmiotów codziennego użytku – nie tylko opakowań, ale też np. tkanin takich jak choćby popularny polar. Politereftalan etylenu ma zastosowanie także w wielu innych gałęziach przemysłu.
W krajach Unii Europejskiej poziom zbierania butelek PET do ponownego odzysku różni się dość znacznie, np. w Belgii jest to aż 86%, podczas gdy w Bułgarii zaledwie 14%. W Polsce wprowadza się na rynek 200 000 ton PET w postaci butelek. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskuje się około 80 000 ton, czyli 40%. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy – zarówno na szczeblu globalnym, krajowym jak i lokalnym, które mają na celu zwiększenie selektywnej zbiórki produktów powstałych z tego materiału. Im więcej ich trafi do ponownego wykorzystania, tym większe są oszczędności oraz korzyści dla środowiska i w efekcie – dla każdego z nas.
Jedną z inicjatyw jest ta podjęta przez Europejską Federację Wód Butelkowanych (EFBW), która do 2025 r. zobowiązała się:

  • doprowadzić do tego, aby średnio w Unii Europejskiej zbieranych było 90% wszystkich butelek PET,
  • używać średnio co najmniej 25% odzyskanego tworzywa PET do produkcji nowych butelek – nawiązując w tym celu współpracę z gałęziami przemysłu zajmującymi się przetwarzaniem odpadów,
  • wprowadzać innowacje i inwestować w ekoprojekty oraz badania nad sztucznymi materiałami powstałymi z tworzyw niekopalnych,
  • angażować konsumentów – czyli osoby odgrywające kluczową rolę w segregowaniu odpadów, poprzez wspieranie inicjatyw i rozwiązań zmierzających do właściwego ich sortowania i usuwania.

W efekcie tych kilkunastoletnich działań nastąpić powinno zwiększenie wykorzystania butelek PET w recyclingu, co jest głównym celem podjętej przez EFBW inicjatywy.

W Polsce Europejską Federację Wód Butelkowanych reprezentuje Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy. W związku z inicjatywą podjętą przez Federację prezes KIGPR, Stanisław Bizoń powiedział – Podobnie, jak w wielu innych krajach, także w Polsce wciąż zbyt dużo butelek PET trafia na wysypiska zamiast do recyclingu. Cieszymy się więc, że Federacja, którą reprezentujemy, podjęła zobowiązanie zmierzające do zwiększenia skali ich ponownego wykorzystania, stając się w ten sposób liderem tego rodzaju działań. Mamy nadzieję, że za przykładem jej członków pójdą także przedstawiciele innych branż. Wierzymy też, że podejmowane w ramach inicjatywy działania skierowane m. in. do konsumentów – pomogą zwiększyć liczbę zebranych do ponownego przetworzenia opakowań PET również w naszym kraju.


Aby zapewnić swoim członkom możliwość realizacji nowych zobowiązań, EFBW zamierza współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jednym z partnerów inicjatywy jest firma Nestlé Polska, Oddział Nestlé Waters.
Z największym zaangażowaniem włączamy się w tego typu inicjatywy. Zdajemy sobie sprawę, jak wygląda sytuacja odzysku PET w Polsce i innych krajach. Zrobimy, co w naszej mocy, aby ją poprawić – mówi Tomasz Rasztawicki, Dyrektor Nestlé Waters Polska. W Polsce połączyliśmy już siły z firmą Rekopol – Organizacją Odzysku Opakowań S.A oraz trzema innymi wiodącymi producentami wody i napojów w butelkach PET w ramach programu „Działaj z imPETem!”. Inicjatywa jest także ukierunkowana na zwiększenie liczby zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. Mamy wielką nadzieję i ogromne oczekiwania – wobec siebie samych i naszych społeczeństw, że sytuacja będzie dynamicznie się poprawiać.
Jednak do tego, aby wokół nas było mniej śmieci, przyczyniają się nie tylko duże firmy czy politycy wydający odpowiednie rozporządzenia. Żadna istotna zmiana nie nastąpi bez współdziałania i inicjatywy każdego z nas – konsumentów. Zatem, w trosce o środowisko naturalne i swoje otoczenie, kolejną butelkę PET koniecznie wyrzućmy do żółtego pojemnika oznaczonego napisem „plastik”.

 

 


 


O Nestlé
Nestlé w Polsce jest wiodącą firmą w obszarze żywienia, zdrowia i dobrego samopoczucia z portfolio ponad 1500 produktów i prawie 70 marek, w tym m.in.: NESCAFĒ, WINIARY, GERBER, PRINCESSA, KIT KAT, LION, NESQUIK, NAŁĘCZOWIANKA oraz PURINA. Nestlé działa na polskim rynku od 25 lat. Firma zatrudnia aktualnie 5000 pracowników w 8 lokalizacjach. W 2017 roku sprzedaż Nestlé w Polsce osiągnęła blisko 3 mld zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Fabryka Nestle w Nałęczowie
butelkach napojów producentami innymi poddawanych podjętą Opakowań Odzysku Organizacją Rekopol połączyliśmy Polska. Waters liczby recyklingowi zmiana wokół istotna Żadna rozporządzenia. odpowiednie wydający politycy przyczyniają śmieci, poprawiać. Jednak wielką dynamicznie społeczeństw, naszych samych siebie oczekiwania ogromne nadzieję prezes sortowania inicjatywą amerykański ponownie materiał, Obecnie Wyeth. Nathaniel wynalazca, inżynier opatentował wytworzenia pomysł popularnych najbardziej opakowań. głównie wykorzystuje Brytanii, posłużyć różnych 40-tych zastosowanie dość różni zbierania poziom krajach przemysłu. W gałęziach Politereftalan przedmiotów polar. popularny choćby takich tkanin opakowań, użytku Wielkiej latach Belgii niecałe pozwala segregowanie Tymczasem sztuczne.1 zebrane selektywnie stanowiły Zaledwie negatywny śmieci. przypadało mieszkańca jednego Oznacza komunalnych. zebrano zmniejszyć wpływ powstały trafią materiał politereftalan surowcem. PET, cennym stają sortowni, specjalnej wysypisko naturalne, Jeśli sprzedawana których Przykładem użytku. przedmioty kolejne wyprodukować znacznie, podczas związku materiałami segregowaniu kluczową odgrywające angażować niekopalnych, tworzyw powstałymi sztucznymi poprzez badania ekoprojekty inwestować innowacje wprowadzać odpadów, przetwarzaniem odpadów, wspieranie przemysłu głównym Rozlewniczy. Przemysł Gospodarcza Krajowa reprezentuje inicjatywy. W podjętej recyclingu, rozwiązań wykorzystania powinno nastąpić działań kilkunastoletnich usuwania. W właściwego zmierzających zajmującymi gałęziami Bułgarii wszelkie selektywnej które lokalnym, krajowym globalnym, szczeblu zarówno Dlatego powstałych około odzyskuje butelek. postaci 200 000 wprowadza zaledwie zbiórki materiału. współpracę się: nawiązując odzyskanego najmniej używać PET, wszystkich doprowadzić zobowiązała więcej która (EFBW), podjęta Jedną środowiska korzyści oszczędności większe zł.                      
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »