Wiceminister Mazurek podkreślił istotę promowania i nagradzania proekologicznej działalności, zarówno instytucji samorządowych jak i stowarzyszeń czy fundacji.
„Ochrona środowiska naturalnego i kształtowanie właściwych postaw proekologicznych rozpoczyna się na poziomie lokalnym” – powiedział wiceminister.
Mazowieckie instytucje na przestrzeni ponad 22 lat działalności WFOŚiGW w Warszawie otrzymały z jego środków ponad 4,2 mld zł na finansowanie zadań proekologicznych.
„W 2015 r. Fundusz podpisał ponad 1600 umów na realizację różnorodnych zadań proekologicznych, dzięki którym udało się osiągnąć konkretne efekty. Możliwa była m.in. poprawa stanu środowiska Mazowsza i tym samym życia mieszkańców województwa mazowieckiego” – podkreślił Artur Dąbrowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie.
Cel konkursu
Celem konkursu jest promowanie działalności podmiotów i instytucji z terenu województwa mazowieckiego, w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które w sposób wyróżniający charakteryzowały się największą aktywnością i osiągnięciami w działaniach proekologicznych oraz w budowaniu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Mazowsza.
Laureaci konkursu
O tytuł „EKOpozytyw MAZOWSZA” w 10 kategoriach tematycznych rywalizowało łącznie 42 Beneficjentów. Dziewięć nagród finansowych wraz ze statuetkami trafiło do gmin Belsk Duży, Dębe Wielkie, Kołbiel, Ożarów Mazowiecki, Grójec, powiatu mińskiego, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz Towarzystwa Ochrony Siedlisk „ProHabitat” z siedzibą w Białymstoku. Kapituła Konkursowa przyznała również 29 wyróżnień.