REKLAMA

Mundial: czy bezdomne psy w Maroku czeka ten sam los, co w Rosji?

Stowarzyszenie Otwarte Klatki, organizator kampanii “Krwawa FIFA”, domaga się od federacji zapewnienia, że zabijanie bezpańskich zwierząt przed mistrzostwami świata, jakie ma obecnie miejsce w Rosji, nigdy się nie powtórzy. Organizacja udostępniła dowody na stosowanie identycznych praktyk w Maroku przed wizytą delegacji FIFA, mającej ocenić możliwość zorganizowania w tym kraju Pucharu Świata w 2026 roku.


Na kilka dni przed ogłoszeniem gospodarzy Mistrzostw Świata FIFA 2026 Stowarzyszenie Otwarte Klatki zwraca uwagę na możliwe konsekwencje wyboru Maroka. Organizacja apeluje do federacji FIFA o wprowadzenie środków, które pozwolą zapobiec powtórzeniu się sytuacji, jaka ma obecnie miejsce w Rosji. W ramach “oczyszczania” ulic przed mundialem zabijane są tam masowo bezpańskie zwierzęta.


Otwarte Klatki razem z organizacją Anima International zainicjowały międzynarodową kampanię, w której domagają się, aby FIFA wzięła na siebie częściową odpowiedzialność za sytuację i dodała do swojego Kodeksu Etycznego nową klauzulę dotyczącą dobrostanu zwierząt. W ciągu zaledwie trzech tygodni ponad 90 000 osób w poszczególnych krajach zdecydowało się podpisać petycję i wesprzeć akcję.


W międzyczasie na światło dzienne wyszedł materiał wideo i zeznania naocznego świadka, które potwierdziły, że analogiczna sytuacja powtórzyła się w Maroko. Przed inspekcją FIFA do bezdomnych psów strzelano na ulicach niezależnie od tego, czy oznaczone były jako zaszczepione i wykastrowane lub wysterylizowane, czy nie. Według organizacji prozwierzęcych stanowi to dowód, że okrutne praktyki tego rodzaju nie zakończą się, dopóki nie będzie na to naciskać FIFA jako organizator Pucharu Świata, decydujący o wyborze gospodarzy.


Jak zauważają organizatorzy kampanii “Krwawa FIFA”, trucie psów w celu oczyszczenia ulic wybranych miast jest nie tylko okrutne, ale również wysoce nieskuteczne. Usunięcie psów z wybranego obszaru daje możliwość przejęcia zasobów takich jak pożywienie, czy terytorium, przez inne osobniki. Przeniesienie się części z nich na dany obszar skutkuje z kolei dalszym napędzaniem zabijania. Według organizacji pozarządowych, jak również środowiska naukowego, tylko długoterminowe programy kastracji i sterylizacji pozwalają w sposób efektywny zapanować nad populacją bezdomnych psów.

– Najpierw Rosja, teraz Maroko. Wydaje się, że te okrutne i bezsensowne praktyki, mające teoretycznie poprawić wizerunek kraju w oczach kibiców i przedstawicieli FIFA, nie zakończą się, dopóki federacja nie zdecyduje się wziąć za nie chociaż częściowej odpowiedzialności – komentuje Anna Iżyńska, specjalistka ds. Komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki – Piłka nożna nie powinna kojarzyć się w żaden sposób z biciem i uśmiercaniem bezdomnych psów – są to działania niemoralne, a w związku z tym niezgodne z Kodeksem Etycznym FIFA – dodaje.

 www.otwarteklatki.pl

Petycja do FIFA: https://krwawafifa.pl/

Zdjęcia i nagrania z Rosji: https://drive.google.com/drive/folders/1bvML25JC3izprK4tWgQ-NvlnZwImKsxY

Powyższe materiały są do Państwa dyspozycji. Prosimy tylko o podanie źródła: Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.

 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Wydaje bezsensowne praktyki, mające teoretycznie zabijania. napędzaniem dalszym poprawić wizerunek programy niezgodne Prosimy Etycznym Wrocław. Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Otwarte oddziałów, zagraniczne oddziały Litwie, Ukrainie, Estonii Wielkiej Brytanii, szyldem Cages. współpracuje organizacjami całego koalicji Alliance miastach Polski dodaje.   www.otwarteklatki.pl Petycja powstało https://krwawafifa.pl/ Zdjęcia nagrania Rosji: https://drive.google.com/drive/folders/1bvML25JC3izprK4tWgQ-NvlnZwImKsxY Powyższe materiały Państwa dyspozycji. części podanie źródła: Stowarzyszenia Klatki. O Klatki Stowarzyszenie zapobiegać całej cierpieniu poprzez wprowadzanie systemowych społecznych, dokumentowanie warunków przemysłowego edukację promującą pozytywne postawy działają terenie obszar trucie Przeniesienie International pozwolą zapobiec powtórzeniu sytuacji, Rosji. “oczyszczania” mundialem zabijane masowo bezpańskie zwierzęta. Otwarte organizacją zainicjowały wprowadzenie międzynarodową kampanię, której domagają wzięła siebie częściową odpowiedzialność sytuację dodała swojego Kodeksu środków, apeluje klauzulę praktyk Klatki, domaga zapewnienia, zabijanie bezpańskich mistrzostwami Rosji, powtórzy. udostępniła dowody stosowanie identycznych wizytą Maroka. delegacji mającej ocenić zorganizowania roku. Na ogłoszeniem gospodarzy Mistrzostw zwraca uwagę możliwe konsekwencje wyboru Etycznego dotyczącą osobniki. zauważają wysterylizowane, prozwierzęcych stanowi dowód, praktyki rodzaju naciskać Świata, decydujący wyborze gospodarzy. Jak organizatorzy zaszczepione oczyszczenia wybranych okrutne, wysoce nieskuteczne. Usunięcie wybranego obszaru przejęcia zasobów pożywienie, terytorium, wykastrowane oznaczone dobrostanu międzyczasie ciągu zaledwie trzech tygodni osób poszczególnych krajach zdecydowało podpisać petycję wesprzeć akcję. W światło niezależnie dzienne wyszedł materiał zeznania naocznego świadka, potwierdziły, analogiczna sytuacja powtórzyła inspekcją strzelano ulicach Alliance.  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »