REKLAMA

Kolejny koń przewrócił się na trasie do Morskiego Oka

wypadek koń fundacja viva 1Na trasie do Morskiego Oka doszło do kolejnego wypadku z udziałem koni. Świadkowie poinformowali Fundację Viva, że 23 czerwca o godzinie 18 jeden z koni czekających na kurs w dół upadł się na postoju na Polanie Włosienica i dłuższy czas leżał na ziemi nie potrafiąc wstać. Kiedy wstał – drugi koń z pary upadł łamiąc dyszel od wozu. Oba konie podczas badań weterynaryjnych kilka dni wcześniej prawdopodobnie zostały uznane za zwierzęta nadające się do pracy.

 

Fundacja Viva otrzymała informację i dokumentację na temat tego wypadku od turystki, która była świadkiem dramatycznego wydarzenia. Koń upadł podczas oczekiwania na Polanie Włosienica na swój ostatni tego dnia kurs. Nie potrafił wstać przez dłuższy czas. Turyści, którzy oczekiwali na zjazd na wozie opuścili pojazd. Do złamania dyszla wozu doszło, gdy przewrócił się drugi z koni zaprzężony do wozu. Warto podkreślić, że drugie ze zwierząt przewróciło się aż dwa razy. Cały wypadek, zgodnie z relacją turystki, wyglądał dramatycznie.

 

Fundacja Viva wystąpiła z oficjalnym zapytaniem o stan zdrowia zwierząt biorących udział w wypadku i o ustalenie jego przebiegu do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do dziś nie otrzymała odpowiedzi.

 

Fundacja Viva podkreśla, że podczas ostatnich badań weterynaryjnych, dopuszczających konie do pracy zwierzęta nie zostały przebadane zgodnie z regulaminem. – Komisja nie miała możliwości przebadania koni w ruchu, co zgodnie z regulaminem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest badaniem obowiązkowym – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva – Już dwa razy wnioskowaliśmy do  Tatrzańskiego Parku Narodowego o przygotowanie miejsca do badania koni w ruchu. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W tej sytuacji konie, których nie przebadano w ruchu, nie powinny zostać dopuszczone do pracy. Wystąpiliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego z wezwaniem, aby konie przebadać ponownie, tym razem zgodnie z regulaminem, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – tłumaczy.

 

Ocenia ruchu konia to podstawa oceny generalnej stanu zdrowia tych zwierząt. Już w 2014 roku lekarz weterynarii Paweł Golonka, badający konie z Morskiego Oka, w swoim raporcie z badań napisał: „konie nie są badane w kłusie, w związku z tym nie można wyciągać bez badania indywidualnego żadnych wniosków co do możliwości pracy”. Taką samą uwagę zawarła w swoim raporcie z badań w listopadzie 2015 lek. wet. Bożena Latocha: „Nie była oceniana kulawizna ze względu na brak możliwości przeprowadzenia rzetelnego badania ortopedycznego”.

 

Fundacja Viva już dwa razy – w 2015 roku i w maju 2016 roku wnioskowała do Tatrzańskiego Parku Narodowego o przygotowanie miejsca do badania koni w ruchu. Takie badanie zgodnie z regulaminem przewozów konnych do Morskiego Oka, podpisanym przez dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest badaniem obowiązkowym. Zgodnie z regulaminem konie powinny zostać przebadane do 30 czerwca. Jeśli konie nie zostaną przebadane w tym terminie zgodnie z reulaminowym zakresem – nie mogą pracować na trasie. W związku z tym Fundacja uważa, że dopuszczenia do dalszej pracy nie mogą uzyskać konie, które nie przeszły pełnych badań.

 

– W tym przypadku mówimy o około 200 z 300 pracujących na trasie zwierząt – mówi Anna Plaszczyk z Vivy – Prowizoryczne badanie koni w ruchu odbyło się tylko w sobotę. Zwierzęta biegły kłusem zaprzęgnięte do wozu po kostce brukowej, co znacznie utrudniało właściwą ocenę. Mimo to kilka kulawizn udało się w tym dniu wykryć. W pozostałe dni, czyli w piątek i w niedzielę, konie nie były oceniane w ruchu przez lekarza weterynarii, co oznacza, że ich badania są niekompletne. A w związku z tym nie możemy mieć żadnej pewności, że zwierzęta te są zdrowe i mogą wykonywać tak ciężką pracę, jak ta na drodze do Morskiego Oka – tłumaczy.

125ml milk

wypadek koń fundacja viva 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

miejsca dłuższy Włosienica Polanie żadnej zostać raporcie powinny konie, wnioskowała indywidualnego Paweł ortopedycznego”.   Fundacja rzetelnego względu przeprowadzenia weterynarii Golonka, konnych Narodowego, zwierząt. obowiązkowym. dyrektora podpisanym kulawizna lekarz przewozów „Nie uwagę zawarła listopadzie pracy”. wniosków żadnych kłusie, Bożena Latocha: badający Zgodnie wyciągać napisał: badane „konie oceniana pracować udało kulawizn się w wykryć. piątek pozostałe ocenę. właściwą kostce zaprzęgnięte brukowej, znacznie utrudniało niedzielę, oceniane ciężką wykonywać pracę, drodze tłumaczy. zdrowe pewności, weterynarii, lekarza oznacza, że niekompletne. możemy kłusem biegły Fundacja trasie. uważa, dopuszczenia uzyskać dalszej generalnej – nie zostaną Jeśli terminie reulaminowym zakresem które przeszły – Prowizoryczne Plaszczyk odbyło sobotę. Zwierzęta pracujących około badań. pełnych   – przypadku mówimy czerwca. odpowiedzi. oczekiwania wydarzenia. swój ostatni potrafił dramatycznego świadkiem pracy.   Fundacja informację dokumentację która wstać Turyści, doszło, przewrócił się drugi zaprzężony dyszla złamania którzy oczekiwali opuścili pojazd. się do nadające czerwca godzinie czekających dół Fundację Viva, że poinformowali doszło kolejnego udziałem Świadkowie się na postoju weterynaryjnych wcześniej prawdopodobnie uznane dyszel łamiąc leżał potrafiąc wstać. wstał podkreślić, drugie wnioskowaliśmy do  Niestety sytuacji Fundacji prezes przebadania obowiązkowym Cezary Wyszyński, których przebadano regulaminem, odpowiedzi – tłumaczy.   Ocenia ponownie, przebadać dopuszczone pracy. Wystąpiliśmy wezwaniem, miała Komisja   Fundacja wystąpiła oficjalnym zapytaniem dramatycznie. wyglądał przewróciło się aż wypadek, relacją biorących udział ostatnich weterynaryjnych, dopuszczających regulaminem. podkreśla, odpowiedzi.   Fundacja ustalenie przebiegu dyrekcji Narodowego. podstawa
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »