Autorem artykułu jest Gutpr
Trwająca siedem miesięcy budowa biogazowni rolniczej w Grzmiącej (woj. zachodniopomorskie) z udziałem firmy Wolf System dobiegła końca. 26 stycznia 2011 roku dokonano rozruchu urządzeń zakładu. Oznacza to, że z początkiem lutego do sieci energetycznej wtłaczana jest energia pochodząca z ekologicznego źródła. W czasie dwóch miesięcy zakład osiągnie pełną moc produkcyjną na poziomie 1,6 MW.
Rewolucja energetyczna na Pomorzu
Biogazownie rolnicze w Polsce powstają w bardzo wolnym tempie, a Pomorze jest liderem w tym bądź co bądź "żółwim wyścigu". Do już istniejących 6 instalacji dołączył kolejny zakład, tym razem zbudowany w Grzmiącej. Z pomocą środków unijnych wybudowano obiekt, który w bliskiej perspektywie pozwoli obniżyć rachunki za energię cieplną nawet o 25 proc. Ciepło wyprodukowane w biogazowni zostanie wykorzystane do ogrzania obiektów użyteczności publicznej - szkoły, hali sportowej, ośrodka zdrowia oraz osiedli mieszkaniowych. "Zakład w Grzmiącej to kolejna inwestycja, do której przygotowaliśmy zbiorniki fermentacyjne i pofermentacyjne. Cieszę się, że z naszą pomocą powstała następna biogazownia dostarczająca czystą energię elektryczną i cieplną, tym razem dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego" - mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. Dodaje przy okazji, że energia elektryczna pochodząca z OZE (odnawialne źródła energii) nie jest droższa od konwencjonalnej, jak twierdzą niektórzy przedstawiciele branży energetycznej, gdyż cena energii w Polsce jest regulowana ustawowo i jest stała dla wszystkich wytwórców. Kolejny zakład produkujący energię odnawialną cieszy wszystkich użytkowników energii elektrycznej oraz cieplnej, a także rolników, dla których biogazownia rolnicza w Grzmiącej jest szansą na utylizację odpadów pochodzących z produkcji rolniczej, a także stanowi dodatkowe źródło dochodów.
Biogazownie rolnicze w całej Europie cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i rolników z powodu wielu zalet, którymi się charakteryzują. "Najważniejszymi atutami biogazowni rolniczych jest możliwość przerabiania surowców, w tym odpadów z produkcji roślinnej i zwierzęcej dostępnych w każdej gminie, będących niemalże "pod ręką" - mówi Arkadiusz Witowski, Prezes Zarządu Spółki Eko-Energia Projekt (www.bio-energetyka.pl) - zajmującej się budową biogazowni. Dobrze zaprojektowana instalacja, odpowiednio dobrane parametry pracy dają pełną gwarancję, ze obiekt nie będzie uciążliwy dla środowiska, a przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców. Biogazownia w Grzmiącej powstała przy pełnej aprobacie mieszkańców i władz Gminy, które dostrzegły korzyści w postaci dostępu do taniego ciepła użytkowego. W Polsce do tego typu przedsięwzięć podchodzi się wciąż z rezerwą, jednak każdy kolejny zakład pokazuje walory instalacji produkującej biogaz. Nowo otwarta biogazownia w Grzmiącej to następny krok ku budowie ogólnopolskiej sieci odnawialnych źródeł czystej energii. Kolejne biogazownie budowane przy udziale firmy Wolf System powstają natomiast w Żórawinie na Dolnym Śląsku, a także w województwach wielkopolskim, śląskim oraz świętokrzyskim.
Wolf System Sp. z o.o.
ul. Budowlana 17
41-100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 60-53-700
www.wolfsystem.pl
-----
Międzynarodowy koncern Wolf-System to firma o ponad 40 - letniej tradycji. Obecność w 17 krajach Europy i ponad 2500 oddanych pracowników przyczyniają się do ciągłego rozwoju firmy w obszarach budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego. Budownictwo betonowe - rocznie budujemy ponad 5000 sztuk monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych. Specjalnie skonstruowany system szalunku opracowany przez Wolf System jest tak stabilny, że nie ma potrzeby stosowania w montażu rur dystansowych oraz śrub i kotew do jego skręcania. To zaś praktycznie gwarantuje maksymalną szczelność zbiorników. Wolf System oferuje zbiorniki i silosy różnych typów - otwarte i ze stropem, na materiały płynne i sypkie, na biomasę i biogaz, średnice oferowane od 2,5 m do 50 m i wysokości od 2 m do 50 m.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Kolejna-biogazownia-rolnicza-na-mapie-Polski.html