Wkrótce nadejdą święta, a wraz z nimi rozpocznie się bezprecedensowy handel żywymi rybami przed wigilią. Fundacja Viva! od ponad 10 lat monitoruje sprzedaż ryb, warunki, w jakich są przetrzymywane i sposób ich traktowania przez sprzedawców. Efektem tej pracy było kilkadziesiąt zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niestety wszystkie zostały umorzone ze względu na nieprecyzyjne prawo obowiązujące w Polsce. Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego powinno zmienić tę sytuację, ale zanim dojdzie do prawomocnych rozstrzygnięć, fundacja Viva! podjęła kolejne działanie: za cel obrała sobie wytyczne przygotowane przez Głównego Lekarza Weterynarii o postępowaniu z żywymi rybami będącymi przedmiotem sprzedaży detalicznej.
Do pisma skierowanego do GLW Fundacja dołączyła opinię zoologa, prof. Andrzeja Elżanowskiego, który wykazał, że “publikacje, które dały Głównemu Lekarzom Weterynarii rzekomo naukową podstawę do wydania instrukcji bezprawnie dopuszczającej sprzedaż ryb bez wody są niepoważne i świadczą o nierzetelności ich autorów, a sama Instrukcja legitymizuje znęcanie się nad zwierzętami”.
Adwokat Katarzyna Topczewska, autorka kolejnej opinii - tym razem prawnej - która została wysłana razem z pismem Fundacji, twierdzi, że “Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie, w jakim dozwalają na pakowanie i przenoszenie ryb w torbach bez wody są sprzeczne z podstawową zasadą humanitarnego traktowania zwierząt, wyrażoną w art. 5 ustawy o ochronie zwierząt oraz sprzeczne z zakazem znęcania się nad zwierzętami, o którym mowa w art. 6 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt, co jest niedopuszczalne, biorąc pod uwagę fakt, iż wytyczne są dokumentem urzędowym i stanowią wzór postępowania dla sprzedawców ryb na terenie całego kraju”.
Wobec powyższych faktów konieczne jest wydanie zaleceń, zgodnie z którymi jedyną dopuszczalną formą sprzedaży żywych ryb będzie ich wydawanie klientom detalicznym w pojemnikach wypełnionych wodą, umożliwiających rybom pełne zanurzenie oraz swobodną zmianę pozycji ciała, a docelowo podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do wprowadzenia zakazu sprzedaży detalicznej żywych ryb.
Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!: Po wielu latach kampanii uwrażliwiającej konsumentów na los ryb zgodnie z badaniami CBOS z marca 2018 roku 86% Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie - to ogromny sukces kampanii informacyjnej, w ślad za którym powinny przyjść odpowiednie zmiany legislacyjne, nie zostawiające pola do nieprzychylnej - dla ryb - interpretacji.
Fundacja Viva! kontynuuje kampanię informacyjną, monitoring sprzedaży ryb oraz akcję namawiania zarządów supermarketów do rezygnacji ze sprzedaży żywych ryb. Szczegóły akcji znajdują się na stronie www.krwaweswieta.pl oraz fanpage.
VIVA