REKLAMA

Dom ekologiczny – jak zmniejszyć ilość śmieci?

 
Schemat działania domowego utylizatora Fot KERNAUZalegające śmieci to problem, na który skarżą się przede wszystkim mieszkańcy bloków. Wraz z rozwojem gospodarczym powstaje ich coraz więcej, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia. Poza segregacją i recyklingiem na szeroką skalę, warto zacząć od własnego domu i skutecznie ograniczać ilość wytwarzanych śmieci. W jaki sposób możemy to robić samodzielnie?
Według statystyk każdy z nas produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci, z czego tylko niewielka część zostaje przetworzona i ponownie wykorzystana. Niewiele z nas wie, że zmniejszenie ilości domowych odpadów nie tylko pozytywnie wpływa na przyrodę, ale też pozwala zaoszczędzić pieniądze.


Rób zakupy z głową
Dbałość o środowisko i własny portfel warto rozpocząć od codziennych czynności. – Wychodząc na zakupy, najlepiej zaopatrzyć się w płócienną torbę wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy z foliowych reklamówek, które nadal są oferowane przez większość sklepów. Wyeliminujmy też plastikowe naczynia i jednorazowe sztućce na rzecz tych tradycyjnych – mówi Kamila Pędlowska, ekspert ds. ekologii. Zmniejszyć ilość trafiających do kosza opakowań możemy również dokonując świadomych wyborów. – Przy zakupie świeżych owoców i warzyw odrzućmy te, które owinięte są w dodatkowe woreczki lub znajdują się na plastikowych tackach. Zwracajmy również uwagę na rodzaj opakowania, wybierajmy najlepiej te szklane lub wykonane z materiałów biodegradowalnych. Po zużyciu ich zawartości możemy ponownie je wykorzystać, np. do przechowywania kuchennych przypraw – dodaje ekspert ds. ekologii.


Sprytnie wykorzystuj bioodpady
W kuchni gromadzimy największe ilości śmieci. Podczas przygotowywania posiłków do kosza wrzucamy nie tylko opakowania po produktach żywnościowych, ale też obierki z ziemniaków oraz innych warzyw i owoców, pestki, kości czy pozostałości po obróbce mięsa. Poza tym w kuchennym śmietniku lądują najczęściej niezjedzone resztki przyrządzanych potraw. Wszystko to już w krótkim czasie powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, który przyciąga insekty, a nawet gryzonie. Szczególnie w domach, w których często i obficie się gotuje – śmieci należy wynosić niemal codziennie. – Ten niechciany zazwyczaj obowiązek można ograniczyć do minimum dzięki wykorzystaniu domowego utylizatora bioodpadów. To urządzenie zasilane prądem, które przerabia wszelkiego rodzaju odpady organiczne na ekologiczny, higieniczny proszek. Może on być wykorzystywany jako nawóz do kwiatów, dodatek do karmy dla zwierząt lub po prostu wyrzucony. Innowacyjne utylizatory, takie jak Smart Cara, w ciągu 3 godzin zmniejszają objętość wszelkich kuchennych resztek o ponad 90%. – informuje Ewelina Twardowska, ekspert marki KERNAU, oferującej sprzęt AGD i RTV. W procesie mielenia, suszenia i chłodzenia nie tylko redukuje się masę odpadów, ale i nieprzyjemne zapachy. Łatwo utrzymać je także w czystości, bowiem wewnętrzne elementy zazwyczaj nadają się do mycia w zmywarce. Dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze takie urządzenia można wygodnie schować w kuchennej szafce pod zlewem niczym tradycyjny kosz.


Segreguj śmieci

Po niedawnych zmianach przepisów w większości polskich miast znajdują się odpowiednie pojemniki do sortowania odpadów. Oprócz zarezerwowanych kolorów najczęściej oznaczone są również naklejkami, dzięki którym segregacja śmieci staje się dziecinnie prosta. Wygodne segregowanie odpadów to jedna kwestia. Co jednak zrobić z bardziej problematycznymi śmieciami, takimi jak baterie czy sprzęt stary sprzęt AGD i RTV? – W wielu sklepach ze sprzętem elektronicznym znajdują się specjalne pojemniki, w których można bezpiecznie zostawić zużyte baterie. Pamiętajmy, że za wyrzucenie na śmietnik zniszczonego komputera, niesprawnej lodówki czy telewizora grozi grzywna. Sprawny sprzęt AGD lub RTV, z którego nie chcemy już korzystać – sprzedajmy lub przekażmy potrzebującym. Zgodnie z ustawą mamy możliwość bezpłatnego oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do wyznaczonych przez gminy punktów zbiórki – mówi Ewelina Twardowska, ekspert marki KERNAU.

O firmie
KERNAU to polska marka oferująca wysokiej jakości sprzęt AGD. Ugruntowaną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym uzyskała dzięki współpracy polskich projektantów z najlepszymi fabrykami z Niemiec, Francji, Włoch oraz Hiszpanii. W bogatym asortymencie, oprócz urządzeń służących do gotowania, pieczenia, chłodzenia, prania i zmywania, znajduje się również innowacyjne urządzenie Smart Cara. To domowy utylizator odpadów organicznych, który stanowi uzupełnienie kuchennego AGD o produkt pozwalający dbać o ekologię. Troska o środowisko naturalne, zapewnienie funkcjonalnego wyposażenia domu oraz wygody jego użytkowania to główne cele, jakie od wielu lat stawia sobie KERNAU. Dzięki temu oferuje produkty spełniające wysokie wymagania zarówno w zakresie designu, jak i parametrów użytkowych. Marka posiada rozbudowaną sieć autoryzowanych punktów serwisowych oraz udziela, jednego z najdłuższych w branży, okresu gwarancyjnego, który sięga nawet 10 lat w zależności od grupy produktowej.
Więcej informacji: www.kernau.com

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Schemat działania domowego utylizatora Fot KERNAU
krajowym pozycję Ugruntowaną jakości wysokiej polska rozbudowaną firmie KERNAU parametrów KERNAU. O zbiórki użytkowych. posiada wyznaczonych elektronicznego elektrycznego zmniejszają organiczne ciągu zakupy, reklamówek, foliowych Zrezygnujmy użytku. wielokrotnego torbę płócienną zaopatrzyć Wychodząc większość czynności. codziennych rozpocząć portfel własny głową Dbałość zakupy pieniądze. Rób oferowane sklepów. pozwala opakowań owinięte odrzućmy owoców świeżych zakupie wyborów. świadomych dokonując trafiających Wyeliminujmy Zmniejszyć ekologii. Pędlowska, Kamila tradycyjnych sztućce jednorazowe naczynia plastikowe zaoszczędzić przyrodę, woreczki więcej, szeroką recyklingiem segregacją zdrowia. naszego środowiska, zagrożenie realne powstaje zacząć gospodarczym rozwojem bloków. mieszkańcy wszystkim przede skarżą problem,   Zalegające skalę, własnego wpływa niewielka pozytywnie domowych zmniejszenie Niewiele wykorzystana. przetworzona zostaje część śmieci, skutecznie rocznie produkuje każdy statystyk samodzielnie? Według robić sposób wytwarzanych ograniczać dodatkowe plastikowych utylizatory, często obowiązek niechciany codziennie. niemal wynosić należy gotuje obficie domach, minimum Szczególnie gryzonie. insekty, przyciąga zapachu, nieprzyjemnego powstawanie powoduje czasie ograniczyć wykorzystaniu Wszystko proszek. Innowacyjne wyrzucony. prostu zwierząt dodatek kwiatów, nawóz wykorzystywany higieniczny domowego ekologiczny, odpady rodzaju wszelkiego przerabia prądem, zasilane bioodpadów. utylizatora krótkim potraw. tackach. zawartości kuchni bioodpady W wykorzystuj ekologii. Sprytnie dodaje przypraw przechowywania wykorzystać, zużyciu największe biodegradowalnych. materiałów wykonane szklane wybierajmy opakowania, rodzaj uwagę Zwracajmy gromadzimy Podczas przyrządzanych kości resztki niezjedzone lądują śmietniku kuchennym mięsa. obróbce pozostałości pestki, przygotowywania owoców, innych ziemniaków obierki żywnościowych, produktach opakowania wrzucamy posiłków www.kernau.com
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »