Bruksela, 24 listopada 2015 r. – „Uznajemy wyniki projektu GRACE finansowanego przez UE, a w szczególności zalecenie, aby zaprzestać obowiązkowych 90-dniowych badań żywieniowych na gryzoniach w trakcie oceny ryzyka GMO” - powiedział Beat Späth, dyrektor ds. biotechnologii rolniczej w EuropaBio, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego.
Przyjmując rozporządzenie wykonawcze nr 503/2013, Komisja Europejska wprowadziła wymóg przeprowadzenia 90-dniowych badań żywieniowych dla oceny ryzyka żywności i pasz GM. W tym samym rozporządzeniu zawarto, że Komisja będzie monitorować rezultaty projektu GRACE (GMO Risk Assessment and Communication of Evidence) i dokona przeglądu tego wymogu. Ponadto prawodawstwo UE (dyrektywa 2010/63 / UE) formułuje zasadę "Trzech R", która jest podstawą prawnego wymogu zastąpienia (replace), ograniczenia (reduce) i udoskonalenia (refine) sposobu wykorzystania zwierząt do celów naukowych.
GRACE to projekt Komisji Europejskiej, zainicjowany w 2012 roku przez niezależne konsorcjum naukowe w celu przetestowania różnych rodzajów badań żywieniowych zwierząt dla ustalenia ich wartości naukowej, do oceny ryzyka żywności i paszy GM. Podczas końcowej konferencji ustalono, że nie ma naukowego uzasadnienia dla obowiązkowego 90-dniowego badania. Ocena ryzyka powinna za to opierać się o właściwe hipotezy oraz badania indywidualne.
„Wzywamy KE do przestrzegania własnych regulacji i dokonania przeglądu wymogu przeprowadzenia 90-dniowych badań żywieniowych u gryzoni, zgodnie z zaleceniem GRACE”, mówi Beat Späth.
EuropaBio jest przekonana, że ocena ryzyka UE powinna szanować indywidualne podejście i żądać badań mających dodatnią wartość naukową w zależności od właściwości poszczególnych GMO. Obowiązkowe badania żywieniowe zawarte w rozporządzeniu nr 503/2013 nie przyczyniają się do bezpieczeństwa, a jedynie sprawiają, że wydłuża się czas oceny ryzyka. To z kolei prowadzi do powstania zbędnych opóźnień w procesie zatwierdzania GMO.
Źródło:
http://www.europabio.org/press/time-commission-act-mandatory-90-day-feeding-studies-unnecessary-0
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Czas-dla-Komisji-do-dzialania--Obowiazkowe-90-dniowe-badania-zywieniowe-sa-zbedne.html