Bobby Burger - polska sieć burgerowni zadeklarowała, że po 2025 roku do żadnej z pozycji w menu nie będą używane jaja pochodzenia klatkowego.
Bobby Burger podejmując tę decyzję, wpisuje się jednocześnie w światowy trend firm społecznie odpowiedzialnych w kwestii dobrostanu dobrostanu kur niosek.
Kolejna sieć restauracji dołączyła do grona firm, którym los kur niosek nie jest obojętny. Bobby Burger, polska sieć serwująca burgery stanęła po stronie zwierząt i oświadczyła, że po roku 2025 jajka, które mogłyby się znaleźć w półproduktach serwowanych w restauracjach nie będą pochodziły z chowu klatkowego.
Już teraz w lokalach Bobby Burger nie używa się świeżych jaj, a firma dokłada wszelkich starań, aby działać jak najbardziej etycznie w kwestii środowiska naturalnego. Niedawno sieć ogłosiła, że nie używa oleju palmowego, a teraz, idąc za głosem swoich klientów, ogłasza jednoznaczne stanowisko dotyczące rezygnacji z jaj klatkowych.
Chów klatkowy należy do najokrutniejszych praktyk hodowli przemysłowej. W Polsce każdego roku ginie 40 milionów kur niosek, z czego około 90 procent z nich spędza swoje nienaturalnie krótkie i bolesne życie w klatkach. Dzięki temu, że kolejne sieci handlowe i spożywcze przestają wspierać chów klatkowy, już niedługo los wielu zwierząt ulegnie znacznej poprawie.
Z przeprowadzonych w lutym 2018 roku badań instytutu IBRIS wynika, że:
82,4% Polaków jest przeciwnych hodowaniu kur w klatkach
100% Polaków w wieku 18-29 jest skłonnych zapłacić wyższą cenę za jajko pochodzące z chowu alternatywnego
Dodatkowe materiały:
Raport o hodowli klatkowej kur niosek: http://jakonetoznosza.pl/
Lista firm, które rezygnują z jajek z chowu klatkowego: http://www.otwarteklatki.pl/te-firmy-zrezygnowaly-z-jaj-klatkowych/
Zdjęcia z hodowli klatkowej: https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157665195187656
Zdjęcia szczęśliwych kur: https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/albums/72157670837248725
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.