Dwa projekty Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska - Centrum UNEP/ GRID - pn. „Karpaty łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich” i „Od drzewa do miasta: laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zostaną zrealizowane do końca kwietnia 2024 r. we współpracy z partnerem norweskim oraz krajowym.
Celem pierwszego przedsięwzięcia, które zdobyło dotację ponad 4,3 mln zł w konkursie „Wdrażanie planów zarządzania ekosystemami”, jest ochrona czynna cennych siedlisk przyrodniczych torfowiska wysokiego i bagiennych zbiorowisk leśnych (w jego otoczeniu) w rezerwacie „Bór na Czerwonem” oraz ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. Będzie ona polegała na właściwym zarządzaniu przestrzenią, zrównoważonym użytkowaniu i wzroście świadomości społecznej.
„Bór na Czerwonem” to obszar Ramsar i jedyny rezerwat Torfowisk Orawsko-Nowotarskich, gdzie obserwowany jest pogarszający się stan ochrony siedlisk przyrodniczych. Istnieje zatem pilna potrzeba ograniczenia na tym terenie nadmiernego odpływu wody rowami melioracyjnymi, sukcesji naturalnej sosny zwyczajnej oraz negatywnego efektu antropopresji. Zaplanowano zabiegi ochrony czynnej mokradeł, takich jak m.in. budowa infrastruktury poprawiającej stosunki wodne w torfowisku (zastawki, modernizacja grobli), wycinka sosny zwyczajnej, budowa i modernizacja infrastruktury zapobiegającej presji człowieka na obszarze rezerwatu. Dodatkowo przewiduje się kompleksowy monitoring przyrodniczy parametrów abiotycznych i biotycznych torfowiska z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zaplanowano również wsparcie działań zarządczych w gminach, na których jest położony cały kompleks Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz kampanie edukacyjne dotyczące znaczenia terenów mokradłowych i sposobów ich ochrony.
Drugie zadanie, dotyczące rozwoju i pielęgnacji zieleni w miastach, dzięki dotacji prawie 810 tys. zł, będzie służyło zwiększeniu świadomości oraz wiedzy osób odpowiedzialnych za utrzymanie i kształtowanie przestrzeni miejskich oraz mieszkańców miast (szczególnie młodzieży). Projekt wskaże jak ważna jest rola obszarów zielonych oraz wielorakość wartości przez nie świadczonych tzw. usług ekosystemowych. Inicjatywa pomoże zaprezentować walory obszarów zieleni dla społeczności miejskich, a także niwelować błędne przekonanie, że tereny te są zbędne, nieopłacalne czy zbyt drogie w utrzymaniu. Będzie w konsekwencji zapobiegać ich redukowaniu w przestrzeni miejskiej. W projekcie przewidziano zastosowanie metody odwołującej się do koncepcji usług ekosystemowych. Prezentuje ona relatywnie nowe, antropocentryczne podejście do zwiększania świadomości ekologicznej poprzez akcentowanie korzyści (także ekonomicznych), jakie mieszkańcy miast mogą czerpać z obecności różnego typu „zieleńców”. W wybranych aglomeracjach zostaną m.in. przeprowadzone lokalne tematyczne kampanie informacyjne. Zaplanowano także organizację webinariów edukacyjnych, konkursów dla uczniów oraz warsztatów skierowanych do decydentów, którzy będą mogli zapoznać się z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania i promowania znaczenia zieleni miejskiej.
Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/