3-4 października 2018 r, Toruń
Przed Nami XV Forum Ekologiczne Branży Chemicznej - kolejna edycja jednego z najważniejszych spotkań przedstawicieli krajowej branży chemicznej. 3 i 4 października 2018 r. w Toruniu spotkają się przedstawiciele najważniejszych firm z branży chemicznej, instytucji i organizacji związanych z tą gałęzią przemysłu, przedstawiciele administracji, naukowcy. Przez dwa dni uczestnicy Forum będą dyskutować o kierunkach rozwoju, wyzwaniach stojących przed branżą w obszarze jej odpowiedzialności za środowisko oraz szukać optymalnych rozwiązań dla całego sektora. Forum jest platformą wymiany poglądów i doświadczeń w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa i społecznej odpowiedzialności biznesu w przemyśle chemicznym w Polsce.
Tematyka tegorocznego Forum jest związana ze środowiskową odpowiedzialnością Polskiej Chemii, kluczowymi kwestiami związanymi z oddziaływaniem na środowisko, regulacjami dotyczącymi gospodarki wodnej, ochrony powietrza i ziemi oraz najważniejszymi zagadnieniami związanymi z gospodarką o obiegu zamkniętym.
„Polski przemysł chemiczny od lat podejmuje mnóstwo działań wynikających z troski o odbiorców i środowisko naturalne. Polska Chemia jest odpowiedzialną gałęzią przemysłu. Poczucie odpowiedzialności oddziaływanie na środowisko naturalne, społeczności lokalne, inne branże czy całą gospodarkę stawia nas w roli lidera pośród innych sektorów przemysłowych” – mówi dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, która już po raz piętnasty jest wraz z Sekretariatem Programu Odpowiedzialność i Troska (Responsible Care®) współorganizatorem wydarzenia.
Polska Chemia jest prośrodowiskowym sektorem, dla którego jednym z najważniejszych kierunków inwestowania są działania związane z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu. „Na projekty chroniące powietrze i klimat branża przeznacza aż 91% środków wszystkich ekologicznych inwestycji. Kolejnym obszarem inwestycyjnym jest gospodarka ściekowa i ochrona wód, na którą przeznaczamy 8% nakładów, a pozostały 1% jest inwestowany w proekologiczne rozwiązania związane z gospodarką odpadami, ochroną gleb, wód podziemnych i powierzchniowych. Wszystkie te działania już teraz przynoszą konkretne i bardzo dobre rezultaty.Ostatnie lata realizacji naszych prośrodowiskowych zobowiązań pokazują, że ponad 40% zakładów ograniczyło emisje do powietrza, a wszystkie krajowe fabryki znacząco zmniejszyły emisję lotnych związków organicznych i pyłów.” – podkreśla Prezes Tomasz Zieliński.
Przedstawiamy Państwu ramową agendę tegorocznego Forum:
3 października 2018 r. (ŚRODA)
RESPONSIBLE CARE W POLSCE
Responsible Care - prośrodowiskowy program realizowany przez przemysł chemiczny na całym świecie.
W Polsce pn. „Odpowiedzialność i Troska” prowadzony od ponad 25 lat. Jak wyglądała jego realizacja przez ostatni rok? Jakie są jego efekty? Jakie wartości programu widzą Realizatorzy?
ODPOWIEDZIALNIE ZA ŚRODOWISKO
DEBATA STRATEGICZNA: Polska Chemia, Polska Gospodarka, wspólna odpowiedzialność za środowisko Polska Chemia jako sektor odpowiedzialny środowiskowo i społecznie. Jak branża chroni środowisko naturalne i jak w nie inwestuje? Jaka jest rola administracji publicznej w realizowaniu krajowej polityki prośrodowiskowej? Cele zrównoważonego rozwoju, a rozwój Polskiej Chemii –przykłady dobrych praktyk.
ZARZĄDZANIE BEZPIECZEŃSTWEM
Jak skutecznie chronić instalacje chemiczne przed wybuchem? Jak ograniczyć jego wpływ na otoczenie?
Analiza i ocena ryzyka. Nowe standardy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy związane z normą ISO 45001.
GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA
Realizacja zapisów nowej ustawy Prawo wodne – doświadczenia po pierwszym roku obowiązywania regulacji prawnych. Czy czekają nas kolejne zmiany? Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej.
ODDZIAŁYWANIE NA ŚRODOWISKO. OCHRONA POWIETRZA I ZIEMI
Problematyka i nowe rozwiązania w zakresie ochrony powietrza i ziemi. Ocena oddziaływania na środowisko na nowych zasadach. Nowy dokument referencyjny BAT dla chemii – co czeka branżę?
4 października 2018 r. (CZWARTEK)
TRANSFORMACJA KU GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM
DEBATA: GOZ odległą wizją przyszłości czy realnym scenariuszem?
Czym tak naprawdę jest GOZ? Dwa różne punkty widzenia – czy możliwy jest kompromis? Jak wykorzystać
potencjał branży do wdrożenia i realizacji założeń nowego modelu gospodarki?
ZMIANY W GOSPODARCE ODPADAMI - WARSZTATY
Szczegółowe informacje na: www.rc.com.pl
Światowy program Responsible Care ("Odpowiedzialność i Troska") jest realizowany w Polsce od 25 lat,
pod auspicjami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Jest to prośrodowiskowy program realizowany przez
przemysł chemiczny na całym świecie. W Polsce Realizatorami Programu są firmy sektora chemicznego i
branż pokrewnych, które dobrowolnie realizują działania na rzecz ochrony środowiska, ochrony zdrowia,
wzrostu bezpieczeństwa procesowego.