W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Hasłem promującym polski pawilon na dubajskich targach jest „Poland. Creativity inspired by nature”. Jednym z elementów pawilonu jest projekt Xylopolis, łączący szereg działań z zakresu edukacji proekologicznej z wystawą. Na parterze pawilonu można podziwiać niezwykłą instalację “Stół polski”. Jego forma przypomina mozaikę, która złożona została z fragmentów surowców charakterystycznych dla Polski. Wśród nich znalazły się: drewno, miedź, stal, szkło, drewno, aluminium i ceramika. Każdy z tych elementów symbolizuje inną część kraju.
Podczas dzisiejszej ceremonii zaprezentowany został również niezwykły obraz prof. Leona Tareswicza, który będzie ozdabiał pawilon.
W otwarciu wystawy Xylopolis wziął udział prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sowim wystąpieniu odwołał się on do drewna, jak o do uniwersalnego, niedoścignionego materiału.
Mimo starań, człowiekowi nie udało się jeszcze stworzyć doskonalszego materiału od drewna. I właśnie drewnu i jego zastosowaniom poświęcona jest ta wystawa. Xylopolis to projekt będący dowodem na to, że wdrożenie założeń zrównoważonego rozwoju jest nieodzownym elementem miast przyszłości bazujących na innowacyjnych, polskich, zielonych technologiach
- powiedział profesor Maciej Chorowski.
Uroczystość otwarcia polskiego pawilonu zorganizowana została przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, której powierzono przygotowanie udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zdjęcia (3)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat