Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymał 796 184 zł z Programu priorytetowego „Edukacja ekologiczna” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na realizację projektu „Pod parasolem żubra”.
Celem projektu jest wzrost wiedzy społeczeństwa o żubrze, zagrożeniach gatunku oraz potrzebach jego ochrony, a także jego parasolowej roli w przyrodzie. Działania edukacyjne prowadzone będą przez dwa lata, do końca 2025 r. Zapanowano w nich udział ponad 77 tys. uczestników. Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami i osób wykluczonych.
- Projekt edukacyjny stanowi ważne uzupełnienie czynnej ochrony naszego króla puszczy prowadzonej w ramach projektów ”Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” finansowanego ze środków POIiŚ oraz „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” finansowanego ze środków Funduszu Leśnego – powiedział Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW – W ramach projektu „Pod parasolem żubra” specjaliści z SGGW przekażą informacje m.in. o chorobach z jakimi w ostatnich latach ten gatunek się boryka. NFOŚiGW zdecydowało o przyznaniu środków ponieważ pozostawienie populacji żubra bez opieki, a także brak właściwej edukacji społecznej może spowodować w przyszłości niekontrolowany spadek liczebności i zaburzenie struktury stad – podkreślił wiceprezes Sławomir Mazurek.
W ramach projektu planowane jest wystawa poświęcona żubrowi oraz jego roli w środowisku a w czasie jej trwania odbędzie się 40 warsztatów edukacyjnych. Aby dotrzeć do osób nie odwiedzających Warszawy planowane są stoiska projektowe przy zagrodach pokazowych żubra, gdzie podczas pikników rodzinnych i imprez plenerowych prezentowane będą żywe lekcje o znaczeniu żubra w ekosystemie. SGGW zaplanował także serię 16 otwartych webinariów dla różnych grup wiekowych oraz wydanie, skierowanej do dzieci, książki pt.: "Pod parasolem żubra".
Projekt edukacyjny „Pod parasolem żubra”, Wydział Nauk o Zwierzętach Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: Całkowity koszt projektu: 884 649,00 zł; Dotacja NFOŚiGW: 796 184,00 zł.
Zdjęcia (1)
Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/