Działania i strategie zmierzające do rozwoju geotermii w Polsce były głównymi tematami podczas VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego. W wydarzeniu, które odbyło się w formule online, wziął udział wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
Unikatowy charakter polskich zasobów przyrodniczych jest szansą dla zrównoważonego rozwoju kraju, dlatego w zaktualizowanym projekcie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” dużą wagę przywiązujemy do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Odpowiednie zarządzanie środowiskiem będzie sprzyjać tworzeniu miejsc pracy na terenach niezurbanizowanych – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.
Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii zaznaczył, że energia geotermalna jest jednym z komponentów dopełniających realizację celu OZE w ciepłownictwie, umożliwiającym przyrost OZE o 1,1% średnio rocznie w latach 2020-2030 i osiągnięcie pułapu ok. 28% do 2030 r.
Rozwój i wykorzystanie potencjału geotermalnego w Polsce jest jednym z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku). Dokument ten jest kluczowy w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej. Przedstawia on nowy model rozwoju – rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony. Jest również oparty o indywidualny potencjał terytorialny, inwestycje, innowacje, rozwój, eksport oraz wysoko przetworzone produkty – podkreślił wiceminister klimatu.
Liczba i moc instalacji zbudowanych w Polsce, ale także w innych krajach Europy i poza naszym kontynentem wskazuje, że wykorzystanie ciepła Ziemi do celów grzewczych będzie się odbywało poprzez niskotemperaturową geotermię płytką z wykorzystaniem pomp ciepła.
Obrady VII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego w tradycyjnej formie odbędą się we wrześniu 2021 roku.
Zdjęcia (2)
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat