Współpraca w dziedzinie wykorzystania energii geotermalnej, priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE oraz globalne wyzwania, przed którymi staje polityka klimatyczna, były głównymi tematami rozmów wiceministra Krzysztofa Galosa z ministrem środowiska, energii i klimatu Islandii Jóhannem Pállem Jóhannssonem. Spotkanie odbyło się 12 lutego 2025 r. w Reykjaviku.
Islandia to światowy lider w rozwoju energii geotermalnej. Jest ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła, znajduje także zastosowanie w przemyśle oraz rekreacji. Od niemal dekady Polska przeznacza część funduszy EOG i norweskich na rozwijanie współpracy w zakresie wykorzystania energii geotermalnej. Dofinansowane projekty umożliwiły polskim naukowcom i samorządowcom wymianę wiedzy oraz technologii z islandzkimi partnerami.
Współpraca pomiędzy Polską a Islandią w zakresie geotermii powinna być rozwijana. Dzięki niej możliwe było wyszkolenie kadr w Polsce, rozwinięcie kompetencji, np. wśród samorządów, które coraz chętniej i liczniej inwestują w to źródło energii.
- powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos.
Wiceminister Galos przedstawił także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, wskazując na dominującą rolę bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych celów znajdują się: zapewnienie dostępu do taniej energii, wzmocnienie konkurencyjności Unii oraz odejście od paliw kopalnych importowanych z Rosji.
Minister Jóhann Páll Jóhannsson podkreślił, że Islandia, choć nie jest członkiem UE, zamierza kontynuować dialog z Unią w kwestiach klimatycznych. Szczególne znaczenie ma współpraca w ramach porozumienia paryskiego i przygotowania do COP30 w Brazylii.
W spotkaniu uczestniczył również ambasador RP na Islandii Aleksander Kropiwnicki, a także przedstawiciele islandzkich agencji ds. środowiska i energii oraz Rannis (Islandzkie Centrum Badań).
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat