Wiceminister Zyska na konferencji EEC Trends
Zielona transformacja oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów podczas drugiego dnia konferencji EEC Trends. W debatach, które odbyły się 18 lutego 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
O zielonej transformacji
W trakcie debaty „Energetyka na zakręcie - zielona transformacja” wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że Polityka Energetyczna Polski to barometr naszych działań w kierunku transformacji energetycznej.
„Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem, który był wypracowywany przez wiele lat i konsultowany przez wszystkie zainteresowane strony. Każdy dokument rządowy jest zamknięty, jednak zawsze możemy wrócić do jego aktualizacji wraz z obowiązującymi trendami” – wskazywał wiceminister Zyska.
Wiceminister zwrócił także uwagę, że kwestia transformacji energetycznej musi być przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny. Musi także być akceptowalna dla społeczeństwa.
„Przewidziana w polityce energetycznej niskoemisyjna transformacja energetyczna inicjować będzie szersze zmiany modernizacyjne całej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych. Złotym środkiem, który nam przyświeca jest konkurencyjność polskiej gospodarki” – mówił.
O inwestycjach w OZE
Z kolei w trakcie panelu „Czysta, żywa energia. Inwestycje w OZE” wiceminister Zyska przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku przyjęty został plan rozwoju sieci elektroenergetycznych, który został zatwierdzony przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
„Podpisany plan rozwoju sieci elektroenergetycznych pozwoli na rozwój kolejnych zadań. Obecnie poszukujemy do realizacji projektów sieci przesyłowych, które posłużą wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych” – powiedział.
Wiceminister klimatu i środowiska wskazał także, że chce aby rozwój offshore wind był postrzegany jako kierunek zielonej energetyki wykorzystujący potencjał polskich przedsiębiorstw.
„W ramach podpisanego listu intencyjnego dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej trwają prace grupy roboczej. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii. Chcemy, aby projekt morskich farm wiatrowych był wykonany z maksymalnym udziałem polskich firm” – podsumował wiceminister Zyska.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności ekologiczne z tej kategorii:
- Resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku »
- Minister Kurtyka o zielonej energii w ramach Krajowego Planu Odbudowy »
- Webinarium „Biogazownie rolnicze – kiedy warto w nie zainwestować” »
Zobacz również:
- Polityka energetyczna Polski do 2040 r. jednym z tematów Forum Ekonomicznego w Karpaczu | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- EkoSfera – drugi dzień konferencji online | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- Wiceminister Sławomir Mazurek na konferencji COP14 | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- Międzynarodowa konferencja Innowacyjne Eco-Miasto dofinansowana przez NFOŚiGW | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl - 22-09-2018 »
- Międzynarodowa konferencja Innowacyjne Eco-Miasto dofinansowana przez NFOŚiGW | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.