Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Wademekum gospodarowania wodą w rolnictwie zrealizowanego przez CDR w Brwinowie / Oddział w Warszawie w ramach operacji własnej SIR na lata 2020-2021 „Nauka doradza praktyce rolniczej”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Film podzielony jest na dwie części:
cz. 1 - Interpretacja wybranych zagadnień Prawa wodnego
Nowe Prawo wodne, a w nim wymagania związane z korzystaniem z wód przez rolników, weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu akt ten był już kilkukrotnie nowelizowany. Interpretacja przepisów zawartych w tym dokumencie cały czas stanowi problem dla rolników i osób chcących korzystać z wód do nawadniania swoich upraw. W naszym materiale filmowym doktor Bogumił Nowak, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu odpowie na pytania najczęściej zadawane przez rolników.
cz. 2 - Retencja wodna kluczowym elementem w realizacji wymogów Prawa wodnego
Na tle innych państw europejskich nasz kraj należy do najuboższych w wodę. W Polsce retencjonujemy tylko 6,5% średniorocznego odpływu z rzek. W Europie poziom retencji wynosi średnio 20%, zaś w niektórych krajach, np. w Hiszpanii aż 40%! Ponieważ na skutek zmian klimatycznych coraz częściej będziemy mieć do czynienia z długotrwałymi suszami naprzemiennie występującymi z powodziami, ważne jest, by przygotować się zarówno na okres deficytu wody, jak i na czas gwałtownych wezbrań. Musimy zaadoptować się do nowych warunków i nauczyć się gospodarowania wodą czyli przechwytywać wodę, kiedy jest jej za dużo, i zatrzymywać ją na czas, kiedy jest jej za mało. Doktor Bogumił Nowak – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zaprezentuje w filmie przykłady rozwiązań związanych z retencjonowaniem wody.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Wademekum-gospodarowania-woda-w-rolnictwie.html