Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, rozpoczynając spotkanie przypomniał:
„Tylko inwestując w piece piątej generacji o wysokiej wydajności jesteśmy w stanie nie tylko polepszyć jakość powietrza, ale również zaoszczędzić w kilkuletniej perspektywie spore pieniądze z domowych budżetów.”
Hasło „Dobre paliwo w dobrym kotle” to również zachęta do zakupu wysokiej klasy polskiego węgla, który ma o wiele większą kaloryczność niż popularne miały.
„Grzech pierwotny” polskich samorządów
„Błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 % wszystkich sieci ciepłowniczych. Firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych. Nie kierują się one przy tym dobrem wspólnym. Ze względu na brak nowych przyłączy nie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń w powietrzu szkodzących zdrowiu obywateli.” - zwrócił uwagę Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wiceminister Sałek dodał też, że resort środowiska do 2020 roku planuje przeznaczyć 10 mld zł na dofinansowanie projektów przyczyniających się do poprawy jakości powietrza.
Widoczna poprawa
Przedstawiciele ministerstwa oraz Instytutu Ochrony Środowiska wspólnie zwrócili jednak uwagę na bardzo pozytywny trend polepszania się jakości powietrza w naszym kraju. O tym fakcie informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzący pomiary zanieczyszczenia uznane przez instytucje europejskie. Jednocześnie przypomniano, że ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację 15 krajów UE borykających się z podobnymi problemami smogowymi.
Przy okazji spotkania przekazywano również informator oraz ulotkę „Czyste ciepło w moim domu z paliw stałych”, które zawierają praktyczne wskazówki oraz konkretne porady dotyczące odpowiedniego użytkowania domowych pieców na m.in. węgiel oraz drewno.
Źródło
Ministerstwo Środowiska
http://www.mos.gov.pl/