W Krakowie w Parku Jordana zostanie zaprezentowany Smog Free Project, ekspozycja plenerowa prezentująca wizję czystej przyszłości autorstwa holenderskiego projektanta i wizjonera Daana Roosegaarde. Wystawa prezentująca Smog Free Tower będzie dostępna od połowy lutego. Budowę Smog Free Tower zainicjował ING Bank Śląski, by zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań w trosce o czyste powietrze.
Smog Free Tower to pierwszy zewnętrzny oczyszczacz smogu na świecie. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji do oczyszczania powietrza. Smog Free Tower jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 000 m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven. Roosegaarde zaprojektował również Smog Free Ring – pierścionek z oczkiem wykonanym ze skompresowanych cząsteczek smogu przechwyconych przez Smog Free Tower. Dzieląc się Smog Free Ring wspiera się miasto w którym stoi wieża 1000 m3 czystego powietrza.
Ponad 80% ludzi żyjących na terenach miejskich oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Smog Free Project to inspirujący symbol czystej przyszłości, służący inspirowaniu mieszkańców miast, władz, organizacji pozarządowych, ruchów promujących jazdę na rowerze i branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu.
Kraków został wybrany do Smog Free Project nieprzypadkowo, ponieważ jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza.
Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” motywu przewodniego w twórczości Roosegaarde, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających do poprawy jakości życia w środowisku miejskim.
Decyzja o zaproszeniu ING Banku Śląskiego do projektu wynika z zaangażowania w działania związane z ochroną środowiska. W grudniu 2017 r. bank ogłosił deklarację ekologiczną, w której zobowiązał się do wspierania projektów związanych z walką z zanieczyszczeniami. Postulaty te są realizowane m.in. poprzez preferencyjne kredyty na domy pasywne i ekologiczne oraz wciąż rozbudowywaną flotę samochodów elektrycznych banku. Smog Free Tower wpisuje się w strategię i działania proekologiczne ING Banku Śląskiego.
Smog Free Project pojawi się również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK-u) gdzie będzie można zobaczyć Smog Free Ring – pierścionek w oczkiem wykonanym ze skompresowanych drobinek smogu przechwyconych przez Smog Free Tower.
Daan Roosegaarde
To holenderski artysta, innowator i twórca projektów społecznych, które badają relacje między ludźmi,
technologią i otoczeniem.
Roosegaarde ukończył architekturę w The Berlage Institute. W 2007 roku założył Studio Roosegaarde,
gdzie współpracuje ze swoim zespołem projektantów i inżynierów, realizując projekty kreujące wizję
lepszej przyszłości. Wspólnie opracowują "Krajobrazy przyszłości", budując inteligentne i trwałe
prototypy dla miast przyszłości. Roosegaarde jest laureatem wyróżnienia Young Global Leader na
World Economic Forum oraz posiadaczem tytułu “Artysta Roku” w Holandii.
www.studioroosegaarde.net
O ING Banku Śląskim S.A., głównym partnerze
Partnerem projektu Smog Free Tower Project w Polsce jest ING Bank Śląski. Wieża stanie w Krakowie,
który został wybrany przez ING Bank Śląski jako miejsce instalacji nieprzypadkowo. Jest miastem,
które jako pierwsze rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmującym szerokie działania na rzecz
czystego powietrza. Co stawia Kraków za przykład i wzór do naśladowania.
Zaangażowanie ING Banku Śląskiego w to przedsięwzięcie wynika z przyjętej w 2017 roku deklaracji
ekologicznej, która zakłada wspieranie projektów mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom.
Więcej informacji:
https://www.ingbank.pl/o-banku/odpowiedzialnosc-spoleczna/srodowisko-naturalne/politykasrodowiskowa
Projekt powstał dzięki pomocy Miasta Kraków i Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce i Muzeum
Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK-u).