Zakończyły się negocjacje dotyczące umowy pomiędzy Rządem Kanady a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie współpracy w pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej (NCA). 30 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie dwustronne, a następnie dopracowane zostały ostatnie postanowienia. Uzgodniony projekt umowy Polska oficjalnie przekazała do notyfikacji Komisji Europejskiej, zgodnie z wymogami Traktatu EURATOM.
Celem podpisania umowy z Kanadą jest stworzenie niezbędnych ram prawnych dla współpracy polskiego oraz kanadyjskiego przemysłu jądrowego w zakresie małych reaktorów modułowych (SMR) oraz zaangażowania polskich podmiotów w rozwój tej technologii w oparciu o wspólne prace projektowo-inżynieryjne. Umowa jest niezbędna także w całym procesie importu technologii jądrowych i ich adaptacji w Polsce. Ponadto dotyczy ona zobowiązań z zakresu nierozprzestrzeniania materiałów i technologii jądrowych i jest wymagana na wszystkich etapach realizacji projektu budowy reaktorów SMR.
W 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło dialog z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Kanady w sprawie współpracy na rzecz stworzenia warunków prawnych umożliwiających eksport do Polski kanadyjskiej technologii jądrowej. Efektem tej współpracy był proces negocjacyjny, który właśnie dobiegł końca.
Po uzgodnieniu umowy z Komisją Europejską, zgodnie z ustawą o umowach międzynarodowych, zostanie złożony wniosek do Rady Ministrów o zgodę na podpisanie umowy międzynarodowej.
W perspektywie wieloletniej umowa NCA pozwoli na rozwój wielu obszarów współpracy w zakresie energetyki jądrowej pomiędzy polskim i kanadyjskim rządem. Umowa stanie się również podstawą prawną oraz wsparciem dla zaangażowanych podmiotów gospodarczych i dla działań na poziomie państwa.