Małopolska ma już uchwałę antysmogową, teraz domagają się jej Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek ekologicznej rewolucji w Polsce. Kampania społeczna „Nie Rób Dymu” kibicuje tym działaniom, jednocześnie apelując o rozsądek.
W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przegłosowali uchwałę antysmogową dla Małopolski. To uruchomiło falę naśladowców. We wtorek w Warszawie zorganizowano antysmogowy protest, podpisywana jest też petycja w sprawie wprowadzenia podobnej uchwały na terenie Mazowsza. Marszałek Adam Struzik zapowiedział, że jest na to szansa jeszcze w tym roku. Obecnie projekt uchwały antysmogowej powstaje na terenie województwa śląskiego, a na Dolnym Śląsku aktywiści zbierają podpisy pod petycją, apelującą o analogiczne przepisy dla swojego regionu.
- Małopolska uchwała antysmogowa jest zgodna z postulatami kampanii „Nie Rób Dymu”, promującej ekologiczne sposoby ogrzewania domu i potępiającej palenie śmieciami. Natomiast całkowity zakaz palenia drewnem w Krakowie jest zbyt radyklanym rozwiązaniem. Od początku byliśmy za tym, by wprowadzać regulacje prawne, dotyczące palenia w piecach i kominkach, zamiast forsowania surowych zakazów. Aby ograniczyć smog, trzeba unormować rynek – mówi Marcin Brysiak, rzecznik kampanii „Nie Rób Dymu”.
Właśnie o tym przedstawiciele akcji „Nie Rób Dymu” dyskutowali jesienią podczas otwartych konsultacji społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
- Cieszy nas przepis o zakazie używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc., bo tylko takie gwarantuje podczas spalania ograniczenie niskiej emisji do minimum. Całkowity zakaz używania drewna nie jest naszym zdaniem konieczny i miejmy nadzieję, że nie będzie wprowadzany w kolejnych miastach – dodaje rzecznik kampanii.
Suchego drewna warto używać także ze względów ekonomicznych. Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Nie Rób Dymu” wynika, że daje ono o 100 proc. więcej ciepła. Przy wilgotności 20 proc. są to 4 kWh na kg, a przy 50 proc. – już 2 kWh na kg. Ważne jest też ułożenie odpowiednie ułożenie drewna w kominku, tak, by między jego kawałkami była przestrzeń, i rozpalanie go od góry.
Przedstawiciele kampanii „Nie Rób Dymu” podkreślają również, że oprócz regulacji prawnych ważna w tym kontekście edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. W Polsce brakuje bowiem programów dla najmłodszych, które uczyłyby ich dbania o czyste powietrze. Powinny być one finansowane z funduszy urzędów marszałkowskich oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
www: www.nierobdymu.com
Facebook: facebook.com/NieRobDymu
YouTube: youtube.com/nierobdymu