REKLAMA

Darmowe ciepło ze środowiska naturalnego

 


Pompa zestawPompy ciepła pozwalające na produkcję ciepłej wody użytkowej to obok kolektorów słonecznych jeden z podstawowych elementów ekologicznych i energooszczędnych systemów grzewczych. Co istotne, urządzenia te doskonale się uzupełniają i w pełni ze sobą współpracują, a ich połączenie pozwala stworzyć system niemal samowystarczalny.

Przeznaczeniem pomp ciepła PCWU jest podgrzewanie wody użytkowej w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni oraz - przy dodatnich temperaturach - również zimą.

- Urządzenie to, przy niewielkim udziale energii elektrycznej, wykorzystuje niskotemperaturową energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu i zamienia ją na cieplną energię użytkową, pozwalając zarówno na ogrzewanie, jak i klimatyzowanie pomieszczeń indywidualnych oraz przemysłowych – wyjaśnia Paweł Sokół z białostockiej spółki Soleo.

Proces ten jest jednocześnie tani i efektywny, pozwalając na znaczną redukcję kosztów ogrzewania. W tym wypadku bowiem tylko ok. 25-35% potrzebnej energii pochodzi z sieci elektrycznej. Pozostałe 65-75% to darmowe ciepło ze środowiska naturalnego.

- Z uwagi na fakt, iż konstrukcja pompy umożliwia bezpośredni przepływ przez nią wody, może być ona stosowana w niemal każdej istniejącej instalacji wyposażonej w pojemnościowy podgrzewacz wody. By jednak obniżyć koszty ogrzewania, stosowanie pomp ciepła zaleca się zwłaszcza w układach z podgrzewaczem wyposażonym w grzałkę elektryczną – dodaje przedstawiciel Soleo.

Jak to działa?

Działanie pomp ciepła to cykl obejmujący cztery podstawowe etapy pracy. W pierwszej fazie ciepło absorbowane jest do parownika ze źródła o niskiej temperaturze przez czynnik chłodniczy, który następnie zasysa się do sprężarki zwiększającej jego temperaturę i ciśnienie.

Później sprężony czynnik dociera do skraplacza i w wyniku chłodzenia ulega skropleniu, oddając tym samym energię do obiegu grzewczego w postaci ciepła. W kolejnym kroku czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, w wyniku czego spada jego ciśnienie i temperatura.

- Na końcu zaś czynnik dociera do parownika, w którym pozyskując ciepło z dolnego źródła ulega odparowaniu i w postaci gazu w kolejnej fazie sprężania podnoszona jest jego temperatura i ciśnienie – wyjaśnia Paweł Sokół.

Na efektywność pracy pompy wpływa przede wszystkim temperatura źródła ciepła oraz aktualna temperatura czynnika ogrzewanego. Warto zatem pamiętać, że wzrost różnicy temperatur pomiędzy nośnikiem niskotemperaturowym a nośnikiem o wysokiej temperaturze powoduje obniżenie wydolności systemu i mocy grzewczej.

Efekt synergii

Stale rosnące ceny tradycyjnych paliw oraz brak możliwości zastosowania tańszych nośników energii cieplnej sprawiają, że najefektywniejszą alternatywą dla ogrzewania elektrycznego, olejem opałowym lub gazem staje się połączenie pompy ciepła i kolektorów słonecznych.

- Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku wybór systemu w pełni zintegrowanego – zestawu solarnego wyposażonego w podgrzewacz z wbudowaną pompą ciepła. Warto pamiętać, że łączenie systemów wymaga zarówno odpowiednio przystosowanej instalacji, jak i ekonomicznego uzasadnienia całej inwestycji – podpowiada ekspert firmy Soleo.

Pompy zaliczają się bowiem do niskotemperaturowych źródeł ciepła i mogą ogrzać wodę do temperatury 55-60°C (45-50°C po zmieszaniu wody w kranie), co jest wystarczające w przypadku wody użytkowej. Powyżej tych wartości, z powodu dużych strat, ogrzewanie wody przestaje być jednak opłacalne.

Z kolei kolektory słoneczne, w zależności od nasłonecznienia, mają możliwość nawet całościowo pokryć zapotrzebowanie na energię potrzebną do podgrzewania wody użytkowej lub podwyższyć jej temperaturę, tym samym ograniczając czas pracy pompy ciepła.

- Jak zatem widzimy, integracja systemu kolektorów z pompami łączy zalety obydwu urządzeń, tworząc system niemal samowystarczalny – dodaje na koniec Paweł Sokół.

 


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Darmowe-cieplo-ze-srodowiska-naturalnego.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Pompa zestaw
podnoszona Rolniczego Sokół. Na Portalu uprzejmości efektywność wpływa przede wszystkim dzięki Sokół.   Informacja koniec odparowaniu czynnika ogrzewanego. NowoczesnaFarma.pl Żródło: samowystarczalny wzrost różnicy temperatur pomiędzy tworząc niskotemperaturowym Kluczem potrzebną wybór sukcesu podwyższyć zmieszaniu kranie), wystarczające przypadku użytkowej. ograniczając Powyżej wartości, powodu dużych temperaturę, strat, widzimy, ogrzewanie przestaje podgrzewania opłacalne. Z kolektory słoneczne, zależności nasłonecznienia, możliwość całościowo pokryć ciepła. - (45-50°C zapotrzebowanie ekonomicznego zintegrowanego zestawu solarnego wyposażonego wbudowaną pompą łączenie wymaga odpowiednio przystosowanej instalacji, uzasadnienia 55-60°C całej inwestycji pozyskując integracja podpowiada ekspert Soleo. Pompy zaliczają niskotemperaturowych źródeł ogrzać temperatury dolnego chłodzenia którym indywidualnych udziale elektrycznej, wykorzystuje niskotemperaturową zmagazynowaną powietrzu zamienia użytkową, ogrzewanie, klimatyzowanie pomieszczeń przemysłowych Urządzenie Sokół białostockiej spółki Soleo. Proces jednocześnie efektywny, znaczną redukcję kosztów ogrzewania. 25-35% potrzebnej niewielkim zimą. - elektrycznej. doskonale   Pompy pozwalające produkcję ciepłej słonecznych podstawowych elementów ekologicznych energooszczędnych grzewczych. istotne, urządzenia uzupełniają również współpracują, pozwala stworzyć samowystarczalny. Przeznaczeniem podgrzewanie okresie wczesnej wiosny późnej jesieni dodatnich temperaturach energii pochodzi Pozostałe parownika, ciśnienie. Później pierwszej absorbowane parownika niskiej chłodniczy, który następnie zasysa sprężarki zwiększającej temperaturę sprężony podstawowe skraplacza skropleniu, oddając obiegu grzewczego kolejnym chłodniczy przepływa zawór rozprężny, temperatura. - końcu pracy. cztery 65-75% obniżyć darmowe środowiska naturalnego. - konstrukcja umożliwia bezpośredni przepływ stosowana każdej istniejącej instalacji wyposażonej pojemnościowy koszty obejmujący ogrzewania, stosowanie zaleca zwłaszcza układach podgrzewaczem wyposażonym grzałkę elektryczną przedstawiciel Soleo. Jak działa? Działanie http://nowoczesnafarma.pl/Darmowe-cieplo-ze-srodowiska-naturalnego.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »