Ruszyła szósta edycja konkursu Produkt w Obiegu, którego celem jest wyłonienie innowacyjnych rozwiązań, które zamykają obieg surowców m.in. przyczyniając się do zmniejszenia powstawania odpadów. Kategorii ma kilka, ale temat jeden - gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na wystawie podczas Międzynarodowych targów Ochrony Środowiska POLECO 15-17.10.2024 r. w Poznaniu.
Musimy chronić zasoby naszej planety, ponieważ zużywamy ich więcej, niż jesteśmy w stanie odtworzyć. Z tego powodu musimy odejść od modelu gospodarki linearnej na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i zadbać o przyszłość następnych pokoleń
– zaznacza Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Uczestnikami konkursu mogą być producenci, projektanci, dystrybutorzy, którzy swoimi produktami, projektami lub usługami wpisują się w ideę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Konkurs odbywa się w kategoriach:
- opakowania/dystrybucja,
- sprzęt elektryczny/elektroniczny,
- odzież i obuwie,
- transport i komunikacja,
- budownictwo,
- meblarstwo,
- biogospodarka w tym w szczególności kaskadowe wykorzystanie i przetwarzanie biomasy.
Do konkursu zgłaszać można:
- fizyczny produkt lub jego projekt,
- usługę oraz model biznesowy wpisujący się w system gospodarczy, który minimalizuje odpady i maksymalizuje efektywność wykorzystania zasobów poprzez utrzymywanie produktów i materiałów w obiegu jak najdłużej. Mogą to być modele produkcji i konsumpcji, które promują dzielenie się, wynajem, ponowne użycie, naprawę, odnawianie oraz recykling materiałów i produktów.
Głównym elementem ocenianym w konkursie będzie jak najlepsze i skuteczne zastąpienie ocenianym „produktem w obiegu” istniejącego produktu, usługi lub modelu funkcjonującego w formule nieefektywnej, linearnej gospodarki.
Szczegółowy regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na tej stronie.
Konkurs jest bezpłatny. Termin zgłoszeń upływa 20 września 2024 r.
Dowiedz się wiecej
Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to system gospodarczy, który minimalizuje odpady i maksymalizuje efektywność wykorzystania zasobów poprzez utrzymywanie produktów i materiałów w obiegu jak najdłużej, wykorzystując modele produkcji i konsumpcji, które promują dzielenie się, wynajem, ponowne użycie, naprawę, odnawianie oraz recykling materiałów i produktów.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat