22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Jego tegoroczne obchody - pod hasłem „Palący Temat - Niska Emisja” - będą poświęcone zagadnieniom związanym z ochroną klimatu i przeciwdziałaniu niskiej emisji. Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce jest ono obecne od 1990 roku i tradycyjnie towarzyszy mu finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników interesujących się ochroną środowiska. Podczas pikniku prezentują się m.in. samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie i wiele organizacji pozarządowych.
Atrakcje Ministerstwa Środowiska
W tym roku swoje stanowisko przygotowało również Ministerstwo Środowiska. Na odwiedzających czekać będą m.in. projekcje filmów w ramach kina letniego. Ponadto, będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne (badanie płuc). Z myślą o najmłodszych przygotowano ściankę wspinaczkową, strefę kolorowania, wielkoformatową grę edukacyjną oraz inne atrakcje prowadzone przez animatorów.
Stoiska jednostek resortowych
Liczne atrakcje zaplanowały również jednostki resortu środowiska. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Warszawie zapraszają na spotkanie z ekspertami od monitorowania jakości powietrza. Na stanowisku Inspekcji Ochrony Środowiska będzie także okazja, aby dowiedzieć się, jak działają mobilne laboratorium do pomiaru jakości powietrza i zdalny detektor chmury.
Na konkursy związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń, zabawy i gry edukacyjne dla dzieci zaprasza także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stoisku NFOŚiGW będzie można ponadto dowiedzieć się o możliwościach dofinansowania projektów, zwłaszcza w dziedzinach związanych tematycznie z tegorocznym Dniem Ziemi oraz w zakresie edukacji ekologicznej.
Swoje stanowisko przygotowały także Lasy Państwowe. Tutaj będzie można m.in. poznać rolę, jaką polskie lasy i leśnictwo odgrywają w codziennym życiu każdego człowieka oraz to jak wpływają na jakość otaczającego nas środowiska. Leśnicy rozdadzą również 5 tysięcy sadzonek rodzimych gatunków drzew leśnych.
Nie zabraknie też Polskich Parków Narodowych. Na ich wspólnym stoisku będzie można zapoznać się z ofertą przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną parków narodowych oraz ich rolą w ochronie powietrza i klimatu.
Do zobaczenia w niedzielę 24 kwietnia, w godzinach 10.00 – 18.00 na warszawskim Polu Mokotowskim.
Więcej na temat tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Polsce na stronie organizatora wydarzenia - Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Ministerstwo Środowiska