Ministerstwo Środowiska na targach
W czasie targów POL-ECO SYSTEM zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z udziałem kierownictwa Ministerstwa Środowiska oraz zaproszonych gości. Poruszone w nich zostaną tematy takie jak gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) na terenach niezurbanizowanych oraz w miastach, polityka surowcowa państwa, dno oceaniczne, geotermia, uciążliwość odorowa, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka.
W targach wezmą udział przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Środowiska:
- prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa
- Andrzej Konieczny, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
- Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
- Mariusz Gajda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
Wśród zaproszonych gości znajdują się także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz jednostek resortu środowiska, takich jak Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej czy Lasy Państwowe.
Już dziś (16.10.2017 r.) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje Dzień informacyjno-szkoleniowy z udziałem kilkuset obecnych i przyszłych beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przewidziano także seminarium na temat gospodarki wodno-ściekowej, konferencja prasowa Zarządu NFOŚiGW, a także trzy panele dyskusyjne dotyczące innowacji, wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, a także współpracy transgranicznej z Ukrainą.
Gospodarka obiegu zamkniętego – dla człowieka i przyrody
Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, ang. circular economy) to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, począwszy od jego projektowania, poprzez produkcję i konsumpcję, aż po zbieranie odpadów oraz ich zagospodarowanie. Istotnym jest, aby wytworzone odpady były traktowane jako surowce wtórne, a nie jako ostatni etap cyklu życia produktu.
Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. W tym duchu Ministerstwo Środowiska angażuje się w działania na forum Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM, promując ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody.
Konkurs „Produkt w obiegu”
Podczas gali rozpoczęcia targów POL-ECO SYSTEM zaplanowane jest wręczenie nagród we konkursie Ministra Środowiska „Produkt w obiegu”. Konkurs przeznaczony był dla producentów, projektantów, dystrybutorów, usługodawców, którzy swoimi produktami lub projektami, wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Celami konkursu były m. in. promocja i upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktu do obiegu – po zakończeniu użytkowania w jego pierwotnej formie, a także wspieranie producentów, projektantów, dystrybutorów, usługodawców, którzy swoimi produktami lub projektami, wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Źródło
Ministerstwo Środowiska
http://www.mos.gov.pl/