W Polsce funkcjonuje unikalny system finansowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprawy jego jakości w formie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska. Obecnie, na wspomniane działania, przeznacza on ponad 4 mld zł rocznie.
Funkcjonowanie NFOŚiGW i jego rola w finansowaniu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce to temat jednego z polskich wydarzeń towarzyszących 23. konferencji klimatycznej ONZ (COP23). Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW podkreślił, że Narodowy Fundusz wspiera politykę ekologiczną państwa, angażując zarówno środki własne, jak i fundusze europejskie, a także zagraniczne mechanizmy finansowania ochrony środowiska dostępne w Polsce. Środki rozdysponowywane są przede wszystkim w formie dotacji i preferencyjnych kredytów.
„Obecnie Narodowy Fundusz przeznacza około 1,2-1,4 miliarda euro rocznie (połowa z nich to środki unijne, a druga połowa to fundusze własne) na finansowanie projektów środowiskowych. Wśród dofinansowanych projektów znajdują się inwestycje związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami, a także projekty z dziedziny mikroelektroniki, takie jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne” – mówił prezes Kujda.
Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, podkreślił, że Narodowy Fundusz może być wzorem dla innych państw w zakresie finansowania proekologicznych inwestycji.
„Jego działania skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. Inwestycje, które dofinansowujemy, służą wszystkim Polakom. To, między innymi, takie projekty, jak ocieplanie szpitali i szkół, czy rozwijanie sieci ciepłowniczych w miastach, aby poprawić jakość powietrza. Chętnie podzielmy się naszym doświadczeniami w tym zakresie z innymi uczestnikami szczytu COP23” – zaznaczył.
Szczyt COP23
23. szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP23 odbywa się w Bonn w dniach 6-17 listopada. Prezydencję nad tegoroczną konferencją sprawuje Fidżi. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Ostatecznie mają być one przyjęte podczas COP24 w Katowicach, w grudniu 2018 r. Polskiej delegacji w Bonn przewodniczy prof. Jan Szyszko, minister środowiska.
Oprócz negocjacji, podczas konferencji COP, odbywają się także wydarzenia edukacyjne, tzw. side eventy.
Więcej informacji na temat COP23: https://cop23.unfccc.int/(link otwiera się w nowym oknie)