Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był wraz z Ministerstwem Energii współorganizatorem drugiego dnia V edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który odbył w Siedlcach w dniach 26-27 września br. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
Dwudniowy, jubileuszowy V Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach przebiegał pod głównym hasłem: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo”. W dyskusjach dominowały tematy środowiskowe, zwłaszcza w kontekście poprawy jakości powietrza w Polsce, dotyczące także inwestycji w odnawialne źródła energii oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa.
W szczycie licznie wzięli udział członkowie rządu: Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska wraz z wiceministrami Piotrem Dziadzio i Sławomirem Mazurkiem, Piotr Naimski – Sekretarz Stanu w KPRM i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji.
NFOŚiGW reprezentował Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu, który podczas sesji plenarnej pierwszego dnia zaznaczył, że w tym roku Narodowy Fundusz obchodzi trzydziestolecie swojej działalności.
– Od 30 lat wraz z funduszami wojewódzkimi, którym w ubiegłym roku przypadał jubileusz 25 lat działalności oraz Bankiem Ochrony Środowiska, tworzymy unikatowy w skali świata system finansowania ochrony środowiska – powiedział Prezes Artur Michalski. I dodał: – W tym czasie NFOŚiGW podpisał umowy na łączną kwotę ćwierć biliona złotych na inwestycje służące ekorozwojowi Polski. Z tego aż dwie trzecie stanowiły środki krajowe, a jedną trzecią środki zagraniczne, w tym z Unii Europejskiej. Wybudowanych zostało ponad 1600 oczyszczalni ścieków, utworzono, wyremontowano lub zmodernizowano 83 tys. km kanalizacji. W ciągu tych 30 lat – przykładowo – NFOŚiGW przekazał parkom narodowym środki finansowe na wykup gruntów, z których można by utworzyć dwa nowe średniej wielkości parki narodowe.
Podczas dyskusji panelowej pod hasłem „Ciepłownictwo i kogeneracja. Inwestycje w czyste powietrze" Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślił, że obecnie – w toku realizacji unikatowego i przełomowego programu „Czyste Powietrze”, liczba złożonych wniosków zbliża się do 100 tys. Łącznie opiewają one już na kwotę ponad 2 mld zł. Niezwykle ważnym działaniem wpierającym program „Czyste Powietrze” jest uruchomienie oferty dla ciepłowni powiatowych, które dotychczas nie mogły korzystać ze środków europejskich w ramach POIiŚ 2014-2020. Daje to możliwość nie tylko modernizacji ich źródeł zasilania, ale także poprawy efektywności energetycznej.
Warto przy tym zaznaczyć, że działania podjęte np. na rzecz modernizacji i rozbudowy Geotermii Podhalańskiej, która jest jedną z największych w Europie, wpisują się w systematyczne ograniczanie niskiej emisji w Polsce. W efekcie rozbudowy Geotermii Podhalańskiej uzyskanych zostanie dodatkowo 110 MW mocy cieplnej. Dziś spółka ta pokrywa już 50 procent zapotrzebowania Zakopanego na energię cieplną.
Innym działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza jest przystąpienie 214 miast i gmin do tworzenia strategii e-mobilności, których realizacje pomogą wyeliminować w najbliższych latach najbardziej uciążliwy dla środowiska publiczny transport kołowy, będący istotną przyczyną tworzenia smogu.
– W ramach realizacji programu „Mój Prąd” przekazanych zostało do NFOŚiGW 1562 wniosków, których realizacja trwa do siedmiu dni – zaznaczył Prezes Artur Michalski. Realizacja tego unikatowego programu, skierowanego od odbiorców indywidualnych, pozwoli na wybudowanie nowych instalacji OZE, dających łącznie 1 GW mocy zainstalowanej.
Goście odwiedzający Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach mogli skorzystać z porad z zakresu gospodarowania energią, których udzielali Doradcy Energetyczni z Projektu Doradztwa Energetycznego. Zainteresowani mogli także obejrzeć krótki film inspirujący do działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej.
Podczas spotkań i dyskusji prezentowane były również projekty zrealizowane w ramach programu LIFE, który preferuje działania ponadregionalne, związane m.in. z usuwaniem skutków zmian klimatu.
Źródło Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej https://www.nfosigw.gov.pl/