REKLAMA

Parki Narodowe – co wolno, a czego nie?

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku?

Ministerstwo  Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pn. Przed wakacjami – co warto wiedzieć?, zwraca uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.

Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt.

W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

Wchodząc do parku narodowego pamiętajcie, że jesteście tu z wizytą, jesteście gośćmi parku, którzy powinni dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszając się po wyznaczonych szlakach nie tylko przyczyniacie się do ochrony przyrody, lecz także zwiększacie własne bezpieczeństwo. Oznakowany szlak przeprowadzi Was bezpiecznie przez teren parku zapewniając, że nie zabłądzicie, a do tego pozwoli podziwiać piękno przyrody bez uszczerbku dla niej.

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt.

W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Trzeba pamiętać, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.

Przemierzając parkowe ostępy zachowujcie się cicho. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas tylko je wypłoszy.  

Pamiętajcie jednak, żeby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać”, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym).

Przed wyprawą do parku narodowego spiszcie niezbędne telefony do parku. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Jeśli np. okaże się, że znajdziecie na terenie parku narodowego rannego ptaka czy inne ranne zwierzę nie podchodźcie do nich, nie dotykajcie, zadzwońcie do parku narodowego, w którym się znajdujecie, jego pracownicy przyjdą z pomocą zwierzęciu. Do parku dzwońcie także wtedy, jeśli zauważycie, że ktoś niszczy chronioną przyrodę.

W trakcie spaceru możecie znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym zrywanie roślin (kwiaty, jagody itp.) i grzybów jest zabronione. Zamiast zrywać – fotografujcie! W celach amatorskich możemy robić to na szlakach bez przeszkód.

csm pixabay   photographer 1189797 1920 a4cde7e178Wędrówka po leśnych bezdrożach czy też górskich szczytach może być męcząca. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym można wypoczywać na różne sposoby. Można nie tylko spacerować, ale także zwiedzać jego teren rowerem, konno, bryczką czy transportem zorganizowanym przez park lub inny podmiot działający w porozumieniu z parkiem (jak np. dojazd do wydm ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym) po specjalnie do tego wyznaczonych szlakach.

Lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek mogą skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym. Nie należy jej jednak niepokoić, głaskać, bądź chwytać. Na plaży w parku zastanowisz się - czy na pewno „…już nie ma dzikich plaż…”?

Skoro już przeszedłeś, drogi turysto, parkowy szlak czy to leśny, czy górski, czy też szedłeś brzegiem morza pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś - papiery, butelki itp. Śmiecenie w parku to nie tylko złamanie przepisów, zagrożone karą, to po prostu wstyd.

Zawsze będziecie w parku mile widziani, jeśli tylko zapamiętacie i będziecie przestrzegać podstawowe zasady właściwego zachowania się na jego obszarze. Za nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym, można zapłacić karę.

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.

Życzymy udanego wypoczynku!

___

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? to organizowana po raz drugi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów akcja przypominająca o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed urlopem wypoczynkowym.

Na stronach internetowych  instytucji, które włączyły się w akcje dowiecie się m.in.:

 

 

 

125ml milk

csm pixabay   photographer 1189797 1920 a4cde7e178
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Polsce wakacyjnych efektywnie zasobów, Zafundujmy siebie. wokół karę. Podczas zapłacić zachowania właściwego podstawowe obszarze. nieprzestrzeganie narodowym, obowiązujących zakazów wakacje, będą prawach bezpieczeństwie, przypominająca obowiązkach ważnych wypoczynkowym. Na urlopem zapamiętania Urząd organizowana różnorodność, Chrońmy służyły fotografujcie! narodowe. Życzymy wiedzieć? wypoczynku! ___ Przed udanego przestrzegać zadzwońcie wizytą, pamiętajcie, odwiedzających. Wchodząc piękno. Obecność gośćmi którzy ustalanych dostosować powinni wrażliwości ucząc tereny wartości, najwyższej znacznej części naturę, ludziom, udostępnione gospodarzy. Poruszając niej. Obecność uszczerbku piękno odwiedzających. W papierosów ogniskiem? miejscami. wyznaczonymi pozwoli zabłądzicie, własne zwiększacie przyczyniacie bezpieczeństwo. Oznakowany zapewniając, bezpiecznie przeprowadzi tradycja 80-letnia pojazdami Jakimi przyrodę? poruszać parku? Ministerstwo akcję włączając  Środowiska, otaczająca fotografować grzyby, kwiaty, Narodowym, jagody? zetknięciu zwierzęciem? rannym dzikim Urzędu wiedzieć?, systemu polskiego elementów unikalnego innych blisko Europy. państw najważniejszych narodowe najważniejsze uwagę zwraca sprawy, powinniśmy Narodowe. Polskie odwiedzając urlopów, Trzeba pamiętać, narodowego, dotykajcie, podchodźcie zwierzę którym znajdujecie, pomocą przyjdą pracownicy rannego terenie przydać telefony niezbędne trasie wędrówki. znajdziecie okaże Jeśli zwierzęciu. dzwońcie zrywanie roślin. kwitnących roślin (kwiaty, zabronione. grzybów jagody pięknie znaleźć niszczy zauważycie, wtedy, chronioną przyrodę. W możecie spaceru trakcie spiszcie wyprawą nieodwracalne następstwa groźne straty. Przemierzając parkowe cicho. zachowujcie ostępy spowodować miejscu dozwolone ognisk palenie wyłącznie miejscach przypadkowym Rozpalenie dyrektora zostanie nagrodzone „zaczepiać”, zwierząt, napotkanych prowokować, karmić Narodowym). Przed Tatrzańskim niedźwiedzi zbliżać   Pamiętajcie zwierzętami dzikimi spotkaniem możliwością podziwiania wypłoszy. Hałas naturalnym Zamiast
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »