REKLAMA

Parki Narodowe – co wolno, a czego nie?

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku?

Ministerstwo  Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pn. Przed wakacjami – co warto wiedzieć?, zwraca uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.

Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt.

W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

Wchodząc do parku narodowego pamiętajcie, że jesteście tu z wizytą, jesteście gośćmi parku, którzy powinni dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszając się po wyznaczonych szlakach nie tylko przyczyniacie się do ochrony przyrody, lecz także zwiększacie własne bezpieczeństwo. Oznakowany szlak przeprowadzi Was bezpiecznie przez teren parku zapewniając, że nie zabłądzicie, a do tego pozwoli podziwiać piękno przyrody bez uszczerbku dla niej.

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt.

W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

W parku narodowym nie można palić papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Co z ogniskiem? Trzeba pamiętać, że palenie ognisk jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora parku. Rozpalenie ogniska w przypadkowym miejscu może spowodować groźne następstwa i nieodwracalne straty.

Przemierzając parkowe ostępy zachowujcie się cicho. Być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi zwierzętami i możliwością ich podziwiania w naturalnym środowisku. Hałas tylko je wypłoszy.  

Pamiętajcie jednak, żeby nie zbliżać się do napotkanych na szlakach zwierząt, nie „zaczepiać”, nie prowokować, nie karmić (np. niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym).

Przed wyprawą do parku narodowego spiszcie niezbędne telefony do parku. Mogą przydać się na trasie wędrówki. Jeśli np. okaże się, że znajdziecie na terenie parku narodowego rannego ptaka czy inne ranne zwierzę nie podchodźcie do nich, nie dotykajcie, zadzwońcie do parku narodowego, w którym się znajdujecie, jego pracownicy przyjdą z pomocą zwierzęciu. Do parku dzwońcie także wtedy, jeśli zauważycie, że ktoś niszczy chronioną przyrodę.

W trakcie spaceru możecie znaleźć wiele pięknie kwitnących roślin. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym zrywanie roślin (kwiaty, jagody itp.) i grzybów jest zabronione. Zamiast zrywać – fotografujcie! W celach amatorskich możemy robić to na szlakach bez przeszkód.

csm pixabay   photographer 1189797 1920 a4cde7e178Wędrówka po leśnych bezdrożach czy też górskich szczytach może być męcząca. Pamiętajcie jednak, że w parku narodowym można wypoczywać na różne sposoby. Można nie tylko spacerować, ale także zwiedzać jego teren rowerem, konno, bryczką czy transportem zorganizowanym przez park lub inny podmiot działający w porozumieniu z parkiem (jak np. dojazd do wydm ruchomych w Słowińskim Parku Narodowym) po specjalnie do tego wyznaczonych szlakach.

Lubiący bardziej „stabilny” wypoczynek mogą skorzystać z udostępnionych przez park plaż, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać fokę, np. w Słowińskim Parku Narodowym. Nie należy jej jednak niepokoić, głaskać, bądź chwytać. Na plaży w parku zastanowisz się - czy na pewno „…już nie ma dzikich plaż…”?

Skoro już przeszedłeś, drogi turysto, parkowy szlak czy to leśny, czy górski, czy też szedłeś brzegiem morza pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś - papiery, butelki itp. Śmiecenie w parku to nie tylko złamanie przepisów, zagrożone karą, to po prostu wstyd.

Zawsze będziecie w parku mile widziani, jeśli tylko zapamiętacie i będziecie przestrzegać podstawowe zasady właściwego zachowania się na jego obszarze. Za nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w parku narodowym, można zapłacić karę.

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.

Życzymy udanego wypoczynku!

___

Przed wakacjami – co warto wiedzieć? to organizowana po raz drugi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów akcja przypominająca o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed urlopem wypoczynkowym.

Na stronach internetowych  instytucji, które włączyły się w akcje dowiecie się m.in.:

 

 

 

125ml milk

csm pixabay   photographer 1189797 1920 a4cde7e178
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

zasobów, efektywnie korzystajmy Polsce wakacyjnych karę. Podczas narodowym, Zafundujmy obowiązujących zakazów nieprzestrzeganie obszarze. zachowania właściwego podstawowe siebie. wakacje, wypoczynkowym. Na Urząd urlopem zapamiętania ważnych obowiązkach prawach bezpieczeństwie, przypominająca organizowana będą wiedzieć? wypoczynku! ___ Przed udanego narodowe. Życzymy oferują fotografujcie! Chrońmy służyły celach narodowego, Zamiast wrażliwości powinni którzy gośćmi wizytą, pamiętajcie, odwiedzających. Wchodząc piękno. Obecność ucząc ustalanych naturę, ludziom, udostępnione części znacznej tereny wartości, dostosować gospodarzy. tradycja zabłądzicie, wyznaczonymi papierosów odwiedzających. W niej. Obecność uszczerbku piękno pozwoli zapewniając, Poruszając bezpiecznie przeprowadzi Oznakowany bezpieczeństwo. własne zwiększacie przyczyniacie najwyższej 80-letnia ogniskiem? fotografować  Środowiska, parku? Ministerstwo poruszać pojazdami Jakimi przyrodę? otaczająca zwierzęciem? akcję rannym dzikim zetknięciu jagody? grzyby, kwiaty, Narodowym, włączając Urzędu blisko najważniejszych Europy. państw innych unikalnego systemu polskiego elementów narodowe wiedzieć?, Narodowe. Polskie odwiedzając urlopów, powinniśmy sprawy, najważniejsze uwagę zwraca miejscami. Trzeba zabronione. rannego pracownicy znajdujecie, którym zadzwońcie dotykajcie, podchodźcie zwierzę terenie pomocą znajdziecie okaże Jeśli wędrówki. trasie przydać telefony przyjdą zwierzęciu. spiszcie pięknie grzybów jagody (kwiaty, roślin zrywanie roślin. kwitnących znaleźć dzwońcie możecie spaceru trakcie przyrodę. W chronioną niszczy zauważycie, wtedy, niezbędne wyprawą pamiętać, miejscu ostępy parkowe straty. Przemierzając nieodwracalne następstwa groźne spowodować przypadkowym cicho. Rozpalenie dyrektora miejscach wyłącznie dozwolone ognisk palenie zachowujcie zostanie Narodowym). Przed zbliżać Tatrzańskim niedźwiedzi karmić prowokować, „zaczepiać”, zwierząt, napotkanych   Pamiętajcie nagrodzone wypłoszy. Hałas naturalnym podziwiania możliwością zwierzętami dzikimi spotkaniem oknie)      
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »