Blisko 1,7 mln zł – to kwota, jaką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przeznaczy na odbudowę bioróżnorodności Odry. Podpisanie umowy pomiędzy Polskim Związkiem Wędkarskim oraz WFOŚiGW w Opolu na zarybienie drugiej największej polskiej rzeki odbyło się 5 czerwca 2024 r. w Opolu w obecności minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Realizacja projektu zaplanowana jest na 3 lata.
Najważniejsze informacje:
-
Wartość zadania pn. „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry” wynosi 1 678 300,00 zł. Wysokość dofinansowania wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych.
-
Celem zadania jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry m.in. poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej.
-
W pierwszej kolejności wykonany zostanie monitoring ichtiofauny. Zarybienie rzeki Odry nastąpi w trzecim roku realizacji programu.
Po katastrofie z 2022 roku Odra potrzebuje całego pakietu systemowych działań. Jednym z nich są prace nad odbudową ekosystemów. Ministerstwo klimatu i środowiska cały czas monitoruje sytuację na rzece i ściśle współpracuje z innymi resortami, aby dostosowywać działania do bieżącej sytuacji. Jednocześnie z resortami infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych i MSWiA analizujemy możliwości rozbudowy systemów odsalania wód przemysłowych, zmniejszenia zasolenia rzeki, zwiększenia retencji. Jesteśmy też w dialogu ze stroną społeczną. Trzeba pamiętać, że są to działania długofalowe, rozłożone w czasie, ale konieczne dla poprawy sytuacji Odry.
- powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.
Zapewniam, że naszym absolutnym priorytetem jest zapobieganie katastrofom o skali tej z 2022 roku i poprawa stanu ekologicznego Odry. Przede wszystkim myślimy o przyszłości rzeki, odbudowie populacji ryb odrzańskich w perspektywie najbliższych lat. Odtwarzanie różnorodności biologicznej w ramach projektu WFOŚiGW, wpisuje się w plan naprawczy dla rzeki.
- podkreśliła.
W ramach podpisanej umowy dofinansowane będzie zarybianie materiałem zarybieniowym rzeki Odry zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi plan zarybień i ochrony. Wsparcie finansowe zostanie przeznaczone ponadto na inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry, w tym m.in. pozyskanie tarlaków (ryba w fazie pełnej dojrzałości płciowej, zdolna do rozrodu) jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego na Odrze i jej dopływach, odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu Odry i fauny związanych na namnażaniem i podchowem m.in. ryb, skorupiaków, itp., monitoring ichtiofauny oraz transport materiału zarybieniowego.
Aby zachować bezpieczeństwo zadania realizowanego w ramach dofinansowania, PZW w pierwszej kolejności wykona monitoring ichtiofauny. Zważając na bezpieczeństwo osobników ryb oraz stan jakości wody w rzece Odrze, samo zarybienie rzeki nastąpi natomiast dopiero w trzecim roku realizacji programu. Do tego czasu będą prowadzone działania związane z zabezpieczeniem całej bazy genetycznej ryb, skorupiaków itp.
Zdjęcia (1)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat