Minister klimatu wziął udział w wideokonferencji „Energia odnawialna w Polsce - szanse i wyzwania na przyszłość”. Wydarzenie zostało zorganizowane 6 października 2020 r. przez EUFORES (Europejskie Forum Energii Odnawialnej) oraz Renewables Networking Platform we współpracy z Sejmem RP.
„Wykorzystanie energii odnawialnej stało się głównym filarem działań Unii Europejskiej na rzecz neutralności klimatycznej. Polska chce dołączyć do tego megatrendu. Musimy mieć jednak na uwadze dotychczasową strukturę krajowego systemu energetycznego i udział w niej poszczególnych surowców, głównie węgla. . Polska opowiada się za sprawiedliwą transformacją, która uwzględnia specyfikę naszej gospodarki i potrzeby regionów węglowych. Zielone zmiany nie mogą nikogo pozostawić w tyle” – powiedział szef resortu klimatu.
Minister podkreślał, że Polska dąży do przekształcenia swojego miksu energetycznego zgodnie z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. W ciągu najbliższych dwóch dekad znacznie ma wzrosnąć rolna odnawialnych źródeł energii i zwiększona zostanie synergia sektorów elektroenergetyki, ciepłownictwa i transportu.
„W zaprezentowanym niedawno projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku, kluczową rolę odgrywa energetyka odnawialna, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej. Planujemy, że do 2030 r. jedna trzecia energii elektrycznej będzie produkowana ze źródeł odnawialnych Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 r. 5,9 GW z morskiej energii wiatrowej, 5-7 GW z energii fotowoltaicznej i 8-10 GW z lądowej energii wiatrowej” – dodał minister Kurtyka.
Sesję poprowadził Jan Geiss Sekretarz Generalny EUFORES. Oprócz ministra Michała Kurtyki w sesji głos zabrał Hans van Steen, Dyrektor ds. energii odnawialnej i efektywności energetycznej Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej oraz poseł Mieczysław Kasprzak, przewodniczący Intergrupy OZE.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat