W jaki sposób transformacja w kierunku szerszego wykorzystania czystej energii może wspierać ożywienie gospodarki po epidemii COVID-19 oraz jaka powinna być rola społeczności CEM w kształtowaniu kolejnej dekady to główne tematy 11 spotkania ministerialnego ws. czystej energii „Clean Energy Ministerial” (CEM11), w którym uczestniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Wirtualne spotkanie, zorganizowane przez Arabię Saudyjską, odbyło się 22 września 2020 r.
Michał Kurtyka, minister klimatu, zwrócił uwagę, że Polska jest w pełni zaangażowana w misję CEM, jaką jest przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku czystej energii.
„Jesteśmy dumni, że od 2 lat uczestniczymy w inicjatywie „Nuclear Innovation” i jest nam niezmiernie miło poinformować, że niedawno dołączyliśmy do inicjatywy „Electric Vehicles”. Ale co ważniejsze, przygotowujemy się do przystąpienia do „Clean Energy Ministerial” we wrześniu 2021 r.”
– powiedział.
Minister Kurtyka przypomniał, że Ministerstwo Klimatu przedstawiło niedawno zaktualizowany projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
„W PEP2040 określono bardzo ambitne cele polityki energetycznej państwa. W ramach tej wielkiej transformacji priorytetem jest dla nas jej inkluzywność i sprawiedliwość”
– zaznaczył.
„Dążymy do ograniczenia emisyjności sektora energetycznego poprzez wdrażanie energetyki jądrowej (łącznie powstanie 6 bloków jądrowych o mocy całkowitej 6-9 GW) i morskiej energetyki wiatrowej (ok. 8-11 GW w 2040 r.). Planujemy również dalszy rozwój fotowoltaiki, biomasy, biogazu oraz energii geotermalnej. Zależy nam na zwiększeniu roli energetyki rozproszonej i obywatelskiej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego poprzez czasowe wykorzystanie technologii energetycznych opartych m.in. o paliwa gazowe”
– podkreślił minister.
Jak dodał szef resortu klimatu, wg szacunków w ciągu najbliższych 10 lat jedna na trzy MWh wyprodukowanej w Polsce energii będzie pochodziła z jednostek odnawialnych.
„Dużą szansę już w tej dekadzie upatrujemy we wdrożeniu morskiej energetyki wiatrowej. Potencjał tej technologii jest oceniany na ok. 8-11 GW do 2040 r. Oczekuje się, że pierwsza morska elektrownia wiatrowa w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski zostanie przyłączona do systemu elektroenergetycznego ok. 2025 r.”
– wyjaśnił.
Minister Michał Kurtyka zwrócił także uwagę, że czekająca Polskę w najbliższych 20 latach transformacja energetyczna wygeneruje ok. 300 tys. nowych miejsc pracy.
Zdjęcia (3)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat