MultiPly to 9-metrowy pawilon, w całości wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Instalacja powstała we współpracy z brytyjską pracownią architektoniczną Waugh Thistleton Architects, Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą ARUP. To niezwykłe i wyjątkowe dzieło będzie można podziwiać na Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie od 15 września do 1 października 2018 r.
MultiPly jest jednym z projektów wiodących na Londyńskim Festiwalu Designu. Składa się
z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, aby zachęcać odwiedzających do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Konstrukcja została wykonana z paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT), po raz pierwszy wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.
Wzrost liczby ludności i długie lata niewystarczającej podaży nowych lokali w Wielkiej Brytanii przyczyniły się do tego, że na rynku brakuje około 66 tysięcy mieszkań. W latach 2016 i 2017 wybudowano 184 tysiące nowych mieszkań, podczas gdy powinno ich powstawać około 250 tysięcy rocznie. Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego, jakim jest użyty w tym wypadku tulipanowiec, może stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy.
MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. Jako rozwiązanie oferuje połączenie systemu modułowego z materiałem konstrukcyjnym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju.
„Chcemy otworzyć publiczną debatę na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych” – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel studia Waugh Thistleton, które od dziesięcioleci realizuje projekty z materiałów drewnianych. „Znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi odpowiedź na te problemy.”
ZRÓWNOWAŻONE PODEJŚCIE DO BUDOWNICTWA
43 m3 tulipanowca, z którego powstała instalacja MultiPly, może zmagazynować równowartość 30 ton dwutlenku węgla, podczas gdy lasy amerykańskie potrzebują jedynie pięciu minut, aby zastąpić tę ilość drewna naturalnym przyrostem.
„Studio Waugh Thistleton Architects od dziesięcioleci jest pionierem w zakresie innowacyjnego wykorzystania drewna w budownictwie. MultiPly stanowi test nowej, bardziej zrównoważonej metody konstrukcji, łączącej projekt modułowy z łatwo dostępnym materiałem o ujemnym śladzie węglowym – amerykańskim tulipanowcem” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę. „W przeszłości AHEC współpracowało z wieloma znakomitymi architektami, takimi jak David Adjaye, Amanda Levete, Alex de Rijke, czy Alison Brooks,
a teraz z pracownią Waugh Thistleton Architects, aby ponownie zaprezentować właściwości strukturalne, estetyczne i środowiskowe paneli CLT z tulipanowca amerykańskiego.”
Tulipanowiec jest sprowadzany ze wschodu Stanów Zjednoczonych, gdzie lasy liściaste co minutę zwiększają swoją powierzchnię o rozmiar boiska piłkarskiego. Aktualnie ich obszar przekracza 110 mln hektarów, co stanowi równowartość połączonych terytoriów Francji i Hiszpanii. Ten wysoce odnawialny, a przez to przyjazny dla środowiska materiał jest jednym z najobficiej występujących gatunków amerykańskiego drewna liściastego – stanowi 7,7% drzewostanu gatunków liściastych
w USA. Po uwzględnieniu wyrębu, roczny przyrost tulipanowca wynosi 19 milionów m3, co przekłada się na codzienny przyrost tego gatunku w ilości równej powierzchni zajmowanej przez 19 basenów olimpijskich.
MULTIPLY
W ciągu dnia 9-metrowa instalacja MultiPly zachęca zwiedzających do radosnego eksplorowania potencjału drewna w architekturze: wewnętrzny labirynt poprowadzi gości Festiwalu w Londynie przez ciągi schodów, korytarzy i otwartych przestrzeni. Wieczorami, dzięki subtelnemu oświetleniu zaprojektowanemu przez firmę SEAM, pawilon stanie się miejscem wyciszenia i kontemplacji, zapewniając odpowiedni nastrój do refleksji nad urodą tego naturalnego materiału.
„MultiPly stanowi kontynuację naszych badań nad zastosowaniem drewna liściastego klejonego warstwowo w poprzednio zrealizowanych instalacjach, takich jak The Timberwave, The Smile czy Endless Stair. Oferuje radość eksperymentowania z tym przyjemnym w dotyku
i wszechstronnym w użyciu materiałem. Na pozór prosty zbiór poukładanych na sobie klocków to w istocie skomplikowane wyzwanie konstrukcyjne, tym ciekawsze, że ustawione na niedawno ukończonym, eleganckim Dziedzińcu Sacklera przy Muzeum Wiktorii i Alberta. To wielki przywilej, że jako wykonawcy prac konstrukcyjnych w tym niezwykłym miejscu mogliśmy pracować także przy projekcie MultiPly” – powiedziała Carolina Bartram, dyrektor projektu z firmy ARUP.
17-modułowa konstrukcja została dostarczona na miejsce w częściach, w płaskich paczkach, jak meble gotowe do złożenia, a następnie bez problemu zmontowana w niecały tydzień. Moduł umieszczony na szczycie wykończony został od wewnątrz termicznie modyfikowanym tulipanowcem. To pierwszy tego typu obiekt, w którym drewno modyfikowane termicznie (TMT) zostało użyte
w charakterze warstwy ochronnej dla paneli CLT. Modułowość konstrukcji umożliwia demontaż pawilonu i ponowne jego złożenie w innym miejscu po zakończeniu Festiwalu w Londynie.
DREWNO TULIPANOWCA KLEJONE WARSTWOWO – UDANY EKSPERYMENT
Panele do instalacji MultiPly powstały przy użyciu techniki obróbki drewna znanej pod nazwą klejenia warstwowego – drewniane deski układane są poprzecznie do siebie i sklejane, tworząc sztywne
i wytrzymałe panele. Panele CLT najczęściej wykonuje się z drewna iglastego, jednak przez kilka ostatnich lat AHEC we współpracy z firmą ARUP eksperymentowało w zakresie tworzenia paneli CLT z szybko rosnącego tulipanowca amerykańskiego.
Przeprowadzone badania i zrealizowane projekty wykazały, że panele CLT z tulipanowca, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a ponadto oferują możliwości różnorodnego formowania materiału. Dzięki temu idealnie nadaje się on do prefabrykacji i szybkiego montażu, skracając czas budowy o około 30%. Tulipanowiec jest niedrogim i łatwym do obróbki gatunkiem drewna liściastego, a przy tym niezwykle wytrzymałym.
Panele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianych, pozwalając na rezygnację z użycia betonu czy stali. Właściwości materiału drewnianego,
w połączeniu z wyrazistym, przypominającym marmur wyglądem sprawiają, że spośród gatunków liściastych to właśnie tulipanowiec najbardziej nadaje się do testowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych
z drewna.
Materiał do stworzenia instalacji MultiPly został przywieziony z USA, ale wykonaniem paneli zajęła się pierwszy na Wyspach Brytyjskich zakład produkujący CLT, Construction Scotland Innovation Centre (CSIC). MultiPly to pierwsza konstrukcja powstała z paneli CLT wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii.
Dowiedz się więcej:
www.multiply.london
#MultiPlyLDF
SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA DARCZYŃCÓW DREWNA:
Allegheny Wood Products
Ballie Lumber
Bingaman Lumber Inc.
Boss Lumber Corporation
Classic American Hardwoods
Collins Hardwoods
Latham Timber
Northland Forest Products
Parton Lumber
Thompson Hardwoods Inc.
PRACOWNIA WAUGH THISTLETON ARCHITECTS
Zespół architektów Waugh Thistleton to koncentrująca się na badaniach pracownia, która w trakcie projektowania budynków o najwyższej jakości architektonicznej uwzględnia ich wpływ na środowisko. Zasady zrównoważonego rozwoju są dla pracowni niezwykle ważne, dlatego swoje działania koncentruje nie tylko na energii zużytej do produkcji, ale też na całkowitej energii produktu i jego długowieczności. Architekci pracowni są głęboko przekonani, że zrównoważony rozwój i światowej klasy rozwiązania architektoniczne powinny iść ze sobą w parze.
To holistyczne podejście oparte jest na zasadzie 3U: unikaj (kupowania zbędnych rzeczy), użyj (ponownie), utylizuj (ang. 3R: reduce, reuse, recycle). Na każdym etapie architekci starają się kreować innowacyjne rozwiązania w oparciu o wiodące technologie. Jakość tworzonych przez nich projektów i zaangażowanie w wykorzystanie drewna w konstrukcjach zapewniło pracowni międzynarodowe uznanie w dziedzinach architektury i designu, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.
www.waughthistleton.com
@waughthistletonarchitects
AHEC
Od ponad 20 lat Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) z powodzeniem prowadzi aktywną promocję amerykańskich gatunków drewna w Europie. Wsparcie AHEC przy tworzeniu kreatywnych i wyróżniających się projektów, takich jak The Wish List, Endless Stair i The Smile na Festiwalu Designu w Londynie ma na celu pokazanie potencjału realizacyjnego tych wysoce odnawialnych materiałów, oferując jednocześnie wartościową inspirację.
AHEC było pierwszą organizacją, która wdrożyła ocenę oddziaływania na środowisko (EIA), następnie przejętą przez inne branże. Ocena pomaga zbadać wiele możliwych wpływów: zapotrzebowania na energię pierwotną (ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych), możliwego wpływu na globalne ocieplenie, potencjału zakwaszenia, eutrofizacji i powstawania ozonu fotochemicznego.
www.americanhardwood.org
@ahec_europe
ARUP
ARUP angażuje się w najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia i stoi za realizacją wielu znanych na świecie projektów w różnych sektorach przemysłu. Światowa sieć ARUP obejmuje 80 biur w 35 krajach, w których ponad 13 tysięcy planistów, projektantów, inżynierów i konsultantów z pasją
i twórczym zacięciem tworzy innowacyjne projekty realizowane w każdym zakątku globu.
www.arup.com
@arupgroup
LONDON DESIGN FESTIVAL
Oprócz London Fashion Week, Frieze Art Fair i London Film Festival, London Design Festival to jedno z najważniejszym wydarzeń sezonu jesiennego dla wielbicieli twórczości i sztuki. Ustanowiony w 2003 roku, aby uczcić i promować Londyn jako światową stolicę designu i punkt kontaktowy dla międzynarodowej społeczności projektantów, Festiwal zdążył potwierdzić swoją rangę jednej
z największych i najbardziej ekscytujących imprez projektowych na świecie. W tym roku Festiwal ma miejsce w dniach 15-23 września, kiedy to w całej stolicy odbywać się będzie ponad 400 wydarzeń, w tym pasjonujący program oferowany przez Muzeum Wiktorii i Alberta, jak również pokazy projektów ponad 300 partnerów biorących udział w dziewięciodniowym wydarzeniu.
www.londondesignfestival.com
@L_D_F
SEAM DESIGN
Londyńskie studio firmy SEAM Design i jej oddział w Bangkoku oferują usługi niezależnego projektowania systemów oświetleniowych dla klientów, architektów i konsultantów związanych
z designem na całym świecie. Oprócz historii zróżnicowanych wdrożeń, przewagą konkurencyjną studia jest zespół doświadczonych projektantów dysponujących odpowiednim zapleczem zawodowym i naukowym we wszelkich aspektach projektowania. Wykraczając poza podstawowe obszary działania, zespół aktywnie angażuje się w eksperymentalne, nowo powstające technologie i projekty. Od roku 2011 SEAM angażuje się w działania związane z organizacją Londyńskiego Festiwalu Designu, regularnie wspierając projekty utalentowanych artystów i architektów biorących udział w wydarzeniu.
www.seam-design.com
@seamdesign
CSIC
The Construction Scotland Innovation Centre (CSIC) to jeden z ośmiu ośrodków innowacji przemysłowych, powstałych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynkowe. Ośrodki te wspierane są przez Scottish Funding Council, Scottish Enterprise, Highlands & Islands Enterprise oraz 13 szkockich uniwersytetów.
www.cs-ic.org
@CscotIC
GLENALMOND TIMBER
Glenalmod to rodzinna firma z ponad dziewięćdziesięcioletnią tradycją, zatrudniająca zespół specjalistów z dużym doświadczeniem w różnorodnych aspektach branży drzewnej. Jest w stanie zaprojektować i wykonać duże projekty z klejonki i paneli CLT, a także elementy budynków modułowych, więźby dachowe i prototypy indywidualne. Firma obsługuje nabrzeże i centrum dystrybucyjne w porcie Perth w Szkocji, a także dysponuje największym w Wielkiej Brytanii zakładem niskociśnieniowej impregnacji drewna, w którym zespół sztauerów może obsługiwać jednostki
o pojemności ponad 4000 m3.
www.glenalmondtimber.com
@glenalmondtimber
STAGE ONE
Stage One to kreatywna firma konstrukcyjna i produkcyjna, działająca w obszarze architektury, teatru i organizacji imprez. We współpracy z najbardziej twórczymi umysłami na świecie skonstruowała wszystkie pawilony Serpentine od roku 2009, wspólnie z pracownią RSH+P pracowała nad Prouvé House, stworzyła złożone panele elewacyjne na pawilon Zaha Hadid’s Chanel, a także zbudowała słynny kocioł Thomasa Heatherwicka na olimpiadę w Londynie w 2012 roku. Łącząc innowacyjne projekty z inżynierią i techniką, Stage One tworzy efekty budzące ogólnoświatowy zachwyt.
www.stageone.co.uk
@stageoneltd
KONSTRUKCJA MODUŁOWA
Konstrukcja modułowa to nowoczesna metoda budowy domów, pozwalająca na skrócenie czasu realizacji dzięki temu, że większość etapów produkcji odbywa się poza terenem budowy. Wysoka wydajność osiągana w fabryce umożliwia wykonanie domów dobrej jakości w krótszym czasie, jednocześnie minimalizując uciążliwości prac budowlanych dla lokalnej społeczności.
Drewniane konstrukcje modułowe są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, ponieważ wykorzystują odnawialne i energooszczędne materiały, cechujące się unikalną zdolnością do magazynowania dwutlenku węgla przez cały czas trwania projektu.