Jedną z prelegentek II Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się 24 i 25 czerwca w Gdyni, będzie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2013 roku Paula Vanninen. Fińska uczona weźmie udział w panelu w ramach bloku tematycznego Badania i rozwój.
Paula Vanninen jest dyrektorem organizacji VERIFIN, fińskiego Instytutu Weryfikacji Konwencji o Broni Chemicznej, na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Helsinkach. VERIFIN pełni funkcję laboratorium światowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, czyli OPCW (od ang. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons), organu wykonawczego Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC, z ang. Chemical Weapons Convention), która weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Jest to pierwszy w historii instrument międzynarodowy, którego celem jest zlikwidowanie jednej z kategorii broni masowego rażenia. Zadaniem OPCW jest również wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących usunięcie światowych zapasów tych substancji. Organizacja zrzesza obecnie 193 państwa z całego świata. OPCW w 2013 roku otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla za swoje szeroko zakrojone działania prowadzące do wyeliminowania broni chemicznej. Rok później VERIFIN został laureatem nagrody OPCW-The Hague Award, w uznaniu za wieloletnie wspieranie i pracę na rzecz wspomnianej Konwencji.
Paula Vanninen, od lat związana z OPCW, otrzymała tytuł doktora chemii fińskiego Uniwersytetu Oulu w 1992 roku. Pracowała jako naukowiec w Orion Pharma, największej firmie farmaceutycznej w Finlandii. Działaczka wielu tymczasowych grup roboczych, których zadaniem była poprawa międzynarodowych środków weryfikacji tak, aby kraje mogły lepiej wdrażać CWC. W latach 2011-2016 była członkiem Naukowej Rady Doradczej, organu pomocniczego OPCW. Obecnie prowadzi badania obejmujące międzynarodowe projekty w zakresie monitorowania wpływu amunicji chemicznej w morzach oraz opracowania metod monitorowania związków toksycznych. Nadzoruje kursy szkoleniowe dla specjalistów z krajów rozwijających się, w których do końca 2014 r. uczestniczyło około 1140 ekspertów ze 134 krajów. Brała udział w wielu projektach Unii Europejskiej związanych ze zwalczaniem chemikaliów z mórz i analizą toksyn biologicznych.
Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w kilkunastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź II Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24-25 czerwca 2019 r.
Patronat honorowy nad II Forum Wizja Rozwoju objął Premier Mateusz Morawiecki.
Partnerami merytorycznymi Forum są ministerstwa: Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Grono to powiększa Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Małgorzata Zwiercan poseł na Sejm RP. Mecenasem wydarzenia został PKN Orlen S.A. Partnerzy strategiczni to Bank Gospodarstwa Krajowego, GRUPA LOTOS S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. Partnerami głównymi Forum są ENERGA S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź i Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerem+ Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., DGT Sp. z o.o., Gas Storage Poland Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości S.A., oraz PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Partnerami kolejowymi są PKP S.A. oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o.