Lasy państwowe są zasobami naturalnymi o strategicznym charakterze, a na Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (PGL LP) ciąży obowiązek powiększania areału oraz doskonalenia funkcjonowania lasów państwowych.
1 maja 2016 r. minie okres przejściowy, charakteryzujący się ograniczoną możliwością nabywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców. Istnieje ryzyko wzrostu popytu ze strony osób fizycznych i podmiotów prawa prywatnego na nieruchomości gruntowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym na niepaństwowe grunty leśne, których jest w Polsce blisko 2 mln ha.
Projektowana ustawa wprowadza nowe instrumenty prawne do nabywania przez Skarb Państwa, reprezentowany przez PGL LP, gruntów leśnych. W przypadku sprzedaży gruntów leśnych przez osobę fizyczną lub prawną Skarbowi Państwa przysługiwać będzie prawo pierwokupu tych gruntów. Jeżeli nabycie gruntów leśnych będzie następować na podstawie umów innych niż sprzedaż lub jednostronnych czynności prawnych Skarbowi Państwa przysługiwać będzie z kolei prawo wykupu. Prawo pierwokupu i wykupu nie będzie dotyczyć przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego.
Prawo pierwokupu oraz tzw. prawo wykupu, przysługujące Skarbowi Państwa, umożliwi powiększenie areału zasobów naturalnych o strategicznym charakterze, jakimi są lasy państwowe. Zapewnienie trwałości lasów wraz z ich wielofunkcyjnością (lasy pełnią funkcje ochronne, produkcyjne i społeczne) ma istotne znaczenie także dla bezpieczeństwa ekologicznego kraju. Osiągnięcie tego celu możliwe jest właśnie przez zwiększanie strategicznych zasobów leśnych kraju, jakimi są lasy państwowe. Spodziewanym efektem będzie powiększenie powierzchni lasów stanowiących własność Skarbu Państwa oraz poprawa stanu i kondycji lasów w ten sposób nabytych, przez objęcie ich standardami zagospodarowania i ochrony obowiązującymi w PGL LP.
Nowe przepisy pozwolą zwiększyć lesistość kraju. Przypominamy, że obecnie wynosi ona 29,4% powierzchni kraju. Krajowy program zwiększania lesistości zakłada zwiększenie lesistości do 30% w 2020 r. i 33% w 2050 r.
Ministerstwo Środowiska