W Ministerstwie Klimatu i Środowiska zakończyły się właśnie wstępne konsultacje Strategicznego Planu Działań w zakresie Edukacji Ekologicznej. Rozmawialiśmy z przedstawicielkami i przedstawicielami oświaty, samorządów terytorialnych, parków narodowych i krajobrazowych, Lasów Państwowych, uczelni, organizacji pozarządowych i innych ministerstw.
- Ministerstwo zorganizowało spotkania w regionach i konsultacje podsumowujące w Warszawie.
- W pracach na Strategicznym Planem Działań w zakresie Edukacji Ekologicznej wzięło udział ponad 400 osób.
- Dokument ma być przyjęty do końca 2025 roku i ma między innymi określić długoterminowe cele edukacji ekologicznej i klimatycznej oraz sposoby ich realizacji.
Gdańsk, Lublin, Kraków, Wrocław i Poznań – to w tych miastach odbyły się regionalne konsultacje związane z pracą nad ważnym dokumentem strategiczny Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W spotkaniach brało udział 327 osób.
Uczestnicy spotkań pracowali w trzech grupach tematycznych:
- System edukacji formalnej,
- Obszary cenne przyrodniczo,
- Ruchy społeczne i inicjatywy oddolne oraz samorząd, biznes i media
Po krótkim, wspólnym wprowadzeniu w formie prezentacji, uczestnicy pracowali w formie warsztatowej nad diagnozą potrzeb i wyzwań w zakresie edukacji ekologicznej, z perspektywy obszaru, który reprezentują. Pod opieką moderatora wypełniali matrycę wyzwań i potencjałów, omawiając cztery zagadnienia: sposoby prowadzenia działań, współpraca, podnoszenie kompetencji edukatorów oraz baza wiedzy i wyposażenie.
Prace nad Strategicznym Planem Działań w zakresie Edukacji Ekologicznej koordynuje W Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa. Ma on między innymi:
- Określić długoterminowe cele edukacji ekologicznej i klimatycznej, sposoby ich realizacji i pomiaru skuteczności działań.
- Wskazać priorytetowe obszary tematyczne oraz kluczowe grupy społeczne i zawodowe dla działań z zakresu edukacji ekologicznej i klimatycznej.
- Pomóc zaplanować efektywne finansowanie powyższych działań z wykorzystaniem środków krajowych i europejskich.
Proces tworzenia Strategicznego Planu Działań w zakresie Edukacji Ekologicznej odbywa się w formule partycypacyjnej, z udziałem kluczowych osób i instytucji, bo wiemy, że wśród polskich edukatorów znajdziemy ogromny zasób wiedzy, z którego warto korzystać. Rozmawialiśmy z przedstawicielkami i przedstawicielami oświaty, samorządów terytorialnych, parków narodowych i krajobrazowych, Lasów Państwowych, uczelni, organizacji pozarządowych i innych ministerstw.
Na podstawie tej wspólnej pracy opracujemy zestawienie najważniejszych rekomendacji, które posłużą do dalszych prac nad tym ważnym dokumentem.
Planowany termin zakończenia prac nad dokumentem to koniec roku 2025 roku.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat