Najważniejsze dokonania 25-lecia przemian społeczno-gospodarczych w Polsce zostaną zaprezentowane podczas II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska", która odbędzie się w dniach 2-15 czerwca br. na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Wystawa odbywać się będzie w rocznicę 25-lecia wolnej Polski i 10-lecia wejścia do Unii Europejskiej. Pretekstem do organizacji jest też 85. rocznica zorganizowania w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W założeniach Wystawa ma być prezentacją najważniejszych osiągnięć Polski w latach 1989-2014. Zaprezentują się firmy, które odniosły sukces w wolnej Polsce. Mają to być przedsiębiorstwa różnej wielkości, z własnym podejściem do biznesu: firmy rodzinne, przedsiębiorstwa osiągające sukces na arenie międzynarodowej, firmy po udanej prywatyzacji, ale także start-upy, które z powodzeniem weszły na rynek. W trakcie imprezy zaplanowano konferencje poświęcone, m.in.: samorządności, kondycji polskiego rolnictwa czy ochronie środowiska. Specjalne ekspozycje mają pokazać, jak w trakcie minionego ćwierćwiecza zmieniały się polskie województwa, polska innowacyjność, gospodarka, edukacja i nauka. Jedna z wystaw poświęcona będzie dokonaniom polskiego designu. Zmiany zachodzące w Polsce analizować będzie można dzięki wystawom Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Patentowego RP. Uzupełnią je wystawy fotografii i publikacji prasowych.
Powszechna Wystawa Krajowa "Konkurencyjna Polska" zajmie pawilony nr 1 i 2. Dodatkowo w pawilonie 15 będą obywały się konferencje tematyczne. W pawilonie 1 oglądać będzie można 30 polskich produktów nagrodzonych prestiżową, międzynarodową nagrodą Red Dot Award, zwaną "Oskarem designu". Są to produkty, które cechuje funkcjonalność i estetyka. Pawilon nr 2 będzie mieścił wystawę Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie zwiedzający zapoznają się z uporządkowanymi danymi dotyczącymi polskiej gospodarki i życia w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Można będzie także podziwiać wystawy fotograficzne oraz prezentacje dotyczące osiągnięć polskich województw. Nie zabraknie jednak także spojrzenia w przyszłość. Strefa Start Up zapozna zwiedzających z najbardziej oryginalnymi produktami i pomysłami młodych, początkujących firm.
Wystawy, prelekcje, konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje na każdy temat, zarówno dla specjalistów, jak i dla laików - tak w dużym skrócie można opisać to, co będzie się odbywało na terenie MTP od 2 do 15 czerwca. Możliwe będzie także zwiedzanie terenów targowych z przewodnikiem - specjalna oferta w tym zakresie została przygotowana dla szkół i grup zorganizowanych. Wstęp na Wystawę będzie bezpłatny.
Sobota 14 czerwca 2014 r. będzie dniem rolnictwa w ramach Wystawy. W Sali Ziemi odbędzie się konferencja z cyklu Polski Kongres Rolnictwa 2014, której współorganizatorem jest Wielkopolska Izba Rolnicza. Konferencja stawia sobie za cel przedstawienie najnowszych prognoz oraz informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych i praktycznych aspektów związanych z rolnictwem oraz sytuacją branży rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce. Pozostałe cele Kongresu, to: propagowanie działań na rzecz rozwoju rolnictwa i przetwórstwa, poprzez przedstawienie najważniejszych, nowoczesnych instrumentów, wpływ na promocję zdrowej, ekologicznej żywności, rozpowszechnianie promocji poprzez wydawanie katalogu kongresowego i informacji prasowych, unowocześnienie doradztwa rolniczego dla rolników i przedsiębiorców.
Kongres kierowany jest głównie do: rolników, przedstawicieli samorządów i branży rolno-spożywczej, producentów maszyn rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawicieli instytucji rolniczych. Tematyka paneli dyskusyjnych poświęcona będzie poszczególnym sektorom rolnictwa. Wśród nich, m.in.: polska myśl technologiczna, osiągnięcia branży mleczarskiej, mięsnej, owocowej, promocja żywności na arenie krajowej i międzynarodowej, propagowanie działań na rzecz unowocześniania polskiego rolnictwa. Będą w nich uczestniczyć wysokiej klasy specjaliści - naukowcy, teoretycy i praktycy.
Kongres rozpocznie się o godz. 10:00 od spotkania z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa firm i instytucji z otoczenia rolnictwa.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/II-Powszechna-Wystawa-Krajowa-w-Poznaniu.html