Grupa Wyszehradzka wspólnie na temat ochrony środowiska
Głównymi zagadnieniami, o których rozmawiali ministrowie w ramach spotkania grupy V4+, to przegląd realizacji Dyrektywy Hałasowej i 25. rocznica Konwencji ws. Różnorodności Biologicznej.
Realizacji Dyrektywy Hałasowej
Realizacja obowiązków wynikających z Dyrektywy hałasowej sprowadza się do sporządzania, w cyklu co 5 lat, strategicznych map hałasu, a następnie do sporządzania na ich podstawie planów działań (programy ochrony środowiska przed hałasem).
W Polsce mapy te są wykorzystywane nie tylko do przygotowywania i raportowania do Komisji Europejskiej określonych danych, informowania społeczeństwa o akustycznym stanie środowiska czy sporządzania planów działań.
Nasz kraj wykorzystuje mapy akustyczne również do zasilania funkcjonującego Państwowego Monitoringu Środowiska oraz do planowania przestrzennego. Od tego w znaczny sposób zależy m.in. prawidłowe, z akustycznego punktu widzenia, kształtowanie funkcji urbanistyczno–architektonicznych poszczególnych terenów – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
25. rocznica Konwencji o różnorodności biologicznej
Polska przykłada dużą wagę do Konwencji o różnorodności biologicznej, najważniejszego globalnego instrumentu ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej – przypomniał wiceminister Mazurek.
Od szeregu lat podejmowane są wysiłki na rzecz zachowania zasobów przyrodniczych kraju, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju – dodał.
W ciągu ostatnich 25 lat utworzono skuteczny system ochrony przyrody. Powołany w 1989 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapewnia finansowanie wielu działań na rzecz ochrony przyrody. Powstał również kompleksowy system obszarów chronionych, obejmujący ok. 1/3 powierzchni kraju. W jego skład wchodzą m.in. 23 parki narodowe, 122 parki krajobrazowe i 994 obszary Natura 2000.
Zmiany klimatu – Zielony Fundusz Bałkanów Zachodnich
Państwa Bałkanów Zachodnich wymagają wsparcia w obszarze ochrony środowiska, zwłaszcza w kontekście negocjacji akcesyjnych. Dlatego aktualnie Polska jest aktywnie zainteresowana zapoznaniem się z zasadami działania funduszu, w szczególności źródeł jego finansowania i zasad finansowania projektów, by móc w nim w przyszłości uczestniczyć.
Źródło
Ministerstwo Środowiska
http://www.mos.gov.pl/
125ml milk
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności ekologiczne z tej kategorii:
- Następny etap walki o poprawę jakości powietrza. NFOŚiGW ogłasza dwa nowe programy »
- Victoria Beckham oficjalnie rezygnuje z futer i egzotycznych skór »
- KOWR zaprasza na bezpłatne szkolenia OZE »
Zobacz również:
- Tysięczna umowa NFOŚiGW o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- Działania resortu środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- Działania resortu środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl - 06-01-2018 »
- NFOŚiGW dofinansuje rozbudowę bazy edukacyjnej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
- NFOŚiGW 25 kwietnia zaprasza na Dzień Informacyjny LIFE 2018. Uproszczono nabór do podprogramu Środowisko | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.