REKLAMA

Energooszczędne budowanie – pora przygotować się na zmiany

Metody energooszczędnego projektowania muszą spełnić warunki przy weryfikacji  fot  Warsaw Build 2016Na ponad 281 mln złotych dofinansowania w ciągu najbliższych 3 lat mogą liczyć osoby, które zainwestują w energooszczędne domy lub mieszkania. Czy czeka nas boom na rynku „zielonego” budownictwa?
Szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z programu realizowanego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) są duże, o ile projekt spełnia określone wymagania, a właściciela nieruchomości nie odstraszą obowiązujące procedury. Część z nich została uproszczona z początkiem 2016 roku. Jak dotąd, w latach 2014-2015, wykonano jedynie 13,2% planu, czyli ok. 2,5 mln zł z zakładanych 18,955 mln zł. Lata 2016-2018 przewidują wykorzystanie dalszych 281 milionów zł przeznaczonych na wsparcie inwestycji w energooszczędne i pasywne domy oraz mieszkania. Szacuje się, że do końca trwania programu1 w 2022 roku dofinansowanie może uzyskać nawet 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań wielorodzinnych.

Przyszłość należy do zielonych budynków
Dofinansowanie energooszczędnego i pasywnego budownictwa w Polsce jest jednym z najważniejszych narzędzi realizowania unijnej polityki ekologicznej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2010 r. zakłada, że do 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii. Aby zrealizować ten cel konieczna jest nie tylko zmiana mentalności, ale także dotychczasowych standardów architektonicznych oraz parametrów materiałów budowlanych. Co roku w Polsce oddaje się do użytkowania 70-80 tys. nowych domów jednorodzinnych. Ponad połowa wszystkich istniejących budynków wzniesiona została jednak w okresie realnego socjalizmu, a niemal co czwarty przed II wojną światową. Z ostatniej analizy „Efektywność Energetyczna Budynków w Polsce” (2013), wiadomo, że standard energetyczny aż 72% jednorodzinnych budynków mieszkalnych w Polsce jest niski albo bardzo niski. Polacy nadal decydują się na budowę domów o tradycyjnych systemach energetycznych, ponieważ uznawane są za najtańsze. Właśnie teraz może, a nawet musi się to zmienić.


Energooszczędność już nie tak kosztowna
Szacuje się, że koszt budowy średniej wielkości domu energooszczędnego może być wyższy o ok. 60 tys. złotych2. Warto jednak pamiętać, że w takim domu roczne zapotrzebowanie na energię jest 3- lub 4-krotnie (a w budynkach pasywnych nawet 8-krotnie) mniejsze niż w budynku tradycyjnym, co przełoży się na wielokrotnie niższe koszty eksploatacyjne już od pierwszego dnia użytkowania. Wsparcie z NFOŚiGW, a także dofinansowania samorządowe (np. do pomp ciepła) mogą w znacznym stopniu zrekompensować nakłady na ten cel. Dopłaty można spożytkować na pokrycie kosztów budowy domu, ale także na zakup gotowego budynku wolno stojącego czy lokalu mieszkalnego. Środki przeznaczyć można także na sfinansowanie projektu budowlanego i jego weryfikację, zakup i montaż elementów konstrukcyjnych budynku a także układów wentylacji z odzyskiem ciepła, instalacji ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. To wszystko sprawia, że budowa domu energooszczędnego powinna się zwrócić w ciągu kilku lat. Dodatkowo, wartość takiego budynku jest istotnie wyższa, niż domu, w którym zastosowano tradycyjne systemy i materiały.


Niższe wymagania na zachętę
Aby zachęcić potencjalnych inwestorów NFOŚiGW zdecydował o złagodzeniu podejścia do warunków technicznych, które należy spełnić podczas ubiegania się o dofinansowanie w programie „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Wdrożone od 2016 roku zmiany mają na celu ułatwienie osiągnięcia standardu energetycznego budynków poprzez m.in. obniżenie poziomu wskaźników oraz wprowadzenie elastyczności ich doboru w procesie projektowania, co wpłynie na poprawę efektywności kosztowej projektów. Wprowadzono uproszczenia proceduralne np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. Przeprowadzenie weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację nie jest już obligatoryjne. Część wymogów związanych z programem i przekształcono w zalecenia.


Oszczędności dla zorientowanych
Mądre inwestowanie w energooszczędność wymaga sporego zasobu wiedzy. Dostępnych rozwiązań przybywa, znajomość metod projektowania energooszczędnego, pozwalającego spełnić warunki podczas weryfikacji osiągniętych standardów jest warunkiem dofinansowania. Inwestorzy i deweloperzy, a przede wszystkim architekci muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami i regulacjami w dziedzinie, która ma szansę zdominować rodzimą branżę budowlaną w ciągu najbliższych kilku lat. „Zagadnienia związane z poprawą efektywności energetycznej budynków są jedną z najważniejszych kwestii polskiego budownictwa i wiodącym tematem tegorocznej edycji spotkań Warsaw Build 2016 , a także towarzyszących wydarzeniu spotkań branży grzewczej i HVAC – Aqua-Therm Warsaw” – mówi Anna Rabiej, organizator wydarzenia. „W gronie ekspertów będziemy rozmawiać o zmieniających się uwarunkowaniach prawnych i zachętach finansowych, dostępnych na rynku innowacyjnych materiałach i rozwiązaniach technicznych, w tym możliwości pozyskiwania energii z OZE oraz korzyści z ich zastosowania w postaci większego komfortu mieszkańców i niższych kosztów eksploatacji”. Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16−18 listopada 2016 r. w Warszawie.Organizator:
Organizatorem Międzynarodowych Targów Warsaw Build 2016 jest Lentewenc Sp. z o.o., będąca częścią brytyjskiej ITE Group, która od ponad 20 lat specjalizuje się w organizacji targów i konferencji w kluczowych sektorach przemysłu na świecie. W Polsce realizuje działania w sektorach, takich jak budownictwo, wykończenie wnętrz, sprzęt medyczny, farmacja, transport i logistyka, przemysł spożywczy. Organizowane przez Lentewenc targi są spotkaniami branżowymi B2B, skupiającymi polskie i zagraniczne firmy. Organizowane dotychczas wydarzenia to: Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE – Hospital, Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki w Warszawie TransPoland, Międzynarodowe Targi Żywności i Napojów World Food Warsaw, Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build, Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aqua-Therm Warsaw.

 

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Metody energooszczędnego projektowania muszą spełnić warunki przy weryfikacji  fot  Warsaw Build 2016
dotychczas Rabiej, istotnie warunków realizowania powstałe wszystkie zakłada, Europejskiego Parlamentu Dyrektywa ekologicznej. polityki unijnej narzędzi charakteryzować jednym pasywnego budynków Dofinansowanie zielonych wielorodzinnych. Przyszłość mieszkań uzyskać programu1 trwania budynki zerowym Szacuje użytkowania socjalizmu, realnego okresie wzniesiona istniejących wszystkich połowa jednorodzinnych. nowych oddaje zużyciem budowlanych. materiałów parametrów architektonicznych dotychczasowych mentalności, zmiana konieczna zrealizować energii. końca pasywne wojną realizowanego projekt duże, (NFOŚiGW) Wodnej Gospodarki Środowiska Ochrony Funduszu Narodowy programu określone finansowego wsparcia uzyskanie budownictwa? Szanse „zielonego” zainwestują osoby, liczyć dofinansowania złotych spełnia wymagania, inwestycji planu, wsparcie przeznaczonych milionów dalszych wykorzystanie przewidują 2016-2018 18,955 zakładanych jedynie właściciela wykonano 2014-2015, latach dotąd, początkiem uproszczona procedury. obowiązujące odstraszą nieruchomości czwarty światową. podejścia przeznaczyć ciepła, odzyskiem wentylacji układów konstrukcyjnych elementów montaż weryfikację, sfinansowanie Środki wodno-kanalizacyjnej mieszkalnego. lokalu stojącego gotowego pokrycie spożytkować nakłady zrekompensować stopniu ogrzewania elektrycznej. ciepła) systemy złagodzeniu zdecydował NFOŚiGW inwestorów potencjalnych zachęcić zachętę Aby wymagania materiały. Niższe tradycyjne wszystko zastosowano którym wyższa, takiego wartość Dodatkowo, zwrócić powinna budowa sprawia, znacznym dofinansowania samorządowe ostatniej niski. Właśnie najtańsze. uznawane ponieważ energetycznych, systemach tradycyjnych decydują Polacy bardzo zmienić. Energooszczędność mieszkalnych energetyczny standard wiadomo, (2013), Polsce” Budynków Energetyczna „Efektywność analizy może, kosztowna Szacuje NFOŚiGW, mniejsze Wsparcie użytkowania. pierwszego eksploatacyjne koszty niższe wielokrotnie przełoży tradycyjnym, 8-krotnie) średniej pasywnych budynkach 4-krotnie energię zapotrzebowanie roczne pamiętać, złotych2. wyższy wielkości Warsaw.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »