22 marca przypada Światowy Dzień Ziemi. W tym roku jego obchody w Polsce związane są z tematem elektroodpadów i odbywają się w ramach kampanii edukacyjnej „Elektroodpady - proste zasady”, realizowanej przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Środowiska.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpad niebezpieczny i w związku z tym nie może być wyrzucany z innymi odpadami do śmietnika. Elektroodpady zawierają substancje niebezpieczne, np. rtęć. Znajdują się w nim też freony, które niszczą warstwę ozonową. Postępując właściwie z tego typu odpadami chronimy środowisko, zapobiegając przedostawaniu się do niego szkodliwych substancji. Ze zużytego sprzętu RTV i AGD można odzyskać cenne metale, np. żelazo, miedź, ołów, cynk, ale też tworzywa sztuczne.
Gdzie wyrzucić elektroodpady?
Od 1 lipca tego roku w całej Polsce ruszy nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Zgodnie z nim gmina stanie się właścicielem odpadów wytwarzanych na jej terenie i będzie musiała zapewnić ich odbiór i zagospodarowanie w zamian za stałą opłatę pobieraną od mieszkańców.
Nowe przepisy zobowiązują gminę do zorganizowania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym elektrośmieci oraz innych problemowych odpadów. Zasady dotyczące właściwego postępowania z tego typu odpadami znajdują się w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy przyjętym przez radę gminy. Informacje o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych gmina powinna udostępnić na stronie internetowej. Ponadto każda gmina wskaże mieszkańcom miejsca zbiórki niepotrzebnego sprzętu RTV i AGD.
Zużyty sprzęt można także oddać bezpłatnie w sklepie lub hurtowni, w chwili zakupu nowego sprzętu tego samego rodzaju.
O Dniu Ziemi
Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w USA. W Polsce Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku. Obchodom w Warszawie towarzyszyły liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest w naszym kraju co roku. To dobra okazja by przedstawić zagrożenia i osiągnięcia w ochronie środowiska, dyskutować o zależnościach pomiędzy ochroną zasobów naturalnych a naszym zdrowiem i dobrobytem. Celem obchodów zawsze jest skupienie uwagi jak największej liczby osób na sprawach związanych ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną, przybliżenie społeczeństwu problemów współczesnej ekologii, upowszechnianie czystych technologii i zasad zrównoważonego rozwoju, podnoszenie świadomości i edukacja w zakresie codziennych zachowań proekologicznych.
Więcej na temat tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Polsce na stronie: http://www.dzienziemi.org.pl/2013/index.php
Ministerstwo Środowiska
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Dzis-Dzien-Ziemi.html