REKLAMA

Dzieci uczą (się) ekologii. Edukacyjna akcja z okazji jubileuszu 30-lecia NFOŚiGW

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz pluszowa wersja głównego bohatera, którym jest sympatyczne drzewko – to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Miśka i Julek z książki pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”, tak jak miliony dzieci w Polsce, właśnie rozpoczynają rok szkolny. Jeszcze w wakacyjnych humorach, ale jednocześnie podekscytowani pójściem do pierwszej klasy, nie mają pojęcia, jaka przygoda czeka na nich poza szkolnymi murami. W świecie, do którego udadzą się z drzewkiem o imieniu Enfoś, będą musieli stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik. Opowieść z ekologicznym przesłaniem powstała w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do książki dołączono oryginalną maskotkę, przedstawiającą tytułowego Enfosia.

W roku swojego jubileuszu, NFOŚiGW przygotował także konkurs dla najmłodszych. Jego zasady są proste. Opiekunowie przedszkolaków i nauczyciele uczniów z klas I-III po rejestracji na stronie www.nfosigw.gov.pl/enfos (tam dostępny jest regulamin konkursu) otrzymają wspomnianą książkę i maskotkę do wykorzystania podczas eko-zajęć z dziećmi (np. spacer po parku z Enfosiem i zbieranie śmieci, plakat z wizerunkiem Enfosia informującego o eko-zachowaniach, wspólne czytanie książki o Enfosiu). Termin rejestracji upływa 30 września br. Następnie, do 31 października br., NFOŚiGW czeka na mailowe (konkurs@nfosigw.gov.pl) relacje z eko-zajęć. Do wygrania są pakiety edukacyjne dla przedszkoli i szkół oraz indywidualne nagrody dla uczestników. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o Narodowym Funduszu oraz uwrażliwianie dzieci na ochronę środowiska. Pilotaż obejmuje obszar aglomeracji warszawskiej.

Edukacyjno-promocyjna akcja – obejmująca książkę, maskotkę i konkurs – to inicjatywa pracowników Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Książkę napisała Donata Bieniecka-Popardowska (NFOŚiGW), a ilustracje na zlecenie Funduszu stworzył Maciej Batory (Dźwignia Handlu). Z kolei dzieci i wnuki pracowników NFOŚiGW pomogły narysować głównego bohatera – drzewko, które doczekało się wersji pluszowej.

Na 30-lecie NFOŚiGW zaplanował także szereg innych wydarzeń, w tym m.in. uroczystą galę pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz serię debat i spotkań w ramach branżowych Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się jesienią w Poznaniu. Na targach Fundusz nagrodzi też dziennikarzy, m.in. za publikacje związane z działalnością NFOŚiGW i obchodzonym jubileuszem. Ponadto, na fasadzie budynku Narodowego Funduszu wisi już okolicznościowy neon zasilany energią słoneczną, a przed wejściem do siedziby uruchomiono stację rowerową promującą ekologiczny transport.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który powołano 1 lipca 1989 r., od 30 lat finansuje największe, strategiczne i innowacyjne przedsięwzięcia proekologiczne w Polsce. To pierwsza i jedyna tego rodzaju instytucja publiczna na świecie, która pełni ważną rolę w realizacji polityki ekologicznej państwa, kreowanej przez Ministerstwo Środowiska. NFOŚiGW jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do którego należy także 16 funduszy wojewódzkich (WFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ S.A).

Przez trzy dekady na poprawę stanu środowiska Narodowy Fundusz przeznaczył łącznie 96 mld zł, a wartość wspartych inwestycji to 237 mld zł. Dotychczas podpisano 32 tys. umów o dofinansowanie ze środków krajowych i zagranicznych (przede wszystkim z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). To realne wparcie m.in. 4 tys. projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, w wyniku których wybudowano lub zmodernizowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków i 83 tys. km kanalizacji. Dofinansowano też 1,2 tys. przedsięwzięć dotyczących zagospodarowania odpadów, co umożliwiło wybudowanie 7 spalarni o wydajności 1,1 mln ton/rok i zwiększenie masy odpadów poddanych odzyskowi (w tym recyklingowi) na poziomie 6,8 mln ton/rok. Natomiast finansowy udział NFOŚiGW w 4 tys. projektów związanych z ochroną powietrza istotnie wpłynął na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej. Emisja SO2 zmniejszyła się o 802 tys. ton/rok, pyłów o 260 tys. ton/rok, a CO2 o 15 mln ton/rok. Oszczędność energii to 3,4 TWh/rok. Dzięki wsparciu Funduszu termomodernizacji poddano 4,2 tys. budynków użyteczności publicznej. W działaniach NFOŚiGW istotna jest również edukacja ekologiczna. Fundusz wspiera takie projekty edukacyjno-informacyjne, jak np. ogólnopolskie kampanie i programy, filmy, spoty telewizyjne i radiowe, czasopisma, wystawy, imprezy i festiwale tematyczne, olimpiady i konkursy, studia podyplomowe oraz szkolenia. Prowadzona w roku jubileuszu akcja – obejmująca książkę, maskotkę Enfoś i konkurs dla dzieci – to dodatkowa forma oddziaływania edukacyjnego.

 

Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/

125ml milk

cluEv3mqbK9lVnmnqqjW,brygada
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

wyniku wodno-ściekowej, wparcie realne Środowisko). Infrastruktura odpadów, wybudowanie energetycznej. udział efektywności zanieczyszczeń emisji zmniejszenie wpłynął istotnie ochroną związanych finansowy spalarni Natomiast poziomie recyklingowi) odzyskowi poddanych odpadów ton/rok wydajności zakresu wydarzeń, Poznaniu. Zgryzoldzie 30-leciem związku powstała przesłaniem ekologicznym Opowieść Plastik. tajemniczej oryginalną czoła stawić musieli będą Enfoś, imieniu drzewkiem udadzą dołączono maskotkę, szkolnymi nauczyciele wspomnianą otrzymają konkursu) regulamin dostępny www.nfosigw.gov.pl/enfos stronie Opiekunowie przedstawiającą proste. zasady najmłodszych. przygotował jubileuszu, swojego Enfosia. W tytułowego murami. przygoda wykorzystania bohatera, obchody wpisującej edukacyjnej elementy drzewko sympatyczne którym wersja (NFOŚiGW). pluszowa życiu codziennym postaw ekologicznych zachęcająca Książka Wodnej Inicjatywie pojęcia, szkolny. klasy, pierwszej pójściem podekscytowani jednocześnie humorach, wakacyjnych Jeszcze rozpoczynają towarzyszy właśnie Polsce, miliony Zgryzolda”, plastikowa kontra „Brygada podstawowych. Miśka książkę podczas jesienią stworzył bohatera narysować pomogły Handlu). (Dźwignia Batory Maciej zlecenie doczekało ilustracje (NFOŚiGW), Bieniecka-Popardowska Donata napisała Książkę Społecznej Komunikacji drzewko, wersji Departamentu Andrzeja odbędą SYSTEM, POL-ECO Targów branżowych spotkań serię Polskiej pluszowej. Na Rzeczypospolitej Prezydenta patronatem uroczystą innych szereg zaplanował 30-lecie Promocji inicjatywa eko-zajęć wspólne października Następnie, września upływa Termin Enfosiu). czytanie eko-zachowaniach, (konkurs@nfosigw.gov.pl) informującego wizerunkiem plakat śmieci, zbieranie Enfosiem spacer dziećmi mailowe relacje warszawskiej. Edukacyjno-promocyjna wiedzy aglomeracji obszar obejmuje Pilotaż środowiska. ochronę uwrażliwianie Narodowym popularyzowanie eko-zajęć. konkursu uczestników. nagrody indywidualne przedszkoli edukacyjne pakiety wygrania Wodnej https://www.nfosigw.gov.pl/
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »