W dniach 25-29 września br. uczestnicy z Polski projektu MF EOG (Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego) z zakresu wykorzystywania energii geotermalnej odbyli wizytę studyjną w Islandii.
Inicjatywę wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń realizują Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Krajowa Agencja Energii Islandii. Celem projektu jest powiększenie wiedzy oraz umiejętności kluczowych interesariuszy w Polsce w zakresie wykorzystywania zasobów geotermalnych, zwłaszcza w ciepłownictwie.
Wizyta była okazją do wymiany wiedzy, zapoznania się z islandzkimi praktykami wykorzystywania geotermii w ciepłownictwie sieciowym (pierwsza seria takich wizyt studyjnych w Islandii w ramach wymienionego projektu miała miejsce we wrześniu 2022 r.).
W wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele beneficjentów rządowych programów wsparcia rozwoju geotermii - burmistrzowie i pracownicy samorządów lokalnych, przedsiębiorstw ciepłowniczych, a także m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z tematykę związaną z ciepłownictwem i zastosowaniami geotermii w Islandii podczas warsztatów, wizyt w ciepłowniach geotermalnych, instalacjach binarnych, szklarniach zasilanych naturalnym ciepłem z ziemi, parkach zasobów geotermalnych.
Podczas spotkania eksperci zarówno z Polski jak i Islandii potwierdzili, że tego rodzaju wizyty to niezastąpione źródło wymiany doświadczeń umożliwiających korzystanie z wiedzy w zakresie ciepłownictwa i innych sposobów zagospodarowania geotermii z krajów wiodących w jej wdrażaniu. Warto przy tym podkreślić, że Islandia to nie tylko gejzery i pary geotermalne. To również wody geotermalne o temperaturach podobnych jak w Polsce, które są w tym kraju powszechnie stosowane m.in. w ciepłownictwie. Wizyta studyjna dostarczyła wielu argumentów zachęcających do podobnego i jeszcze bardziej zaawansowanego wykorzystywania geotermii w Polsce.
Dzięki projektowi MF EOG „KeyGeothermal” w szkoleniach uczestniczyło łącznie ponad 120 osób a 51 wzięło udział w wizytach studyjnych w Islandii. Ponadto odbyły się m.in. 4 eksperckie wizyty studyjne w miejscowościach perspektywicznych dla rozwoju geotermii w Polsce.
Projekt „KeyGeothermal” ma być kontynuowany do kwietnia 2024 r.
Informacje szczegółowo go prezentujące można znaleźć pod adresem: www. keygeothermal.pl.
Zdjęcia (6)
Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/