REKLAMA

Aktywiści żegnają się z przegranymi: czuwanie pod rzeźnią w KutnieBp5RV6DBatckZV5Ofpl6cJtunLA2gIUY1ncpEz j7XVFcxQKl1x0GYDgnYkVQOBXwlbsePkQYHb U3Jnb CX1Z8k9T4JfAz3x26Hyawp2k7u gqUG3af7anL4macgDNN2dqB
Fot. Ela Radzikowska

20 maja rozpoczęło się pięciodniowe czuwanie aktywistów pod jedną z największych rzeźni świń w Polsce w miejscowości Kutno, zorganizowane przez ruch Toruń Animal Save. Wydarzenie będzie trwało do 24 maja i jest to największe do tej pory czuwanie zorganizowane w naszym kraju. Jego celem jest obecność dla zwierząt, okazanie im szacunku oraz zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa poprzez pokazanie warunków, w jakich transportowane są zwierzęta wiezione na rzeź oraz pokazanie ich ostatnich chwil życia.

Przez pięć dni aktywiści będą świadkami kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu transportów świń wiezionych na rzeź - jak możemy przeczytać na stronie ubojni Pini, pod którą odbywa się czuwanie, w ciągu dnia zabija się tam aż 16 000 świń; w ciągu tygodnia jest to aż 80 000 zwierząt. Wydarzenie jest zorganizowane w pokojowej atmosferze, biorą w nim udział aktywiści z całej Polski, którzy chcą okazać zwierzętom miłość i współczucie w ostatnich chwilach życia.

Jako Toruń Animal Save organizujemy pokojowe zgromadzenia pod ubojniami. Podczas naszej obecności w tych miejscach naszym celem jest okazanie zwierzętom miłości, szacunku, wsparcie w ich ostatnich chwilach, napojenie. Jednocześnie staramy się zdobyć materiały dokumentujące transporty po to, aby przekazać historie tych zwierząt, odsłonić ich cierpienie i ostatnie chwile, które są ukrywane przed ludźmi. Nie protestujemy ani nie demonstrujemy jakichkolwiek ideologii bądź poglądów. Jesteśmy tam tylko dla zwierząt - mówi Dawid Rakoczy, organizator wydarzenia.

Wśród obecnych na czuwaniu znajduje się Ela Radzikowska, fotograf zwierząt i aktywistka Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które zajmuje się walką o poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych i futerkowych na terenie Polski i innych krajów europejskich.

Aktywnie działać na rzecz zwierząt można na wiele różnych sposobów - od codziennych wyborów żywieniowych, przez organizowanie uświadamiających akcji ulicznych, po wywieranie wpływu na polityków - mówi Radzikowska. - Drogą, którą ja wybrałam jest fotografowanie zwierząt hodowlanych - zarówno tych szczęśliwych jednostek uratowanych z ferm i mieszkających w azylach, jak i tych, które przegrały i czekają na śmierć tak jak tutaj pod rzeźnią w Kutnie. W swoich pracach staram się przede wszystkim pokazywać emocje zwierząt oraz ich indywidualne charaktery i tym trafiać w serca odbiorców. Chciałabym, żeby pomimo świadomości, że ilość zabijanych co roku zwierząt na potrzeby przemysłu spożywczego liczy się w dziesiątkach miliardów przede wszystkim pamiętano, że każda z tych istot jest osobną, świadomą i czującą jednostką. Nie jestem jedynym fotografem w Polsce poruszającym temat praw zwierząt - co oczywiście bardzo mnie cieszy, ponieważ zwiększa się szansa na dotarcie do jak największej grupy odbiorców a taki właśnie jest cel naszej pracy. Każdy z nas ma inne spojrzenie i inaczej przedstawia świat ale przede wszystkim wszyscy chcemy pokazywać prawdę i wypowiedzieć się za tych, którzy głosu nie mają - dodaje.

Toruń Animal Save jest częścią światowego ruchu The Save Movement, którego celem jest właśnie bycie świadkiem dla zwierząt (świń, krów, kurczaków i innych zwierząt hodowlanych). Zapoczątkowany w 2010 inicjatywą Toronto Pig Save, ruch rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. Obecnie istnieje ponad 560 grup w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Europie, Hong Kongu, południowej i wschodniej Azji, południowej Afryce, Meksyku oraz w Ameryce Środkowej i Południowej.


Więcej informacji można przeczytać na wydarzeniu na facebooku.

###

Zdjęcia z wydarzenia autorstwa Eli Radzikowskiej można znaleźć tutaj.

The Save Movement: http://thesavemovement.org/
Ela Radzikowska: http://eradzikowska.com/

 


Otwarte Klatk| Open Cages


Celem Stowarzyszenia Otwarte Klatki jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. | Our goal is to prevent the suffering of animals through the introduction of systemic social change, documenting the conditions of factory farming and education to promote positive attitudes toward animals.

125ml milk

Bp5RV6DBatckZV5Ofpl6cJtunLA2gIUY1ncpEz j7XVFcxQKl1x0GYDgnYkVQOBXwlbsePkQYHb U3Jnb CX1Z8k9T4JfAz3x26Hyawp2k7u gqUG3af7anL4macgDNN2dqB
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

fb: otwarteklatki | opencages Celem Klatki zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych promote społecznych, dokumentowanie warunków edukację Radzikowska: introduction documenting change, farming education social systemic through promującą animals suffering prevent zwierząt. | Our postawy pozytywne http://eradzikowska.com/   Otwarte https://www.otwarteklatki.pl/ Ela Toronto wschodniej rozprzestrzenił wszystkie kontynenty. Obecnie istnieje Kanadzie, conditions Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, positive Kongu, Afryce, Klatki: wydarzenia http://thesavemovement.org/ Otwarte Movement: tutaj. The znaleźć Radzikowskiej autorstwa facebooku. ### Zdjęcia Meksyku wydarzeniu informacji Więcej Południowej. Środkowej Ameryce Europie, Drogą, staram Polski, możemy stronie ubojni odbywa czuwanie, zabija świń; tygodnia zwierząt. pokojowej atmosferze, biorą udział całej okazać transportów miłość współczucie chwilach życia. Jako organizujemy pokojowe zgromadzenia ubojniami. Podczas obecności miejscach miłości, szacunku, wsparcie wiezionych kilkudziesięciu napojenie. obecność Fot. Radzikowska 20 rozpoczęło pięciodniowe aktywistów jedną największych rzeźni miejscowości Kutno, trwało największe kraju. szacunku kilkunastu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa poprzez warunków, jakich transportowane zwierzęta wiezione życia. Przez pięć będą świadkami chwilach, Jednocześnie pracach wpływu terenie Polski krajów europejskich. Aktywnie działać różnych sposobów codziennych wyborów żywieniowych, organizowanie uświadamiających ulicznych, wywieranie polityków dobrostanu Radzikowska. wybrałam fotografowanie zarówno szczęśliwych jednostek uratowanych mieszkających azylach, przegrały czekają śmierć Kutnie. swoich futerkowych poprawę staramy jakichkolwiek zdobyć materiały dokumentujące transporty przekazać historie odsłonić cierpienie ostatnie chwile, ukrywane ludźmi. protestujemy demonstrujemy ideologii walką bądź poglądów. Jesteśmy Rakoczy, organizator wydarzenia. Wśród obecnych czuwaniu znajduje Radzikowska, fotograf aktywistka Klatki, zajmuje animals.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »