W dniu 5 lipca 2020 roku firma Air Products – światowy lider w dziedzinie megaprojektów z wykorzystaniem gazów przemysłowych oraz thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers – wiodący dostawca technologii i rozwiązań w zakresie elektrolitycznej produkcji zielonego wodoru na wielką skalę, podpisały umowę o współpracy strategicznej. Partnerzy zobowiązali się do współpracy w kluczowych regionach operacyjnych, wykorzystując w tym celu komplementarne technologie oraz mocne strony obu firm w celu realizacji projektów służących do produkcji zielonego wodoru. Ten nośnik energii wykorzystywany jest w zrównoważonym transporcie, produkcji surowców chemicznych oraz wytwarzaniu energii elektrycznej.
Firmy Air Products oraz thyssenkrupp będą współpracować w obszarze budowy ekonomicznie opłacalnych generatorów zielonego wodoru o minimalnej mocy co najmniej kilku gigawatów. W ten sposób wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rynkowemu na ograniczone nakłady inwestycyjne, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz niezawodną technologią, niezbędne w realizacji przedsięwzięć mających na celu wytwarzanie zielonego wodoru na dużą skalę.
W ramach umowy thyssenkrupp zobowiązał się zapewnić wparcie technologiczne, specjalistyczne usługi inżynieryjne, sprzęt, jak również serwis techniczny, dzięki którym Air Products będzie budować i obsługiwać własne generatory do elektrolitycznej produkcji wodoru. Współpraca oparta na wykorzystaniu technologii thyssenkrupp będzie wspierała Air Products w rozwoju zielonego wodoru.
– Umowa o współpracy strategicznej z firmą thyssenkrupp to ważne ogniwo naszego łańcucha wartości, polegającego na opracowywaniu, budowaniu i obsłudze światowej skali projektów, a także dostarczaniu zielonego wodoru, wykorzystywanego w transporcie, produkcji energii oraz przemyśle. Połączenie komplementarnych potencjałów naszych firm pozwoli uzyskać wymierne postępy w opracowywaniu zrównoważonych projektów z wykorzystaniem zielonego wodoru w procesie transformacji energetycznej – powiedział dr Samir J. Serhan, dyrektor operacyjny Air Products.
Firma thyssenkrupp opracowała wysokowydajną technologię elektrolizy opartą na wodzie alkalicznej. Dzięki realizacji ponad 600 projektów, w tym zakładów elektrochemicznych na całym świecie o łącznej mocy ponad 10 gigawatów thyssenkrupp zdobyła dogłębną wiedzę z zakresu inżynierii, zaopatrzenia i budowy tego typu obiektów.
– Jesteśmy dumni ze współpracy z Air Products oraz możliwości tworzenia zrównoważonych łańcuchów wartości w obszarze paliw, surowców chemicznych i przemysłowych. Wykorzystywana na wielką skalę elektroliza to kluczowa technologia pozwalająca na zastosowanie energii odnawialnej w różnorodnych sektorach transportu i przemysłu. Jako światowy lider w obszarze tworzenia rozwiązań elektrolizy zapewniamy zarówno odpowiedną technologię, jak i dostosowane do potrzeb możliwości produkcyjne. Już teraz dzięki elektrolizie wody jesteśmy w stanie zapewnić moc na poziomie jednego gigawata rocznie, a dodatkowo jesteśmy przygotowani na zwiększenie tego potencjału na szybko rozwijającym się rynku – powiedział Denis Krude, dyrektor generalny thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers.
# # #
Air Products (NYSE: APD) to globalny dostawca gazów technicznych od prawie 80 lat. Koncentrując się na energii, środowisku i rynkach wschodzących, firma zapewnia gazy atmosferyczne i procesowe, urządzenia oraz aplikacje klientom z wielu branż, takich jak rafineryjna, chemiczna, metalurgiczna, elektroniczna, produkcyjna, spożywcza i napojowa. Air Products jest także światowym liderem w zakresie dostarczania technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. Firma opracowuje, projektuje, buduje, jest właścicielem i operatorem jednych z największych na świecie projektów dotyczących gazów przemysłowych, w tym stacji zgazowania, które w sposób zrównoważony przekształcają bogate zasoby naturalne w syngaz do produkcji wysokowartościowej energii, paliw i chemikaliów.
W roku 2019 przychody ze sprzedaży firmy Air Products w 50 krajach wyniosły 8,9 mld USD, a obecna kapitalizacja rynkowa wynosi około 50 mld USD. Około 16 tysięcy zdolnych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu pracowników, wywodzących się z różnych środowisk, dąży do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które będą służyć środowisku, wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także odpowiadać na wyzwania, przed którymi stają klienci, społeczności oraz świat. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem: www.airproducts.com oraz www.airproducts.com.pl.
W marcu 2019 firma Air Products sfinalizowała proces przejęcia ACP Europe SA (ACP), największego niezależnego producenta dwutlenku węgla (CO2) w Europie. Przejęcie pozwala Air Products zaoferować jeszcze lepszą obsługę obecnych klientów oraz poszerzyć możliwości rozwoju w sektorze gazów technicznych.
###
thyssenkrupp to grupa technologiczna specjalizująca się w materiałach. Ponad 162 000 pracowników w 78 krajach świata z zaangażowaniem i wykorzystaniem wiedzy technicznej tworzy wysokiej jakości produkty oraz inteligentne procesy i usługi przemysłowe, zapewniając zrównoważony rozwój. Kompetencje oraz zaangażowanie personelu stanowią o sukcesie firmy. Przychody grupy thyssenkrupp w roku obrotowym 2018/2019 wyniosły 42 mld euro.
Oddział technologii chemicznych i procesowych firmy łączy unikalną wiedzę technologiczną oraz kilkadziesiąt lat doświadczeń czerpanych z projektów realizowanych na całym świecie w zakresie inżynierii, pozyskiwania, budowy i obsługi zakładów chemicznych. Innowacyjne procesy i produkty powstają z myślą o bardziej zrównoważonej przyszłości, przyczyniając się w ten sposób do długofalowego sukcesu klientów praktycznie we wszystkich obszarach przemysłu chemicznego. Oferta thyssenkrupp obejmuje najnowsze technologie do produkcji surowców chemicznych, nawozów i polimerów, a także kompletne łańcuchy wartości do produkcji zielonego wodoru i zrównoważonych produktów chemicznych.
Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie: www.thyssenkrupp-industrial-solutions.com.