REKLAMA

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Jak to robią Polacy?

To święto obchodzi się na całym świecie od wielu lat. W Polsce to okazja do edukacji i przypomnienia, że oszczędzać możemy na co dzień a nie tylko od święta.

10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku.

Na Zachodzie jest to popularne święto, w które zwraca się uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu - dotarło też do Polski. To dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Jak oszczędzają Polacy?

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno a temperatury są najniższe w całym roku - nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz.

Jednak nie tylko 10 stycznia powinniśmy zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Wysokość miesięcznych faktur za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Jak informuje raport “Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Jeszcze niższe rachunki

Infografika do artykułu 1Pod koniec 2017 roku pojawiły się prognozy dotyczące podwyżek cen i energii gazu. Jednak wiemy już, że w najbliższych miesiącach wysokość rachunków utrzyma się na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość, szczególnie że okres grzewczy wciąż trwa. Z drugiej strony, warto pamiętać, że już teraz Polska jest krajem, gdzie ceny energii i gazu, mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej.

Jednym ze sposobów na generowanie oszczędności może być zmiana dostawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego w domu. Cały proces podobny jest do zmiany operatora komórkowego i nic nie kosztuje - nie musimy wymieniać rur, kabli i liczników. Oszczędności na rachunkach za prąd i gaz, zwłaszcza przy dużym zużyciu w okresie grzewczym, mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

- Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie – po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany – znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, także przez internet - mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii powinien na stałe wpisać się w święta, ponieważ jest to doskonała okazja nie tylko do zmiany naszego stylu życia, ale też wysokości rachunków - na niższe.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Infografika do artykułu 1
Obniżania Dzień energii Energii. zmiany Kosztów okazja rachunków całym Światowy robią Kosztów Polacy? sposobów Zachodzie uwagę Energii Polaków zwrócić zużyciu dostawcy – stycznia edukacji możemy świecie zmiana elektrycznej oszczędności Europejskiej. Jednym jednych najwyższych paliwa generowanie życia, musimy wymieniać liczników. Oszczędności kosztuje komórkowego gazowego proces podobny operatora należą nabywczą poziomie. wiadomość, niższe. wysokości dotychczasowym utrzyma najbliższych miesiącach wysokość szczególnie grzewczy krajem, mierzone siłą mieszkańców Polska pamiętać, wciąż drugiej strony, kraju, zwłaszcza szybki sposób wybrać nowego prosty klienci Przykładem Wielka Brytania, dostawcę, także Energetycznego Centrum SA. Światowy powinien Lindner Damian wpisać internet mówi rozbudował. święta, sięgnąć kilkudziesięciu kilkuset złotych grzewczym, okresie stałe naszego dużym miesięcznie. - uwagę, promocji ponieważ możliwości znacząco prawidłowej uwolnieniu Jednak pełnym doskonała rachunkach energooszczędnych kwestii domowych oszczędzania, konsumentów Polski. dotarło obniżenia kosztów prądu ekologii. Jak oszczędzają ciemno temperatury najniższe dziwnego, szybko stycznia. Polacy? Światowy powodu wypada możliwość zwraca dzień święta. 10 obchodzony Zapoczątkowała oszczędzać przypomnienia, święto obchodzi Polsce niezależna organizacja roku. Na popularne święto, które działająca Alliance, Canadian Energy Efficiency osób zastanawia światło wychodząc pomieszczenia. mniej, wyłącza środowiska” polityce energetycznej stanie używa żarówek, koniec pojawiły prognozy dotyczące rachunki Pod niższe sprzętu niskim elektrycznej. Jeszcze energii, źródłach Wysokość miesięcznych faktur energię nawyki. codzienne wysokością gaz. Jednak powinniśmy obniżać sposobów. energię. informuje raport “Polacy oszczędza aktywnie Zdecydowana większość deklaruje, podwyżek
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »