REKLAMA

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Jak to robią Polacy?

To święto obchodzi się na całym świecie od wielu lat. W Polsce to okazja do edukacji i przypomnienia, że oszczędzać możemy na co dzień a nie tylko od święta.

10 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku.

Na Zachodzie jest to popularne święto, w które zwraca się uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu - dotarło też do Polski. To dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Jak oszczędzają Polacy?

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno a temperatury są najniższe w całym roku - nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz.

Jednak nie tylko 10 stycznia powinniśmy zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki. Wysokość miesięcznych faktur za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Jak informuje raport “Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wychodząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Jeszcze niższe rachunki

Infografika do artykułu 1Pod koniec 2017 roku pojawiły się prognozy dotyczące podwyżek cen i energii gazu. Jednak wiemy już, że w najbliższych miesiącach wysokość rachunków utrzyma się na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość, szczególnie że okres grzewczy wciąż trwa. Z drugiej strony, warto pamiętać, że już teraz Polska jest krajem, gdzie ceny energii i gazu, mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej.

Jednym ze sposobów na generowanie oszczędności może być zmiana dostawcy energii elektrycznej i paliwa gazowego w domu. Cały proces podobny jest do zmiany operatora komórkowego i nic nie kosztuje - nie musimy wymieniać rur, kabli i liczników. Oszczędności na rachunkach za prąd i gaz, zwłaszcza przy dużym zużyciu w okresie grzewczym, mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

- Warto zwrócić uwagę, że rynek gazu na Zachodzie – po jego pełnym uwolnieniu oraz prawidłowej promocji możliwości zmiany – znacząco się rozbudował. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie klienci w prosty i szybki sposób mogą wybrać nowego dostawcę, także przez internet - mówi Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii powinien na stałe wpisać się w święta, ponieważ jest to doskonała okazja nie tylko do zmiany naszego stylu życia, ale też wysokości rachunków - na niższe.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Infografika do artykułu 1
Dzień Obniżania energii Energii. zmiany rachunków Kosztów okazja Światowy Polacy? robią Kosztów całym stycznia – dostawcy Energii Polaków Zachodzie zużyciu możemy uwagę edukacji sposobów świecie zwrócić paliwa zmiana elektrycznej kosztuje gazowego proces podobny operatora komórkowego generowanie musimy wymieniać liczników. Oszczędności oszczędności mierzone Europejskiej. Jednym drugiej miesiącach wysokość utrzyma dotychczasowym poziomie. wiadomość, szczególnie grzewczy wciąż strony, najwyższych pamiętać, Polska krajem, siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą jednych rachunkach uwagę, zwłaszcza Centrum nowego dostawcę, także internet mówi Damian Lindner Energetycznego SA. Światowy sposób powinien stałe wpisać święta, ponieważ doskonała naszego życia, wysokości wybrać szybki dużym pełnym okresie grzewczym, sięgnąć kilkudziesięciu kilkuset złotych miesięcznie. - Jednak uwolnieniu prosty prawidłowej promocji możliwości znacząco rozbudował. Przykładem Wielka Brytania, klienci najbliższych żarówek, podwyżek konsumentów obniżenia kosztów prądu dotarło Polski. kwestii domowych oszczędzania, ekologii. Jak zwraca oszczędzają Polacy? Światowy powodu wypada stycznia. szybko ciemno temperatury możliwość które dziwnego, Zapoczątkowała święto obchodzi Polsce przypomnienia, oszczędzać dzień święta. 10 obchodzony niezależna święto, organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca roku. Na popularne najniższe osób dotyczące używa energetycznej stanie środowiska” wyłącza światło wychodząc pomieszczenia. mniej, energooszczędnych energii, sprzętu niskim elektrycznej. Jeszcze niższe rachunki Pod koniec pojawiły prognozy polityce źródłach zastanawia energię wysokością gaz. Jednak powinniśmy codzienne nawyki. Wysokość miesięcznych faktur obniżać “Polacy sposobów. Zdecydowana większość deklaruje, aktywnie oszczędza energię. informuje raport niższe.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »